انواع روش های سقط جنین چگونه است؟

انواع روش های سقط جنین چگونه انجام می شود؟

سقط جنین در کلینیک ها یا بیمارستان ها به چند روش انجام میشود. نوعی که شما تجربه می کنید، احتمالا به طور کامل به زمان بارداری شما بستگی خواهد داشت. در ادامه انواع روش های سقط جنین در ماه های مختلف بارداری و مراقبت های بعد از آن را بررسی خواهیم کرد با ما همراه شوید.

اگر در سه ماهه اول بارداری باشید، احتمالا آسپیراسیون مکشی (کورتاژ) انجام میشود. اگر در سه ماهه دوم باشید (به این معنی که از آخرین دوره قاعدگی شما ۱۳ هفته گذشته باشد)، احتمالا روش اتساع و تخلیه یا D & E برای شما انجام خواهد شد. اگر سن بارداری شما بیشتر باشد، ممکن است روش اتساع و استخراج، یا D & X برای شما انجام شود.
تقریبا تمام روش های سقط جنین سرپایی هستند، بدین معنی که نیازی نیست که بعد از آن مدتی در مطب پزشک، کلینیک یا بیمارستان بمانید.

انواع روش های سقط جنین :قبل از انجام سقط جنین

هنگامی که ملاقات خود را با پزشک برنامه ریزی می کنید، منشی پزشک یا دستیار او احتمالا دستورالعمل هایی را از طریق تلفن به شما خواهد داد. چرا که سقط جنین در کلینیک، نوعی جراحی در نظر گرفته می شود، ممکن است مجبور باشید از اواسط شب قبل از سقط جنین چیزی نخورید و صبح ناشتا بمانید.
هنگامی که به کلینیک می روید، باید پرسش نامه ای را در مورد سابقه پزشکی خود پر کنید. بعد از آن پروسۀ قبل از سقط جنین انجام خواهد شد که شامل معاینه فیزیکی، آزمایش بارداری، آزمایش خون، غربالگری برای عفونت های منتقله از راه جنسی و احتمالا آزمایشات دیگر براساس سابقه پزشکی شما می باشد. بسیاری از پزشکان برای اطمینان از سن بارداری و اختلالات رحم، جنین یا اختلال جفتی از سونوگرافی نیز استفاده میکنند.
تمام این اطلاعات، که پزشک یا دستیار او در جلسه اول مشاوره با شما در میان خواهد گذاشت، به آنها در تعیین روش مناسب برای شما کمک خواهند کرد.

مدیریت درد

پزشک همچنین در مورد روش های مختلف مدیریت درد در طول مراحل سقط جنین با شما صحبت خواهد کرد.
برای سقط جنین در کلینیک، احتمالا بی حسی موضعی انجام خواهد شد، به این معنی که دهانه رحم شما بی حس میشود اما بیدار خواهید بود. در حالی که ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیگرم ایبوپروفن معمولا برای تسکین درد کافی است، ممکن است پزشک شما از داروهای خوراکی برای آرامش دادن یا آرام کردن شما استفاده کند، بنابراین شما بیدار اما آرام هستید. اگرآرامبخشی شدید را ترجیح میدهید، به این معنی که در طول فرآیند سقط جنین، خواب سبکی داشته باشید (خواب عمیق متفاوت است)، می توانید از پزشک بخواهید داروهای آرام بخش وریدی برای شما استفاده کند.

۱۳ تاثیر روزه گرفتن زنان باردار روی جنین

آسپیراسیون مکشی (کورتاژ)

اکثر موارد سقط جنین انجام شده در آمریکا در ۱۲ تا ۱۳ هفته اول بارداری انجام می شوند. اگر در سه ماهه اول سقط جنین در کلینیک را انتخاب کنید، آسپیراسیون مکشی، که کورتاژ نیز نامیده میشود، برای شما انجام خواهد شد.

در اغلب موارد، برای این روش نیازی نیست رحم شما باز و آماده شود. اما اگر سن بارداری بیش از ۱۰ تا ۱۲ هفته باشد، پزشک ممکن است قبل از شروع، اقداماتی را برای باز شدن اندک دهانه رحم شما انجام دهد تا ابزارهای پزشکی بتوانند به رحم شما دسترسی پیدا کنند. او به احتمال زیاد میله های کوچک ساخته شده از جلبک های دریایی استریلیزه موسوم به لامیناریا را که رطوبت را جذب و دهانه رحم را گشاد تر میکنند، وارد رحم شما میکند.

هنگامی که شما برای انجام این روش آماده باشید، پزشک شما را در روی تخت معاینه مخصوص دراز میکند، درست مثل زمانی که معاینه لگن صورت میگیرد.

هنگامی که راحت و آرام باشید، اگر این روش را انتخاب کرده باشید، پزشک یک ابزار پزشکی به نام اسپکولوم را به واژن شما وارد میکند تا آن را باز نگه دارد، و واژن و دهانه رحم شما را با یک محلول ضد عفونی به نام بتادین پاکسازی میکند.

او یک نوع بی حسی را به داخل دهانه رحم شما تزریق می کند تا آن را بی حس کند، و دهانه رحم شما را با یک وسیله باز نگه می دارد. سپس یک لوله کوچک به یک سرنگ دستی یا یک دستگاه مکش به رحم وارد خواهد کرد و محتوای آن را پاکسازی میکند. از ابتدا تا پایان، این روش چند دقیقه زمان می برد.

پس از آن، پزشک شما را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که این روش با موفقیت انجام شده است و سپس به مدت ۳۰ دقیقه استراحت میکنید و تحت نظر خواهید بود.

سه ماهه دوم: اتساع و تخلیه

اگر بیش از ۱۲ هفته باردار هستید، پزشک از سونوگرافی برای سن دقیق بارداری شما استفاده خواهد کرد. هرچقدر سن بارداری بیشتر باشد، کار آماده سازی بیشتری ممکن است برای انجام این روش نیاز باشد.

در حالی که پزشکان می توانند آسپیراسیون مکشی را تا حدود ۱۴ هفته انجام دهند، رایج ترین نوع سقط جنین در سه ماهه دوم، روش اتساع و تخلیه یا D & E نامیده می شود.

در مرحله اول پزشک قبل از انجام این روش، آماده سازی و گشاد کردن دهانه رحم شما را انجام خواهد داد، تا در این روش آسیب نبینید. پزشک احتمالا از میله های لامیناریا استفاده می کند که ممکن است یک شب در رحم شما باقی بمانند. پزشک ممکن است یک دوز دارو مانند میزوپرستول خوراکی و یا واژینال به شما بدهد تا رحم نرم شود. همچنین ممکن است از ابزارهایی برای کمک به گشاد شدن دهانه رحم استفاده کند.

همانند سقط جنین در سه ماهه اول، شما روی تخت معاینه مخصوص که پاها را روی رکاب میگذارید دراز خواهید کشید، پزشک واژن و رحم شما را با بتادین پاکسازی می کند، بی حسی را به داخل دهانه رحم تزریق می کند، و سپس از ابزار نگهدارنده برای نگه داشتن دهانه رحم در جای مناسب استفاده میکند.

اصلی ترین نکته این است که علاوه بر استفاده از ساکشن در رحم، پزشک از فورسپس و سایر ابزارهای پزشکی از جمله کورت (ابزاری قاشق مانند) برای پاکسازی داخل رحم استفاده میکند. پزشک ممکن است از سونوگرافی برای هدایت ابزارها استفاده کند و احتمالا از مکش یا ساکشن برای اطمینان از تخلیه کامل استفاده خواهد کرد. برخی از پزشکان ممکن است از دارو استفاده کنند که می تواند به شکم شما تزریق شود تا قبل از عمل، ضربان قلب جنین متوقف شود. پس از آن، پزشک ممکن است دارویی را برای بستن رحم و کاهش خونریزی برای شما تجویز کند.

این روش ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. سپس ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تحت نظر پزشک استراحت خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی: سقط جنین عمدی چه عوارض و خطراتی برای مادر دارد؟

سقط جنین در سنین بالاتر بارداری: اتساع و استخراج یا D & X

اگر سن بارداری بیشتر شود و قصد سقط جنین داشته باشید، ممکن است مجبور شوید به یک متخصص با تجربه برای انجام روش اتساع و استخراج، یا D & X مراجعه کنید. اتساع و استخراج روشی است که پزشکان معمولا برای زمانی که یک مشکل جدی در رابطه با جنین وجود دارد یا عوارض پزشکی مرتبط با مادر وجود دارد، به کار می گیرند.
تمام مراحل قبل و مراحل انجام شده بعد از این روش همانند  D & E هستند از جمله سونوگرافی برای بارداری و مراحل آماده سازی برای نرم کردن و باز کردن دهانه رحم.
برای آرام سازی، ممکن است تحت بیهوشی عمومی IV قرار گیرید، مخصوصا اگر این روش در بیمارستان انجام شود.
روش های دیگری نیز وجود دارند مانند القای زایمان، هیستروتومی و هیسترکتومی. اما از آنجا که این روش ها خطرناک هستند، پزشکان تنها در صورتی که از نظر پزشکی ضروری باشند، چنین روش هایی را انجام می دهند.

بعد از انجام سقط جنین چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اتمام مراحل، به مدت ۳۰ دقیقه در کلینیک تحت نظر قرار می گیرید. سپس می توانید در قسمت ریکاوری استراحت کنید تا آماده شوید که به خانه برگردید. اگر هرگونه روش آرامبخشی استفاده شده باشد، به کسی نیاز دارید که شما را تا منزل همراهی کند. یک نسخه آنتی بیوتیک نیز دریافت خواهید کرد.

احتمالا تا چند روز گرفتگی و تا ۲ هفته خونریزی سبک خواهید داشت. بیشتر درد ها و گرفتگی های عضلانی با داروهای ضد درد یا داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن، ایبوپروفن یا کدئین به خوبی درمان می شوند.

چند روز را برای استراحت کردن برنامه ریزی کنید. اگر D & E یا D & X انجام داده باشید، ممکن است چند روز بیشتر نیاز به استراحت داشته باشید. چند روز نباید چیز سنگین بلند کنید. از پزشک خود بپرسید چه زمانی میتوانید رابطه جنسیداشته باشید یا از تامپون استفاده کنید – ممکن است نیاز باشد تا یک ماه در واژن خود چیزی وارد نکنید.

اگر درد شدید، تب بیش از ۱۰۰ فارنهایت یا از خونریزی شدید داشته باشید، فورا باید با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

اکثر پزشکان از شما میخواهند مجددا یک تا ۴ هفته بعد برای پیگیری نزد آنها مراجعه کنید تا مطمئن شوند که از لحاظ فیزیکی بهبود یافته اید و دیگر باردار نیستید.

هر چه باید در مورد اکو قلب جنین بدانید

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *