استفاده از نانوذرات برای درمان تصلب شراین

استفاده از نانوذرات برای درمان تصلب شراین

گروهی از محققان نانوذراتی ساخته‌اند که با استفاده از آنها می‌توانند پلاک‌هایی را که باعث گرفتگی رگ‌ها می‌شوند، نمایان کنند و آنها را از بین ببرند. این روش درمانی می‌تواند از بروز سکته مغزی و حملات قلبی پیشگیری کند. این نانوذره جدید همانند یک لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) عمل می‌کند.
محققان دیگر نشان داده‌اند که اگر HDL موجود در خون اهدا شده را جدا کرده و پس از بازسازی آنها را به حیوانات تزریق کنند می‌توانند اثر درمانی داشته باشند. با این حال، این کار خطر ایجاد پاسخ ایمنی توسط بدن فرد پذیرنده را به همراه دارد.
همچنین افزایش مقیاس این فناوری با چالش‌های زیادی مواجه است. هدف کار ما این بود که از پاسخ ایمنی بدن دوری کرده و از نانوذراتی استفاده کنیم که شبیه HDL عمل می‌کنند. در حین کار دنبال روشی برای تعیین موقعیت نانوذرات بودیم.
این محققان برای شناسایی و حذف هم‌زمان پلاک‌ها بدون ایجاد پاسخ ایمنی بدن، یک نانوذره مشابه HDL تولید کردند. آنها قبلا ذرات HDL سنتزی بدون عامل وضوح تصویر را تولید کرده بودند. این ذرات توانسته بودند سطح تری‌گلیسیرید و کلسترول را در بدن موش‌ها کاهش دهند.
اکسید آهن که یک عامل وضوح تصویر به شمار می‌رود، باید در هسته آبگریز HDL سنتزی شکل بگیرد تا یک سیگنال روشن ایجاد کند. این پژوهشگران ترکیب شیمیایی مناسب (اکسید آهن با یک روکش سطحی چرب) را برای کپسوله کردن مناسب ذرات فرموله کردند. آنها با استفاده از MRI توانستند عامل وضوح تصویر اکسید آهن را به خوبی در مطالعات سلولی خود مشاهده کنند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *