اولین تولیدات دنا در کارخانه خزر آذربایجان روانه بازار شد

اولین تولیدات دنا در کارخانه خزر آذربایجان روانه بازار شد

یکی از اخبار خوبی که سال گذشته آن را مخابره کردیم، خبر همکاری ایران‌خودرو با یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خودرو در کشور آذربایجان بود که همکاری این دو شرکت منجر به راه اندازی کارخانه خزر خودروسازی در کشور آذربایجان شده و فناوری تولید محصولات خودروساز ایرانی مانند دنا به این کشور منتقل شد.

شرکت آذرماش یکی از شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه خودروسازی در کشور آذربایجان است که با همکاری ایران‌خودرو توانسته اولین سری خودروهای دنا را که تولید کارخانه مشترک ایران و آذربایجان است، رونمایی و به مشتریان ارائه نماید.

دناطبق گفته مدیرعامل شرکت آذرماش، ۱۰۰ خودرو در ابتدا تولید شده است که همگی این خودروها به صورت پیش فروش توسط سازمان‌ها و ارگان‌ها خریداری شده و فعلا عرضه مستقیم در بازار ندارند. به نظر می‌رسد با توجه به سرعت کم تولید و حجم اندک تولید خودرو در کارخانه آذرماش، عرضه گسترده محصولات این شرکت به مردم روند طولانی خواهد داشت.

تولید نسل جدید تویوتا RAV4 با سرمایه‌گذاری ۱.۱ میلیارد دلاری

دناپلاسوی در این مصاحبه گفت: البته ما از هفته آتی فروش محصولات خود را آغاز خواهیم کرد و سه نمایندگی در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله باکو، اقدام به فروش خواهند نمود. محصولات این شرکت که به طور گسترده به مشتریان فروخته خواهد شد عبارتند از: خزر SD و خزر LD که نام‎های آذربایجانی محصولات خودروساز ایرانی است.

طبق اعلام مسئولین این شرکت آذربایجانی، قیمت مدل اول ارائه شده از این شرکت چیزی در حدود ۹۴۰۰ دلار و نوع دوم نیز ۱۰۶۰۰ دلار خواهد بود.( با توجه به این ارقام به نظر می‌رسد قیمت دنا در ایران نیز چیزی در حدود ۷۰ میلیون تومان خواهد بود، اتفاقی که در بازار آزاد رخ داده است)

دنامسئولین شرکت آذرماش در اقدامی جالب، تسهیلات بسیار ویژه‌ای برای خریداران این خودروها برقرار نموده‌اند که مشتریان می‌توانند با پرداخت ۲۰ درصد مبلغ خودرو اقدام به خرید اقساطی آن کرده و مابقی مبلغ را در اقساط بلند مدت پرداخت نمایند. همچنین از دیگر ویژگی‌های خودروهای تولیدی این شرکت استفاده از استانداردهای یورو ۵ است که با توجه قوانین سخت گیرانه اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای اطراف آذربایجان، یک نیاز بسیار ضروری بوده است.

لازم به ذکر است که سرمایه اولیه این شرکت مشترک چیزی در حدود ۲۴ میلیون منات آذربایجان بوده که ۲۵ درصد از این مبلغ توسط گروه خودروسازی ایران‌خودرو تامین و پرداخت شده است و این شرکت صرفا مسئول انتقال تکنولوژی و آموزش و مدیریت راهبردی اقدامات در این شرکت خارجی است. توافقات اولیه راه اندازی این شرکت در سال ۲۰۱۶  با حضور وزرای صنعت ایران و آذربایجان انجام شده بود.

مطلب مرتبط: تولید تسلا Y تا سال ۲۰۲۰ طول خواهد کشید

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *