سندرم اردک / علائم، تشخیص و درمان

سندرم اردک / علائم، تشخیص و درمان

 سندرم اردک یک مشکل روحی رایج در بین جوانان و دانشجویان است که رواج زیادی هم پیدا کرده و در ادامه با جزئیات بیشتر این بیماری را معرفی می کنیم.

سندرم اردک چیست؟

گرچه سندرم اردک به عنوان یک اختلال روحی رسمی در نظر گرفته نشده است، اما به طور گسترده ای در بین دانشجویان و افراد فارغ التحصیل مشاهده می شود. در این بیماری روحی فرد کاملا آرام به نظر می رسد اما در حقیقت تلاش می کنند تا با مشکلات زندگی خود کنار بیایند.

زمانی که اردک روی آب شناور است خیلی آرام به نظر می رسد، اما قاطعانه با پاهای خود تلاش می کند تا روی آب بماند، افرادی که دچار سندرم اردک هستند نیز به ظاهر آرام و شاد هستند، اما در درون برای حفظ این شادی و آرامش تلاش زیادی می کنند، علت انتخاب نام سندرم اردک برای این بیماری همین وجه تشابه است.

به نظر می رسد سندروم اردک مقدمه ای است برای مشکلات روحی جدی تر مانند افسردگی و اضطراب و مرحله اول این بیماری ها محسوب می شود که معمولا در واکنش به اضطراب بروز می کند. به هرحال سندروم اردک باید جدی گرفته شود و سریعا تحت درمان قرار بگیرد.

علت سندرم اردک چیست؟

به نظر می رسد عوامل خطر ساز خاصی که شامل تجربه های فرد در دانشگاه و کالج است، منجر به بروز سندرم اردک می شوند؛ از جمله این عوامل خطرساز عبارتند از:

  • فرد برای اولین بار مجبور است دور از خانواده خود زندگی کند 
  • مطالعات علمی و مسائل فوق برنامه در مقایسه با دبیرستان افزایش چشمگیری پیدا می کند
  • فشار اجتماعی با حضور فرد در دانشگاه بیشتر می شود

عواملی که در خانواده خطر بروز سندروم اردک را افزایش می دهند، عبارتند از:

  • تشویق فرد به رقابت بیشتر 
  • کمال گرایی بیش از حد 
  • حمایت و محافظت بیش از حد خانواده از فرزند خود که در نتیجه فرد آمادگی برخی ناامیدی ها و مشکلات را ندارد

سندرم ترنر در نوزادان / علت، علائم و راه های درمان

بیماری سندرم آپرت ؛ علائم، درمان و….

سندرم خستگی مزمن چیست و چگونه درمان می شود؟

مانند اکثر بیماری ها و شرایط روحی افسردگی و اضطراب ناشی از سندرم اردک همیشه یک دلیل خاص ندارد. افراد مبتلا به این شرایط اغلب دچار عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی هستند. از لحاظ بیولوژیک افسردگی، اضطراب و شاید سندرم اردک با وجود برخی اختلالات در انتقال دهنده های عصبی مغز  در ارتباط هستند که باعث کوچک شدن بخشی از مغز شده و فعالیت را در بخش های دیگر افزایش می دهند.

به طور کل خانم ها بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سندرم اردک و سایر اختلالات اضطرابی هستند که به نظر می رسد این امر به دلیل تفاوت های بیولوژیکی بین زن و مرد است و همچنین تفاوت برخورد زن و مرد با مسائل و مشکلات عامل دیگر است.

به نظر می رسد بخشی از این مشکل ارثی است و افرادی که والدین مضطرب یا افسرده دارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

عواملی که منجر به بروز مشکلات روحی و افسردگی و از جمله سندرم اردک می شوند، عبارتند از کمال گرایی، اعتماد به نفس پایین، تصویر منفی نسبت به بدن خود، انتقاد بیش از حد از خود و احساس یاس در مقابله با رویدادهای منفی. افرادی که دچار اختلالاتی ماننداختلال نقص توجه و بیش فعالی ADHD هستند یا مبتلا به مشکلات شناختی یا یادگیری می باشند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب و سندروم اردک قرار دارند.

سندرم متابولیک چیست و آیا با تمرینات یوگا قابل درمان است؟

نشانه های سندرم اردک

به دلیل غیر رسمی بودن این بیماری، روش تشخیص رسمی برای سندرم اردک وجود ندارد.نشانه های این بیماری نیز خیلی واضح نیستند. همانطور که قبل از این هم گفته شد فرد مبتلا به سندروم اردک سعی می کند خود را کاملا شاد نشان دهد، بیرون فرد کاملا آرام و شاد است، اما درون فرد آرامشی ندارد. نمونه های این افراد جوانانی هستند که دائما از لحظات شاد خود تصاویری در دنیای مجازی به اشتراک می گذارند، در حالیکه شاید در واقعیت آنقدر هم شاد نباشند.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *