آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان و ایدز

تکنیک جدیدی که توسط محققان دانشگاه استنفورد برای تشخیص زودهنگام سرطان و ایدز توسعه داده شده می‌تواند جان میلیون‌ها انسان را نجات دهد. این روش بسیار حساس‌تر از ورش‌های غربالگری فعلی بوده و می‌تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

همانطور که می‌دانید هر چه بیماری سریعتر تشخیص داده شود، درمان آن بهتر انجام می‌گیرد. در این روش نیز مانند دیگر روش‌های غربالگری، از ماهیگیری برای آنتی‌بادی‌ها یا تولیدات سیستم ایمنی استفاده می‌کند یعنی با پرچم‌های متصل به مولکول‌ها برای تشخیص بیماری بهره می‌‌برد.

فقط در این روش به جای “پرچم‌های” معمول از رشته‌های جدا شده DNA استفاده می‌شود. این رشته‌ها با استفاده از ایزوله کردن DNA که حساس‌‌تر از ایزوله کردن آنتی‌بادی‌ها است، به دست می‌آید. اولین آزمایش این روش به منظور تایید FDA برای سرطان تیروئید انجام گرفته که حداقل ۸۰۰ بار حساس‌تر از روش‌های فعلی است.

از آنجا که این تست توانایی خود را در تشخیص سرطان تیروئید نشان داده، تیم محققان آزمایش‌های بالینی دیگر را شروع کرده‌اند. در واقع تست مذکور بعنوان یک ابزار غربالگری HIV در آزمایشگاه بهداشت آملدا در حال استفاده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *