محدودیت های زنان عربستان سعودی که غیر قابل باور است!!

محدودیت های زنان عربستان سعودی که غیر قابل باور است!!

در این کشور از انتخاب همسر گرفته تا استفاده از وسایل نقلیه عمومی تقریبا همه چیز برای خانم ها ممنوع است. طبق گزارش شکاف جنسیتی انجمن جهانی اقتصاد عربستان سعودی در میان ۱۳۴ کشور در ردیف ۱۲۹ م قرار دارد. در ادامه با محدودی زنان عربستان سعودی آشنا شوید.

بدون محرم نمی توانند جایی بروند

شروط جنجالی دختر عربستانی برای ازدواج! + عکس

زنان عربستان سعودی اجازه ندارند بدون همسر یا یکی از مردهای خانواده جایی بروند. آن ها بدون اجازه محرم نمی توانند کشور را ترک کنند، شاغل شوند، ازدواج کنند، دانشگاه بروند یا عمل جراحی داشته باشند. در صورت مواجهه با پلیس فقط محرم او می تواند او را شناسایی و با او صحبت کند چون او حق برداشتن حجابش را ندارد. حتی شکایت از محرم غیرممکن است ولی هیچ مشکلی با این مسئله ندارند و از این که تحت حمایت یک مرد باشند راضی و خشنود هستند.

حق داشتن گواهی نامه رانندگی ندارند

این قانون اخیرا از لیست محدودیت های زنان حذف شده است. در سال ۲۰۱۷ پادشاه عربستان سعودی این قانون را تغییر و به زنان اجازه رانندگی داد اما باز هم اجازه قیم برای رانندگی لازم است.

وسایل نقلیه عمومی ممنوع

در تمام  دنیا مردم وقتی نمی توانند رانندگی کنند از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند درست است؟ اما در عربستان سعودی همه چیز فرق می کند. هیچ اتوبوسی حاضر به سوار کردن یک زن نمی شود. تنها قطار مجاز است اما فقط کابین انتهایی قطار. به همین دلیل است که زنان عربستان سعودی باید پیاده روی کنند، تاکسی بگیرند یا راننده شخصی داشته باشند.

تحصیلات دانشگاهی ممنوع نیست اما ضرورتی هم ندارد

زنان می توانند درس بخوانند اما با یکسری محدودیت ها. با وجود این که کیفیت آموزش در دانشگاه ها برای زنان نسبت به مردها کمتر است اما درصد زنان تحصیلکرده در این کشور بیشتر از مردان است. اگر قیم زن اجازه بدهد او می تواند حتی خارج از کشور تحصیل کند اما گرفتن بورسیه برای آن ها سخت است. بیشتر آن ها تحصیلات پزشکی دارند اما معمولا بعد از دانشگاه شاغل نمی شوند.

مطلب مرتبط: انتشار ویدیویی از نمایش مد زنان عربستانی در یک مراسم مختلط جنجال ساز شد

آن ها زیاد کار نمی کنند

درصد زنان شاغل در این کشور ۱۷ درصد است و این یعنی بیشتر زنان به خانه داری و بچه داری مشغول هستند. شریعت زنان را تا زمانی که مسئولیت های خانوادگی را نادیده نگیرند از کار کردن منع نمی کند. انتخاب شغل تنوع چندانی ندارد. آن ها می توانند پزشک، پرستار و معلم باشند و زیاد با مردها سروکار نداشته باشند. حقوق زنان کمتر از مردهاست و مشمول بیمه نمی شوند. کارفرما باید دفتر جداگانه، سرویس بهداشتی جداگانه و حتی ورودی جداگانه برای کارمندان زن فراهم کند.

آیا زنان عربستان سعودی برای عشق ازدواج می کنند؟

دختران عربستان سعودی در سنین بسیار پایین ازدواج می کنند. به همین دلیل مجبور می شوند تحصیل را کنار بگذارند. حداقل سن برای ازدواج زنان تعریف نشده است. به طور رسمی ازدواج های اجباری ممنوع است اما قرارداد بین همسر آینده و پدر عروس ضروری است.

آقایان سمت راست و خانم ها سمت چپ

 

تفکیک جنستی یکی از مهم ترین اصول زندگی زنان در عربستان سعودی است که مانع از ارتباط برقرار کردن آن ها با مردهای غریبه می شود. این یعنی جامعه نه تنها در خانه بلکه در مکان های عمومی به دو دسته خانم ها و آقایان تقسیم می شود. این قانون در مکان هایی که غذا سرو می شود جدی تر است. مکانی جداگانه برای خانواده ها و مکانی جداگانه برای مجردها.

همه مردم با هم برابر نیستند

شهادت خانم ها ارزش زیادی ندارد و یک زن برای ثبت دادخواست به شهادت ۶ مرد احتیاج دارد. بچه ای که از یک پدر خارجی است شهروند عربستان سعودی به حساب نمی آید و طبق آیه ای از قرآن سهم ارث مرد بیشتر از زن است.

رفتار زشت بازیکنان عربستان هنگام سکوت برای حوادث تروریستی لندن + فیلم

شرکت در مسابقات ورزشی ممنوع

زنان عرب تنها در سال ۲۰۱۲ توانستند اجازه شرکت در مسابقات المپیک را دریافت کنند و این تصمیم تحت فشارهای کمیته بین المللی المپیک اتخاذ شد. عربستان سعودی تنها کشوری بود که به زنان اجازه شرکت در مسابقات ورزشی را نمی داد. زنان از آموزشهای ورزشی خاصی بهره مند نمی شوند و حق استفاده از تمام تجهیزات ورزشی را ندارند.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *