بهترین کاکتوس‌ها برای پرورش در داخل خانه

بهترین کاکتوس‌ها برای پرورش در داخل خانه

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به راحتی با شرایط زندگی امروزه ما کنار آمده اند. آنها توقع توجه و مراقبت زیاد را ندارند و اگر آبیاری‌شان را فراموش کنید، خم به ابرو نمی‌آورند. اما بهترین گونه‌های کاکتوس برای پرورش در داخل خانه کدام‌ها هستند؟

یکی از سختی‌های نگهداری از گیاهان استوایی آن است که باید محیطی مرطوب برای آنها فراهم کنیم و این کار با درست کردن یک جنگل کوچک امکان پذیر است. اما برای نگهداری کاکتوس‌ها، این مشکل را نخواهید داشت. کاکتوس‌ها گیاهان بیابان هستند و با آب و هوای خشک و دمای اتاق به خوبی کنار می‌آیند. اگرچه نور خورشید برای زندگی آنها ضروری است، اما در صورتی که به مقدار کافی نور دریافت نکنند هم سالم می‌مانند و رشد می‌کنند. به علاوه می‌توان آنها را با نور مصنوعی هم زنده نگه داشت.  یک کاکتوس خوشحال و سرحال، می‌تواند شما را هم با دادن گل‌هایی با طراوت شاد کند! گل‌های بعضی از گونه‌های کاکتوس بسیار عجیب و غریب و دیدنی است!

اما بهترین کاکتوس‌ها برای نگهداری در داخل آپارتمان کدام‌ها هستند؟ این ۸ گونه کاکتوس آرام رشد و مقاوم می‌توانند جذابیتی خیره کننده به خانه‌تان ببخشند و در ترکیب با هم، و یا در گلدان‌های جدا، خودنمایی کنند!

۱- کاکتوس گوش خرگوشی (Opunta albispina)

کاکتوس گوش خرگوشی عضوی از خانواده انجیر تیغ دار است، اما به جای آنکه تیغ‌هایی تیز و بلند داشته باشد، دسته‌ای از تیغ‌های کوتاه و کوچک دارد. ارتفاع این کاکتوس در بلوغ کامل از ۶۰ سانتی متر تجاوز نمی‌کند اما عرض آن با گذشت زمان می تواند به ۱۵۰ سانتی متر هم برسد! گل‌های این کاکتوس زرد کم رنگ هستند و بعدا به میوه‌هایی قرمز و خوردنی تبدیل می‌شوند!

۲- کاکتوس دم موشی

اگر آفتابگیر ترین پنجره خانه‌تان طاقچه‌ای ندارد که گلدانی بزرگ بر روی آن قرار دهید، می‌توانید به فکر تهیه یک گلدان آویز برای این محل باشید و یک گیاه کاکتوس دم موی هم در آن بکارید! این کاکتوس زیبا (همانطور که انتظار می‌رود!) بومی مکزیک است، جایی که از گل‌های قرمز آن به عنوان دارویی برای بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. روش پرورش این کاکتوس در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

چگونه گل ارکیده را دوباره زنده کنیم؟

۳- افوربیا تریگونا (African Milk Tree)

این کاکتوس یکی از آن گیاهانی است که پرورش بسیار آسانی دارد و به هر پرورش دهنده ای این حس را می‌دهد که در این کار بسیار خبره است! این کاکتوس می‌تواند ارتفاع دیوانه کننده‌ای پیدا کند و در حدود ۲۴۰ سانتی متر بلند شود! اما به هر حال سرعت رشد آن آرام است و در درون خانه از ۱۲۰ سانتی متر بلند تر نخواهد شد. افوربیا تریگونا اندکی با دیگر کاکتوس‌های معمولی متفاوت است. این گیاه برگ‌هایی دارد که از بین تیغ‌ها رشد می‌کنند.

۴- کاکتوس ساگوارو

اگر فیلم‌های وسترن و یا حداقل لوک خوش شانس را دیده باشید، حتما هیبت ۱۲ متری این کاکتوس‌ها که در همه جا هستند توجه‌تان را جلب کرده است! این گیاه با عظمت ممکن است برای ۲ قرن هم به زندگی خود ادامه دهد و ممکن است برای تولید اولین گلش به ۴۰ سال زمان نیاز داشته باشد! اما ظاهر زیبا و طبیعت سر سخت و مقاومش آن را به گیاهی عالی برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند. به این کاکتوس بسیار با مضایقه آب دهید، مثلا ۱ بار در ماه!

۵- کاکتوس بانوی پیر (Mammillaria hahniana)

با پرورش این کاکتوس متوجه خواهید شد انگار این گیاه شخصیتی خاص برای خود دارد. این کاکتوس کلنی کوچکی متشکل از چند گیاه با ارتفاع حدودا ۲۵ سانتی متر تشکیل خواهد داد که دارای موهای سفید و تیغ‌هایی هستند. گیاهان سالم و سرحال حلقه‌ای از گل‌های کوچک و صورتی رنگ را در بالای سر خود تشکیل می‌دهند. روش پرورش این کاکتوس در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

۶- کاکتوس کلاه اسقف

این گیاه زیبا در گلدانی لعاب دار و پر از سنگریزه‌های زینتی بسیار دیدنی خواهد شد. گیاه بر روی سطح خود یک پوشش سفید و دانه دانه تشکیل می‌دهد که ممکن است مثل یک بیماری به نظر آید. اما این دانه‌ها در واقع مکانیسم دفاعی گیاه در برابر آفتاب هستند! روش پرورش این کاکتوس در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

۷- کاکتوس کریسمس

این کاکتوس در بین کاکتوس‌های دیگر مانند انسانی بی‌دندان می‌ماند چرا که یک دانه تیغ هم ندارد! البته ساقه‌های آن دارای بریدگی‌هایی هستند که ممکن است لبه دار باشند. گل‌های لوله‌ای کاکتوس کریسمس به رنگ‌های قرمز، صورتی، نارنجی و سفید خودنمایی می‌کنند. نیازهای این کاکتوس با دیگر کاکتوس‌ها متفاوت است چرا که زادگاه کاکتوس کریسمس جنگل‌های بارانی برزیل است، جایی که گیاه به عنوان گیاهی هوازی روی درختان خانه می‌کند.

۸- کاکتوس‌های بشکه‌ای

جنس فرو کاکتوس از ساختار آبدار و خوردنی خود به وسیله ردیف‌هایی از تیغ‌های تیز محافظت می‌کند. این کاکتوس‌ها می‌توانند برای ده‌ها سال زنده باشند و در نهایت به اندازه نهایی خود یعنی ۲۴۰ تا ۳۰۰ سانتی متر برسند! البته آنها تنها در بیرون از خانه به این ارتفاع خواهند رسید. به کاکتوس‌های بشکه‌ای شکل‌تان تا جایی که می‌توانید آفتاب دهید.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *