روند چاقی در دنیا بطرز چشمگیری رو به افزایش است

مطالعات جدید منتشر شده در مجله پزشکی The Lancet نشان می دهد تعداد افرادی که دچار چاقی مفرط (Obesity) هستند در جهان رو به افزایش است، به طوری که جمعیت این افراد در سال ۲۰۱۴ به ۶۴۱ میلیون نفر رسیده بود و این در حالیست که این میزان در سال ۱۹۷۵ میلادی، فقط ۱۰۵ میلیون نفر بوده است.

مطالعات یاد شده بر اساس شاخص توده بدنی که به اختصار BMI نامیده شده و نوعی سنجش آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد به شمار می رود، صورت پذیرفته. به این صورت که، بی ام آیِ تقریبا ۲۰ میلیون نفر از ۱۸۶ کشور دنیا را در خلال سال های ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۴ با هم مقایسه کرده اند.

همچنین، نتیجه تحقیقات دانشمندان کالج سلطنتی لندن نشان می دهد که بیماری چاقی در میان مردان از ۳٫۲ درصد در سال ۱۹۷۵ به ۱۰٫۸ درصد در سال ۲۰۱۴ رسیده و فربهی شدید در زنان نیز از ۶٫۴ درصد در ۱۹۷۵ به ۱۴٫۹ درصد در ۲۰۱۴ رشد داشته است.

در همین راستا و به تعریف مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، چاقی مفرط از منظر پزشکی به فردی اطلاق می گردد که بی ام آی ۳۰ یا بالاتر از آن داشته باشد. به این مفهوم که مثلا فردی که ۱۸۰ سانتی متر قد و ۱۰۰کیلوگرم وزن دارد در واقع یک چاق به شمار می رود.

از جمله بیماری هایی که افراد چاق را تهدید می نماید می توان به دیابت، بیماری های قلبی، سکته و برخی از سرطان هایی که منجر به مرگ می شوند اشاره نمود.

همچنین بلومبرگ در گزارش خود یادآور گشته که این تحقیقات نشان می دهند که اگر این گرایش به همین منوال ادامه داشته باشد، یک پنجم از بزرگسالان در سراسر دنیا تا سال ۲۰۲۵ به چاقی دچار خواهند گشت. که چنین رویدادی درست در نقطه مقابل اهداف سازمان جهانی سلامت، مبنی بر جلوگیری از افزایش میزان فربهی در ده سال آتی قرار دارد و ادامه ی آن مانع از تحقق این امر می شود.

تداوم این رشد برای دولت های سراسر جهان نیز هزینه های بهداشتی بسیاری را در پی خواهد داشت. بنابراین درست تر این است که مسئولان این حوزه در هر کشور به دنبال راهکارهای مناسب در جهت ارائه غذاهای سالم با قیمت های مناسب باشند و تا حد امکان از روند رشد چاقی در میان ملت خود پیشگیری به عمل بیاورند.

بیل دایتز، مدیر مرکز سلامتی و پیشگیری از بیماری های سامر ام ردستون در دانشگاه جرج واشنگتن به بلومبرگ گفته: اگر روند افزایش چاقی با همین سرعت پیش برود، در آینده ای نه چندان دور شاهد سونامی دیابت در جوامع بشری خواهیم بود

مطالعات یاد شده همچنین نشان داده اند که بیشتر ۱۱۸ میلیون نفری که از اضافه وزن رنج می برند،  در ۶ کشور پردرآمد و انگلیسی زبان جهان همانند انگلیس، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزیلند و آمریکا زندگی می کنند. ایالت متحده به تنهایی ۴۲ میلیون مرد چاق و ۴۶٫۱ میلیون زن چاق دارد و در رتبه دوم پس از چین که بیشترین جماعت چاق ها را در خود جای داده، قرار گرفته.

در آخر هم جا دارد اشاره کنیم تعداد افرادی که دچار کمبود وزن هستند نیز در طی سال های اخیر افزایش یافته به طوری که جمعیت آنها از ۳۳۰ میلیون نفر در سال ۱۹۷۵ به ۴۶۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده. پراکندگی این افراد نیز بیشتر در کشورهایی همانند بنگلادش، هند، افغانستان و اریتره است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *