کنترل ویلچر با ذهن تا ۲ سال آینده محقق خواهد شد

محققان برزیلی موفق به توسعه نوعی ویلچر شده‌اند که با حرکات کوچک عنبیه، صورت و سر کنترل می‌شود. محققان مرکز FEEC/Unicamp می گویند این فناوری به کسانی که فلج مغزی هستند و از سکته مغزی رنج می‌برند یا با اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی یا دیگر شرایط فلج اندامی دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک خواهد کرد.

تیم کار خود را با بررسی رابط کاربری مغز- کامپیوتر (فناوری که امکان ارتباط مغز و دستگاههای الکتریکی از طریق سیگنال‌های مغزی را امکانپذیر می‌کند) که در سال ۲۰۱۱ توسعه داده شده، آغاز کردند. تیم محققان سپس تصمیم گرفتند این تکنیک‌ها را در شرایط واقعی آزمایش کنند.

محققان نمونه اولیه‌ی این صندلی چرخدار را با یک ویلچر برقی معمولی که جوی استیک آن حذف شده و جایش را به سنسورهایی که فاصله تا دیوار و دیگر موانع را اندازه‌گیری می‌کنند، ساختند. در این صندلی یک نوت‌بوک مجهز به دوربین سه بعدی و مبتنی بر فناوری RealSense اینتل که از طریق حالات چهره و سر با یک کامپیوتر ارتباط برقرار می کند نیز نصب گردیده است.

این دوربین می‌تواند حرکات ۷۰ نقطه صورت، اطراف دهان، بینی و چشم را شناسایی کرده و با حرکت این نقاط به جلو، عقب چپ و راست حرکت کند. این صندلی حتی به یک آنتن وای‌فای نیز مجهز است تا در صورت ناتوانی کامل فرد، کنترل صندلی چرخدار از طریق پرستار انجام گیرد. محققان نتیجه تحقیقاتشان را در کنگره سومین مغز در شهر کامپیناس برزیل در ماه آوریل ارائه کردند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *