چرا خط تولید النترا در ایران متوقف شد؟

چرا خط تولید النترا در ایران متوقف شد؟

هفته گذشته صنعت خودروسازی کشور که به تازگی در حال آماده شدن برای یک جشن بی نظیر برای راه اندازی خط تولید خودروهای پسابرجامی بود، با خبرهای تاسف انگیزی روبرو شد که خط تولید النترا در ایران متوقف شده و مشتریانی که برای دریافت این خودروها ثبت نام کرده بودند، مجبور به تغییر خودرو شدند ولی واقعا مقصر اصلی توقف تولید النترا در ایران چه بود؟

دلیل توقف خط تولید النترا در ایران چیست؟

خط تولید النترا در کرمان موتور طی روزهای گذشته متوقف شد و یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید خودرو نتوانست از تلاش‌های چندین ساله خود بهره‌برداری خوبی انجام دهد. شرکت خودروسازی کرمان موتور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل بدعهدی شریک کره‌ای خود قادر به تحویل سفارشات النترا نبوده و به همین دلیل مجبور به تغییر خودروی خریداری شده مشتریان شده است.

خودروهای کم مصرفاین شرکت که در اسفندماه سال گذشته پس از سال‌ها مذاکره و هماهنگی توانسته بود قرارداد نهایی خود را با هیوندای امضا کند امیدوار بود که اولین محصولات خط تولید جدید طی سال ۹۷ به بازار عرضه شود ولی حتی حضور استاندار کرمان نیز نتوانست تضمین محکمی برای این قرارداد باشد و کرمان موتور در بلای بدعهدی هیوندای گرفتار شد.

هیوندای با کانسپت Le Fil Rouge استراتژی طراحی خود را متحول می کند + تصاویر

هیوندای النترا 2018پس از این اتفاق، کرمان موتور به مشتریان خود دو بسته پیشنهادی ارائه داد که آنها می‌توانستند از سود انصراف استفاده کنند و یا از خودروهای ییشنهادی این شرکت خریداری نمایند. طبق اطلاعیه کرمان موتور دلیل اصلی توقف خط تولید النترا عدم امکان تامین قطعا سی‌کی‌دی (قطعات منفصل) بوده و به دلیل مشکلات زیاد عدم همکاری هیوندای با این شرکت، امکان تحویل خودروها را نخواهد داشت.

اما در مقابل کرمان موتور به خوبی به این موضوع واقف است که مشتریان وفادار این شرکت قطعا به دنبال پیشنهادهایی هستند که جبران این اتفاق باشد و به نظر می‌رسد پیشنهاد دو مدل خودروی پرطرفدار و پرفروش این شرکت یعنی جک و سانتافه بهترین پیشنهادهایی بودند که از سوی این شرکت ایرانی به مشتریان ارائه شد. البته این تنها پیشنهاد کرمان موتوری‌ها نبود و مشتریان می‌توانستند از سود انصراف + ۵ درصد پاداش استفاده کنند که قطعا نسبت به سود مشارکت بسیاری از خودروسازان جذاب‌تر هست.

هیوندای سانتافه

نکته دیگر موجود در قرارداد فی‌مابین مشتریان و کرمان موتور وجود بندی است که این گروه خودروساز را از پرداخت خسارت‌ها معاف می‌کند ولی کرمان موتوری‌ها از این بند و اختیاراتی که از طریق آن دارند استفاده نکرده و با پیشنهادات بالا نسبت به جلب نظر مشتریان اقدام کردند.

کارشناسان صنعت خودرو درباره توقف خط تولید النترا و بدعهدی‌های خارجی‌ها می‌گویند: خروج آمریکا از برجام یکی از اتفاقاتی بود که دیر یا زود انجام میشد ولی قابل پیش بینی نبود که شرکت‌های خارجی از ترس مرگ، خودکشی کنند. هیوندای به خوبی می‌دانست که تحریم‌های خزانه برداری در انتظار آن‌هاست و حتی در ماه‌های قبل نیز دچار تحریم شده بود!

آیا هیوندای ورنا دست دوم در بازار ایران ارزش خریدن دارد؟

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *