آموزش تشخیص و درمان قوز کمر با ورزش کردن

تلاش برای رفع انحنای قسمت بالایی ستون فقرات و درمان قوز کمر یکی از دغدغه‌های افرادی است که به بدنشستن‌های طولانی‌مدت عادت دارند. وضعیت بدنی شما چگونه است؟ آیا شانه‌هایتان حالت طبیعی دارد؟ یا اینکه دچار افتادگی شانه‌اید و سر شما جلوتر از حالت عادی قرار دارد؟

اگر پاسخ شما دومین گزینه است، بدون شک دچار یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات، گوژپشتی یا قوز کمر (کیفوز) هستید. این مشکل باتوجه به افزایش پشت‌میزنشینی‌ها و بد ایستادن‌ها، روز به‌روز در حال گسترش است.

روزی چند بار سر خود را پایین می‌آورید تا تلگرامتان را چک کنید؟ هربار که گوشی‌تان را چک می‌کنید، فشار بیشتری به گردن و کمرتان وارد می‌شود. جالب اینجاست که بعد از مدتی، این کار را به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌دهید و دیگر هیچ توجهی به وضعیت بدِ بدنی‌تان نخواهید داشت. کافی است نگاهی به اطرافیانتان بیندازید تا متوجه فراگیر‌شدنِ این بیماری خاموش شوید. خوشبختانه جای نگرانی نیست و تغییر سبک زندگی و انجام یک سری تمرینات خاص ورزشی و اصلاحی می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری نموده و حتی قوز کمر را به کلی درمان کنید.

آموزش از بین بردن غبغب با روش های طبیعی، ورزش، رژیم غذایی و …

تشخیص قوز کمر

برای تشخیص قوز کمر دو راه وجود دارد. ابتدایی‌ترین کار این است که کنار آیینه بایستید و از پهلو به وضعیت بدنتان نگاهی بیندازید. البته راه ساده دیگری نیز برای تشخیص قوز کمر وجود دارد که برای انجام آن تنها نیاز به یک دیوار دارید که پشت به آن بایستید. کافی است پشت به دیوار بایستید و اجازه دهید تا دست‌هایتان در کنار بدنتان قرار گیرد.

در حالت طبیعی باید کف دست‌هایتان به سمت بدن باشد؛ در غیر این‌صورت احتمالاً دچار قوز کمر شده‌اید. حال برای جلوگیری و درمان قوز شانه می‌توانید به‌سراغ تمریناتی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده بروید.

۱ تمرین کشش شانه با کش

وقتی به قوز شانه دچار باشید، قسمت جلوی شانه به سمت داخل جمع می‌شود. برای بهبود این وضعیت، باید حرکات کششی را انجام دهید تا عضلات سینه شما باز شود و فرم بدنتان به حالت عادی برگردد.

چگونگی انجام حرکت

برای انجام این تمرین، تنها نیاز به یک کمربند، طناب یا کش یوگا خواهید داشت.

۱ در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید. به صورتی کش را با هر دو دست در مقابل بدن بگیرید که کف دست‌های شما به سمت پایین باشد؛

۲ حالا سعی کنید کش را بیشتر از عرض شانه باز کرده و آن را با هر دو دست بکشید؛

۳ هم‌زمان با عمل دم، کش را بالای سر ببرید تا کف دست‌هایتان به سمت روبه‌رو باشد؛

۴ با انجام عمل بازدم نیز آرنج‌ها را خم کرده و دست‌های خود را همراه با کش، تا ارتفاع شانه پایین بیاورید؛

۵ همین سیکل بالا را سه تا پنج بار تکرار کرده و دست‌هایتان را با کش، بالا و پایین ببرید.

مطلب مرتبط: آیا آدامس جویدن حین ورزش مفید است؟

۲ تمرین کشش دست‌ها در پشت کمر

اگر در مدت زمان طولانی‌ای از روز، شانه‌هایتان به سمت جلو خم شده باشد، کم‌کم شانه‌هایتان به سمت داخل مایل‌شده و دیگر برایتان به عادت تبدیل خواهد شد. تمرین کشش دست‌ها در پشت کمر، اثر منفی این عادت اشتباه را به کلی از بین خواهد برد.

چگونگی انجام حرکت

  •  در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید و دست‌های خود را از پشت، داخل هم قلاب کنید؛
  •  آرنج دست راستتان را با دست چپ گرفته و به همین ترتیب آرنج دست چپ را نیز با دست راست بگیرید (اگر انجام این کار برایتان دشوار بود، مچ هر دو دست را بگیرید)؛
  •  شانه خود را بالا برده و سعی کنید با استفاده از دست‌هایتان شانه را به سمت داخل بکشید؛
  •  در همین وضعیت بمانید و سه تا پنج نفس عمیق بکشید؛
  •  دست‌ها را رها کرده و دوباره حرکت را تکرار کنید.

مطلب مرتبط: ورزشهای صورت چگونه می تواند شمارا جوان تر کند؟

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *