چرا شب اول در جای جدید به سختی به خواب می‌رویم؟

بسیاری آنچه که به عنوان تاثیر شب اول نامیده می‌شود را تجربه کرده‌اند. وقتی برای اولین بار در جایی جدید می‌خوابیم، به سختی به خواب می‌رویم و در طول شب نیز چندین مرتبه بیدار می‌شویم و در واقع خواب درست و حسابی نداریم. حالا محققان دریافته‌اند که چرا این اتفاق می‌افتد.

محققان بر این باورند که حتی انسان‌های اولیه نیز که در غاری جدید می‌خوابیده‌اند، خواب خوبی نداشته و حتی به خواب نمی‌رفته‌اند. تا به امروز راز علمی پشت این موضوع که بعنوان «تاثیر شب اول»  یا FNE شناخته می‌شود، پنهان بوده است.

FNE حتی در تحقیقات نیز چیزی عادی محسوب می‌شد و محققان داده‌های شب اول خواب فرد را رد می‌کردند و آن‌را غیرقابل استفاده می‌دانستند. حالا محققان دانشگاه براون در رودآیلند به رهبری یوکا ساسکی تصمیم گرفتند راز آن را بفهمند.

آن‌ها با اسکن MRI شرکت‌کنندگان فهمیدند که در طول شب اول در مکان جدید نیمکره‌ی چپ مغز خواب کمتری دارد یعنی خواب در نیمکره با هم یکسان نیست و نیمکره چپ مغز به صداهای هر چند کوچک نیز حساس‌تر است و به همین خاطر مدتی طول می‌شکد که فرد به خواب برود و با کوچکترین تحریکی بیدار می‌شود.

البته این پدیده در برخی حیوانات عادی بوده و یک سمت از مغز آن‌ها برای غافلگیر نشدن و دوری از خطر همیشه هوشیار است. این پدیده بدیهی بوده و غیرقابل تغییر است و فقط در مورد کسانی که همیشه مسافرت می‌کنند، مغزشان طوری تنظیم می‌شود که تاثیر شب اول را هیچگاه نخواهند داشت.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *