ایدز چیست؟

ایدز چیست؟ هر چیزی که باید در مورد بیماری ایدز بدانیم!

شما ممکن است که ویروس اچ. آی. وی. در بدن خود داشته باشید ولی از نظر سلامتی کاملاً سالم به نظر برسید. تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا عدم آلودگی به ویروس ایدز انجام آزمایش خون در آزمایشگاه می باشد. از زمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی که شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود،‌ ممکن است فاصله زمانی بین دو هفته تا شش ماه طول بکشد که به آن دوره پنجره می گویند. در این دوران شخص آلوده بوده و می تواند دیگران را نیز آلوده کنند، ولی ممکن است هیچ یک ازعلایم بالینی و آزمایشگاهی متداول را در خود بروز ندهد.

در صورتی که شما به رفتارخطرناکی دست زده اید و نگران سلامت خود شده اید، می توانید به پزشک خود و یا برای انجام آزمایش اچ. آی. وی. مستقیماً به مراکز انتقال خون و دیگر مراکزی که آزمایش ایدز را انجام می دهند، مراجعه کنید.

نکته بسیارمهمی که نباید فراموش شود این است که درطی این ۶ ماه نباید خود و دیگران را درمعرض رفتار خطرناک قرار دهید.

در بسیاری از مراکز درمانی اغلب کشورها، مشاوره و انجام آزمایش اچ. آی. وی. به صورت رایگان و ناشناس (بدون معرفی خودتان و دریافت تنها یک شماره کد)، انجام می پذیرد.

چه کسی نیاز به انجام آزمایش اچ. آی. وی. دارد؟

در صورتی که شما سابقه انجام هر کدام از رفتارهای خطرناک زیر را داشته اید:

استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی (‌حتی برای یک بار)

ابتلاء به بیماری های آمیزشی (مثل سوزاک، سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی)

با فرد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید.

با فرد تزریق کننده مواد مخدر (حتی همسر) تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید.

با فرد دارای سابقه ابتلاء به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید.

بدون اطلاع از سابقه ابتلاء فردی به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید.

با فرد دارای سابقه روابط جنسی با مردان یا زنان دیگر تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید.

با فرد دارای سابقه روابط جنسی با نوع همجنس تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید. (خصوصاً اگر رابطه بین دو مرد بوده و در این رابطه وی مفعول بوده باشد.)

با فردی که در نواحی پر خطر زندگی می کند، تماس جنسی حفاظت نشده داشته اید. (مناطقی که در آن آمارمیزان افراد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. زیاد می باشد. مثلاً بعضی کشورهای آفریقایی، کشورهای تازه استقلال یافته روسیه، افغانستان و کشورهای ناحیه خلیج فارس)

استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی (تریاک، هروئین، قرص اکستاسی، حشیش، گرس و …. )

سابقه تجاوز و سوء استفاده جنسی قرار گرفتن

در صورتیکه پاسخ شما به هر یک از موارد فوق مثبت باشد، به پزشک خود و یا جهت گرفتن مشاوره و انجام آزمایش اچ. آی. وی. به مراکز درمانی و مشاوره نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنید.

آزمایش اچ. آی. وی. به جز در موارد خاصی، جزو آزمایش های روتین پزشکی جهت چک آپ نمی باشد. بایستی که در برگه دقیقاً نام آزمایش اچ. آی. وی. ذکر شود تا آزمایشگاه آن را انجام دهد. بعضی افراد به دلیل داشتن شرم و ترس از افشاء رازشان، بدون ذکر نگرانی خود در رابطه با آلودگی به ویروس ایدز، از پزشک خود تنها درخواست آزمایش صحت سلامتی و یا چک آپ می کنند تا به اصطلاح از وضع سلامتی خود با خبر شوند که این کافی نمی باشد. در صورتی که تمایل به انجام آزمایش اچ. آی. وی. دارید، بایستی دقیق آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اولین تست اچ. آی. وی.

چه زمانی بعد از رفتار خطرناک بایستی آزمایش اچ. آی. وی. داد؟

اگر شما در ایران زندگی می کنید:

  • اولین آزمایش ۸ هفته بعد از رفتار خطرناک
  • تکرار آزمایش ۶ ماه بعد از رفتار خطرناک

در ایران معمولاً دسترسی به آزمایش استاندارد اچ. آی. وی. ( HIV-ELISA ) سهل تر است . این نوع آزمایش در ایران برای بار اول ۸ هفته بعد از رفتار خطرناک به مراجعه کنندگان توصیه می شود. ولی به دلیل اینکه سرعت و میزان تولید پادتن خون در بدن افراد متفاوت است و برای انجام آزمایش دقیقی که بتوان به نتیجه آن استنتاج کرد و جواب قطعی را ارائه داد، ۶ ماه بعد از رفتار خطرناک بایستی که آزمایش تکرار شود.

اگر شما در اروپا و یا آمریکای شمالی زندگی می کنید:

  • اولین آزمایش ۲ هفته بعد از رفتار خطرناک
  • تکرار آزمایش ۱۲ هفته بعد از رفتار خطرناک

در کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی معمولاً به دلیل دسترسی سهل تر به روش تست (HIV-PCR) اولین آزمایش ۲ هفته بعد از رفتار خطرناک توصیه می شود. این روش دو هفته بعد از ورود ویروس قادر به جستجو و ردیابی مستقیم ویروس در خون می باشد. اطمینان به این تست تنها ۹۵ درصد است. بنابراین برای دفعه دوم ۱۲ هفته بعد یک تست (HIV-ELISA) نیز توصیه می شود که میزان پادتن (آنتی بادی) ها یی که خون شخص آلوده برعلیه ویروس اچ. آی. وی. تولید کرده است را اندازه گیری می کند .

در بسیاری از مراکز درمانی اغلب کشورها، مشاوره و انجام آزمایش اچ. آی. وی. به صورت رایگان و ناشناس (بدون معرفی خودتان و دریافت تنها یک شماره کد)، انجام می پذیرد.

HIV ELISA or EIA test

آزمایش HIV-ELISA

آزمایش استاندارد اچ. آی. وی.، تست HIV-ELISA است. این تست استاندارد جهانی مورد استفاده در بیمارستان ها، بانک های خون و یا سازمان های انتقال خون می باشد۱.

این آزمایش مستقیماً خود ویروس را جستجو نمی کند. در این روش، میزان پادتن ( آنتی بادی) هایی که بدن شخص آلوده برعلیه ویروس اچ. آی. وی. تولید کرده، اندازه گرفته می شود.

وقتی که ویروس اچ. آی. وی. وارد بدن می شود، یک ماده شیمیایی خاصی از سوی سیستم دفاعی تولید می شود که پادتن ( آنتی بادی) نامیده می شود. پادتن ها واکنش بدن نسبت به عفونت می باشند. بنا براین اگر بدن شخصی پادتن علیه ویروس اچ. آی. وی. تولید کرده باشد، به معنای آن است که شخص به ویروس اچ. آی. وی. آلوده شده است.

تولید پادتن در بدن به مدت زمان بین چند روز تا سه هفته نیاز دارد۲.

آزمایشی را که بتوان به نتیجه آن اعتماد کرده و بر اساس آن شخص را نسبت به نوع سلامت خود با اطلاع کرد، دربعضی منابع بین ۶ هفته تا ۶ ماه و بعضی دیگر بین ۸ هفته تا ۶ ماه بعد از ارتباط خطرناک توصیه شده است.

HIV-PCR test

آزمایش HIV-PCR

به زبان بسیار ساده این آزمایش مستقیماً وجود ویروس اچ. آی. وی. در خون را جستجو می کند.

تست HIV-PCR، دی. ان. آی. ویروس اچ. آی. وی. را در خون ردیابی می کند. اگر شخصی آلوده شده باشد، دی. ان. آی. ویروس ایدز در خون او وجود خواهد داشت.

میزان اطمینان به دقت این تست ۹۵% می باشد. بعضی منابع این آزمایش را دو هفته بعد از داشتن ارتباط خطرناک (ارتباطی که به تماس مشکوک با خون منجر شود) و بعضی دیگر ابتدا ۴ هفته بعد۳، توصیه می کنند. معمولاً بین ۵ روز تا یک هفته طول می کشد تا نتیجه این آزمایش دریافت شود.

از نظرهزینه، این تست به طور معمول بسیار گران تر از تست (HIV-ELISA) می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *