ایران و اسرائیل روی یک پروژه علمی مشترک کار می کنند

یک نشریه اسرائیلی روز گذشته خبر داده و مدعی شده است که دولت ایران، اسرائیل و چند کشور دیگر در خاورمیانه از جمله ترکیه و فلسطین در حال همکاری بر روی یک پروژه مشترک علمی با کاربرد های مختلف در علوم پایه هستند که این پروژه قرار است از ابتدای سال آینده شروع خواهد شد.

یک نشریه اسرائیلی امروز خبر داده و مدعی شده است که دولت ایران، اسرائیل و چند کشور دیگر در خاورمیانه از جمله ترکیه و فلسطین در حال همکاری بر روی یک پروژه مشترک علمی با کاربرد های مختلف در علوم پایه هستند که این پروژه قرار است از ابتدای سال آینده شروع خواهد شد.

به گزارش تابناک، این خبری است که روز گذشته جروزلم پست منتشر کرده است و بیان داشته دولت های ایران، رژیم اسرائیل، اردن، ترکیه، پاکستان، قبرس، مصر و مقامات فلسطین در حال همکاری مشترک هستند تا در اواسط سال ۲۰۱۷ دانشمندان آنها بر روی پروژه SESAME، اولین پروژه مربوط به اشعه سینکروترون – دستگاه تقويت وتسريع ذرات بار دار الکترونى – برای علوم و کاربرد پزشکی و تجربی در خاورمیانه همراه شوند.

اشعه سینکروترون به گفته این نشریه یک دستگاه شتاب دهنده است که قادر به تولید تشعشعات قوی برای تحقیقات پیشرفته علمی و تکنولوژیک است و برای علوم پایه در بسیاری از حوزه ها قابل کاربرد میباشد. حوزه هایی از نانوتکنولوژی گرفته تا پزشکی و باستان شناسی و غیر از آن.

مرکز این پروژه در اردن و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی امان پایتخت این کشور خواهد بود و به عنوان اولین و مرکز اشعه سینکروترون و اولین مرکز بین المللی تحقیقات پیشرفته در خاورمیانه و منطقه شناخته خواهد شد.

الیزر رابینوویچی استاد فیزیک دانشگاه اورشلیم که به عنوان قائم مقام پروژه SESAME است در همین رابطه به این نشریه اسرائیلی گفته است که اردن برای شروع این پروژه مکانی منطقی است.

اغلب کشورهای عضو این پروژه قرار است برای عضویت خود سالیانه مبلغ ۵۰۰ هزار دلار پرداخت کنند و جروزلم پست نوشته است که ایران طی سالهای اخیر به دلیل تحریم ها قادر به انتقال مستقیم حق عضویت خود نبوده است اما رابینوویچی گفته است که ایران بدهی های خود را متقبل شده است. جالب آنکه این روزنامه همچنین مدعی شده است که وزارت علوم، تکنولوژی و فضانوردی رژیم اسرائیل سهم ایران را پرداخت خواهد کرد.

هدف اصلی پروژه SESAME تسهیل تحقیقات و مطالعات علمی بین المللی در منطقه خاورمیانه است و به گفته جروزلم پست بسیاری از کشورهای نظیر آمریکا، ژاپن، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان و کویت در آن نقش نظارتی دارند. به گفته رابینوویچی این پروژه از ۲۰ سال قبل مطرح شده بوده است و امید میرود که از سال آینده عملیاتی شود.

به گفته این روزنامه رابینوویچی زمانی که به عنوان قائم مقام این پروژه انتخاب شده است، رای ایران را نیز داشته است. و بر همین اساس گفته میشود که اردن برای مرکز این پروژه انتخاب شده است تا مشکلات دیپلماتیک با رژیم اسرائیل مانع از انجام پروژه نشود.
3 thoughts on “ایران و اسرائیل روی یک پروژه علمی مشترک کار می کنند

 1. سمیرا

  در گزارش آورده شده است : ” *اشعه* سنکروترون، یک دستگاه شتابدهنده است” . کلمه اشعه در این جمله اشتباه علمی است.
  دستگاه (ماشین) سنکروترون یک دستگاه شتابدهنده ذرات است که تولید تابش سنکروترون میکند و “اشعه تابشی سنکروترون ” نوری متمرکز با درخشندگی بالا از محدوده طول موجهای فرو سرخ تا Hard X ray است.به همین دلیل به این ماشین چشمه نور نیز گفته می شود
  شایان ذکر است هم اینک دستگاه سنکروترونی در ایران با نام “چشمه نور ایران” در حال طراحی و ساخت است.
  http://www.lightsources.org/facility/iranian-light-source-facility

  پاسخ
 2. سمیرا

  خوب است بدانیم: پروژه “سنکروترون سزامی” از سال ۲۰۰۲ در خاورمیانه آغاز شده و از همان ابتدای کار، ایران و اسراییل و چند کشور دیگر خاورمینه در پروژه سهیم بودند. تا کنون مهندسین و دانشمندان ایرانی در کنار متخصصانی از سایر کشورهای عضو سزامی همکاری داشته اند و موضوع تازه ای نیست. که البته به دلیل اختلافات سیاسی میان ایران و اسراییل مکان پروژه درهمان سالها کشوربی طرف اردن تعیین شد. [https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B2%D8%A7%D9%85%DB%8C]

  پاسخ
 3. نازنین اکبری

  باید بگم که توضیحاتتون عالیه و من و دیگر نویسنده های روژان و همچنین مدیر سایت وقتی با مخاطبانی چون شما برخورد می کنیم با علاقه بیشتری کارمون رو ادامه می دیم و من به شخصه امیدوارم باز هم نظرات مثبت و منفی و انتقادات و پیشنهادات شما و دیگر کاربران را در خصوص روژان دریافت کنیم. موفق باشید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *