سیر تکاملی هیوندای سانتافه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ را ببینید!

سیر تکاملی هیوندای سانتافه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ را ببینید!

اوایل قرن بیست و یکم یعنی سال ۲۰۰۱ شرکت هیوندای که آن‌وقت‌ها به‌اندازه امروز شهرت جهانی چه ازلحاظ تنوع تولید و چه بدیع و باکیفیت بودن محصولاتش کسب نکرده بود تصمیم به ساخت خودرویی گرفت تا بتواند با مدل‌هایی مشابه مانند فورد اسکیپ و مزدا تریبیوت به رقابت بپردازد. ثمره این تصمیم جدی، ساخت یک خودروی کامپکت شاسی‌بلندی شد که نام یکی از شهرهای نیومکزیکو یعنی سانتافه بود. خودرویی که در طول این ۱۷ سال تکامل آن‌قدر تغییر و ارتقا پیداکرده است که توانسته هم در بازار داخلی کره و خاورمیانه و هم در آمریکای شمالی به یک مدل محبوب خانوادگی بدل گردد. با ما باشید تا این سیر تکاملی هیوندای سانتافه محبوب را به شما عزیزان معرفی نماییم:

آخرین قیمت اردیبهشت ۹۷ محصولات هیوندای در بازار تهران

۱-هیوندای سانتافه مدل ۲۰۰۱

اولین محصول سانتافه این شرکت کره‌ای، خودرویی با ظرفیت ۵ سرنشین و فهرستی از امکانات رفاهی موردنیاز مانند کروز کنترل، ورود بدون کلید، ترمزهای ضد قفل، تهویه مطبوع و … برای سرنشینان بود. مدلی که با سه تریم GL,GLS و LX و همچنین با قلب تپنده‌ای با تعداد ۴ سیلندر، حجم ۲.۴ لیتر و قدرت ۱۴۹ اسب بخار تا یک موتور V6 دیگر، با حجم ۲.۷ لیتر و قدرت ۱۸۱ اسب بخار عرضه می‌شد.

۲-سانتافه مدل ۲۰۰۲

زمانی که حرف شاسی‌بلند بودن، قدرت مانور بالا و راحتی به میان می‌آید، دراین‌بین سانتافه ۲۰۰۲ نیز برای خود جایگاهی کسب کرده است. مدلی که مانند مدل قبلی در ۳ تریم متفاوت و با موتور ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری باقدرت ۱۳۸ اسب بخار گرفته تا موتور ۳.۵ لیتری V6 باقدرت ۱۹۵ اسب بخار را پوشش می‌دادند.

۳-سانتافه مدل ۲۰۰۳

بدون تغییر در طراحی خارجی نسبت به مدل‌های قبلی، در مدل ۲۰۰۴ نیز شاهد همان طراحی چراغ‌ها و بدنه هستیم. مدلی که شرکت هیوندای در موتور آن نیز تغییری ایجاد نکرده و مانند مدل ۲۰۰۳ یعنی باقدرت های ۱۳۸ تا ۱۹۵ اسب بخار به بازار شاسی‌بلند های کامپکت (Compact) عرضه شد.

۴-سانتافه مدل ۲۰۰۴

این مدل نیز مانند مدل سال قبل از خود با موتورهای ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر،۲.۷ لیتری ۶ سیلندر و البته یک موتور جدید ۳.۵ لیتری ۶ سیلندر باقدرت قابل‌قبول ۲۰۰ اسب بخار (با جعبه‌دنده‌های دستی و خودکار) به بازار معرفی شد. مدلی که در کنار گارانتی قابل‌قبول هیوندای برای مشتریان از امکانات رفاهی و ایمنی قابل قبولی نیز برخوردار بود.

۵-سانتافه مدل ۲۰۰۵

با بروز رسانی سانتافه به مدل ۲۰۰۵، این شرکت کره‌ای تصمیم به افزایش سرنشین‌های این خودروی خانوادگی محبوب از ۵ به ۷ نفر کرد. مدلی که با ۲ تریم GLS و LX به بازار عرضه شد. مدل GLS دارای یک موتور ۲.۷ لیتری ۶ سیلندر باقدرت ۱۷۰ اسب بخار و همچنین جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی به‌صورت استاندارد و جعبه‌دنده ۴ سرعته خودکار به‌صورت آپشن و LX آن نیز با یک موتور باقدرت ۲۰۰ اسب بخار با جعبه‌دنده ۴ سرعته خودکار به تولید رسیدند.

۶-سانتافه مدل ۲۰۰۶

در این سال، شرکت هیوندای این خودرو را با سه نسخه GLS,SE و Limited (محدودشده) به بازار ارائه کرد. مدلی که نسخه GLS آن دارای یک موتور ۲.۴ لیتری ۶ سیلندر باقدرت ۱۸۵ اسب بخار و دو نسخه دیگر نیز دارای موتوری ۳.۳ لیتری V6 باقدرت ۲۴۲ اسب بخار با یک جعبه‌دنده ۴ سرعته خودکار بود.

۷-سانتافه ۲۰۰۷

همان‌طوری که مشاهده می‌کنید، سانتافه در این سال تغییرات بسیار بنیادی هم در طراحی خارجی و هم در طراحی داخلی کرده است. طراحی خارجی که با خطوط بیشتر و زبان مدرن‌تر چهره‌ای کاملاً جدید از سانتافه را به جهان معرفی کرد. در این مدل ازنظر نیروی محرکه تفاوتی با مدل سال ۲۰۰۶ نداشته اما سیستم‌هایی مانند ترمز ضد قفل و کنترل پایداری الکترونیک خودرو ازجمله امکاناتی بودند که با به‌روزرسانی‌های زیادی مواجه شدند. تمامی این به‌روزرسانی‌های داخلی و خارجی توانستند این خودرو را رقیبی سرسخت برای میتسوبیشی اوتلندر و هوندا CR-V ژاپنی کنند.

۸-سانتافه مدل ۲۰۰۸

هیوندای از تجربه موفق مدل ۲۰۰۷ خود استفاده کرد و تقریباً بدون هیچ‌گونه تغییری در نیروی محرکه و طراحی خارجی، این مدل ره به بازار ارائه کرد. در این مدل نیز با موتورهای ۶ سیلندر V6 و در بحث امکانات نیز، سقف سانروف دار و تریم داخلی مجزا ازجمله مواردی هستند که به این مدل اضافه شدند تا این خودرو را در مقابل تغییرات صنعت خودرویی به‌روز گردانند.

۹-سانتافه مدل ۲۰۰۹

با حفظ همان زبان طراحی سال ۲۰۰۷، هیوندای تغییراتی را مانند به‌روزرسانی استریو و اضافه شدن پورت USB اعمال کرد. خودرویی که مانند مدل‌های قبلی با گارانتی بی‌نظیر ۱۰۰,۰۰۰ مایلی(حدود ۱۶۱,۰۰۰ کیلومتر)، فضای داخلی جادار و بزرگ، دینامیک عالی خودرو در هنگام رانندگی و همچنین همان موتورهای پیشنهادی به تولید رسید.

مطلب مرتبط: شاسی بلند جدید هیوندای PALISADE بزودی معرفی خواهد شد

۱۰-سانتافه مدل ۲۰۱۰

در این نسخه، موتورهای ۲.۴ لیتر ۴ سیلندر، و یک موتور جدید ۳.۵ لیتری ۶ سیلندر با کاهش مصرف سوخت و اضافه شدن چراغ eco indicator به‌اضافه یک جعبه‌دنده خودکار باعث بهینه‌تر شدن مصرف سوخت آن شده است. همچنین در کنار توجه به مصرف سوخت، تغییراتی نیز در ظاهر خودرو و در قسمت جلوپنجره، چراغ‌های مه شکن، و ظاهر کلی بدنه ایجاد کرده است. این تغییرات با تغییرات درون کابین نیز همراه شده‌اند.

۱۱-سانتافه مدل ۲۰۱۱

با توجه به تغییراتی که هم در بحث بهینه‌تر شدن مصرف سوخت و هم‌تغییر در طراحی نسخه ۲۰۱۰ رخ داد، در نسخه ۲۰۱۱ تغییرات زیادی را شاهد نیستیم. اما تغییراتی مانند سیستم صوتی ۶۰۵ وات پیشرفته با ۱۰ بلندگو و دستگاه صوتی پیشرفته ازجمله تغییراتی هستند که این مدل به خود دیده است. نسخه ۲۰۱۱ با همان موتورهای بهینه، اصلاح‌شده و البته قدرتمند تبدیل به انتخاب‌های اول خانواده‌ها در کنار موتور V6 شده بود.

۱۲-سانتافه مدل ۲۰۱۲

در این نسخه نیز جعبه‌دنده ۶ سرعته سریع، موتور بهینه، کابین راحت و امکانات قابل‌قبول مواردی بودند که این نسخه را مانند سال قبل از خود، به یک خودروی قابل‌قبول برای خانواده‌ها تبدیل کرد. امکانات لوکسی مانند صندلی‌های چرم باقابلیت گرم‌کن، سیستم ناوبری و سیستم صوتی پیشرفته مواردی بودند که در نسخه Limited به مشتریان عرضه می‌شدند.

۱۳-سانتافه مدل ۲۰۱۳

بعد از ۶ سال تغییر بنیادی طراحی در سال ۲۰۰۷، این بار در سال ۲۰۱۳ هیوندای این خودروی شاسی‌بلند کامپکت را به‌کلی با ظاهری مدرن و جذاب ارائه کرد. خودرویی که هم با طول محوری بلند و ۳ ردیف صندلی و هم با طول محوری کوتاه دارای ۲ ردیف صندلی ارائه شد. این کره‌ای خوش‌چهره که باقیمت ۲۴,۴۵۰ دلار به فروش می‌رسید توانست با تغییرات درونی و بیرونی خود رقیبی برای تویوتا راو ۴ و فورد Escape آمریکایی باشد.

۱۴-سانتافه مدل ۲۰۱۴

این نسخه با همان شکل نسخه قبلی و اضافه شدن آپشن هایی مانند تشخیص نقطه کور هنگام رانندگی، حسگر پارک خودرو، تهویه مطبوع برای صندلی‌های جلو و چراغ‌های جلو زنون رونمایی و عرضه شد. مدلی که با یک جعبه‌دنده ۶ سرعته خودکار، فضای جادار درونی،۲ یا ۳ ردیف بودن صندلی‌ها و همچنین AWD یا FWD بودن (مانند نسخه‌های قبلی) به فروش موفقی دست‌یافت.

۱۵-سانتافه مدل ۲۰۱۵

بدون تغییر در ظاهر و با تغییراتی جزئی در سیستم تعلیق و فرمان به‌منظور افزایش فرمان پذیری (Handling)، چراغ‌های روز به‌صورت استاندارد و تعدادی به‌روزرسانی‌های دیگر این نسخه نیز در ادامه نسل‌های قبلی به تولید رسید.

۱۶-سانتافه مدل ۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶ نیز هیوندای تغییر خاصی بر روی شاسی‌بلند کامپکت محبوب خود نداد و با همان امکانات قبلی، نیروی محرکه و طراحی داخلی و خارجی یکسان باکمی چاشنی تغییر در طراحی خارجی این مدل را به تولید رساند.

بررسی فولکس‌واگن مولتی‌ون که بزودی وارد بازار ایران می شود + تصاویر

۱۷-سانتافه مدل ۲۰۱۷

نسخه سال ۲۰۱۷ این شاسی‌بلند با تغییراتی در ظاهر خودرو مانند چراغ‌های جلو و چراغ‌های مه شکن جدید و تهاجمی‌تر در کنار سپرهای عقب و جلو جدیدتر توانست چهره مدرن‌تر و جذاب‌تری را از خود به نمایش بگذارد. مدلی که با اضافه شدن امکانات رفاهی و ایمنی جدید در کنار موتور ۲.۴ لیتری باقدرت ۱۸۵ اسب بخار پایه توانست انتظارات مشتریان خود را برآورده کند.

۱۸-سانتافه مدل ۲۰۱۸

آخرین نسخه ارائه‌شده این خودروی شاسی‌بلند همین نسخه ۲۰۱۸ بوده که بدون تغییر خاصی نسبت به سال ۲۰۱۷ و با ابعادی بزرگ‌تر و استفاده از تجربه‌های به ارث رسیده از نسل‌های قبلی با تیپ‌های متفاوتی عرضه‌شده است. اگرچه در کنار تمامی مزایای سانتافه، مصرف سوخت را می‌توان به‌عنوان یک پاشنه آشیل برای این نسخه دانست به‌طوری‌که در نسخه پایه مصرف سوخت شهری آن ۱۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

خوشحالیم که با سیر تکاملی هیوندای سانتافه همراه ما بودید.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *