آیا هیوندای ورنا دست دوم در بازار ایران ارزش خریدن دارد؟

آیا هیوندای ورنا دست دوم در بازار ایران ارزش خریدن دارد؟

بی تردید، در حال حاضر می‌توان کمپانی هیوندای را به عنوان یکی از بزرگ ترین و بهترین سازندگان خودرو در سطح بین المللی محسوب کرد. این برند متعلق به کره جنوبی بوده و با دارا بودن سهام شرکتی همچون کیا موتور، در اندیشه تصاحب اکثر بازارهای جهانی با توجه به تولید خودروهایی بی شمار در انواع کلاس‌ها و قیمت‌های مختلف است. یکی از بزرگ ترین مقاصد خودروهای تولید شده توسط هیوندای در آسیا، بازار خودرویی ایران بوده و طبق آمارهای به دست آمده، بیشترین سهم فروش و واردات خودروهای خارجی به کشور نیز متعلق به برند هیوندای است. (لازم به یاداوریست که در ایران سه شرکت با نام‌های کرمان موتور، آسان موتور و پاکرو، به عنوان نمایندگان این برنده کره‌ای شناخته می‌شوند) در این مطلب میخواهیم به سراغ یکی از محصولات نسبتا قدیمی هیوندای در بازار داخلی کشور با نام ورنا برویم و با نگاهی کلی به این خودرو، به این پرسش مهم پاسخ خواهیم داد که آیا اتومبیلی همچون هیوندای ورنا دست دوم در بازار داخلی کشور ارزش خرید دارد؟

جدیدترین شرایط فروش بی‌وای‌دی S6 برای اردیبهشت ۹۷ اعلام شد

برای دریافت پاسخ این پرسش مهم با ما همراه باشید.

۱-معرفی کلی

در رابطه با معرفی کلی این خودرو می‌توان گفت که ورنا به عنوان یک سدان اقتصادی و ارزان قیمت، نخستین بار در سال ۱۳۸۳ وارد خط تولید و مونتاژ خودروسازی راین شد و تا سال ۱۳۹۰ نیز بر روی خط تولید این شرکت حضور داشت.

این مدل دارای دو نمونه اتوماتیک و دنده دستی است که نمونه دستی آن از سال ۱۳۸۳ الی اوایل سال ۱۳۹۰ بر روی خط تولید حضور داشت و نمونه اتوماتیک آن در سال های اخر تولید یعنی ۱۳۸۷ لغایت ۱۳۹۰ موفق به حضور در خط تولید شرکت خودروسازی راین شد. (لازم به ذکر است که ورنا در زمان حضور خود به صورت صفر کیلومتر، یکی از بهترین انتخاب‌ها در رده اتومبیل‌های اقتصادی بود)

۲-طراحی ظاهری و داخلی

در رابطه با طراحی ظاهری این خودرو نمیتوان مورد خاصی را بیان کرد. زیرا به اعتقاد برخی خریداران، این مدل اتومبیلی نسبتا زیبا قلمداد می‌شود و به اعتقاد برخی دیگر، ورنا خودرویی با طراحی بسیار ساده و به دور از هیچ هیجان خاصی بوده که این نکته به خوبی سلیقه ای بودن نمای بیرونی هر اتومبیل را بسته به نظر مشتری نشان می‌دهد.

اما اگر بخواهیم به صورت کلی به نمای بیرونی این مدل اشاره کنیم، باید بدین صورت بگوییم که ورنا با توجه به سال ساخت و طراحی خود در کره جنوبی، برای آن سال‌ها خودرویی نسبتا زیبا به شمار می رفت و با توجه به روح اقتصادی و مقرون به صرفه بودن، انتظار خاصی در رابطه با طراحی ظاهری از آن نمی‌رود.

همچنین، نمای داخلی و کابین ورنا همچون نمای بیرونی، بسیار ساده و با توجه به رده ارزان قیمت بودن طراحی شده و نکته جذابی در آن به صورت خاص دیده نمی‌شود. اما در مقایسه با هم رده های خود در هنگام تولید، کابین و ادوات این مدل از کیفیت خوبی با توجه به قیمت برخوردار بوده و مالکان ورنا همچنان با توجه به کارکردهایی اکثرا بالا در جاده‌های کشور، همچنان از خودرو خود راضی هستند.

۳-پیشرانه و عملکرد هیوندای ورنا دست دوم

ورنا دارای یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱.۵ لیتر بوده که این موتور قادر به تولید ۹۱ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۳۱ نیوتن متر است که این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس ۵ دنده دستی، به چرخ‌های (FWD) جلو منتقل می‌شود (لازم به یاداوریست که ورنا در مدل اتوماتیک خود دارای یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک و موتوری ۱.۶ لیتری با توانی برابر با ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۳ نیوتن متر گشتاور است که در این مطلب تنها به معرفی نمونه دنده دستی این مدل پرداخته‌ایم)

در رابطه با عملکرد این مدل نیز باید گفت که ورنا در زمانی برابر با ۱۰.۹ الی ۱۱.۴ ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت از صفر مطلق (در نمونه صفر کیلومتر و بسیار کم کارکرد) نیاز دارد و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۸۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین، مصرف سوخت این خودرو در هر صدکیلومتر مسیر شهری و اتوبان، به صورت ترکیبی برابر با ۶.۹ الی ۷.۶ لیتز بنزین اعلام شده و استاندارد آلایندگی آن یورو۳ است (گنجایش باک ورنا ۴۵ لیتر است)

۴-امکانات رفاهی و ایمنی هیوندای ورنا دست دوم

در رابطه با امکانات رفاهی و ایمنی که در نمونه دنده دستی این مدل موجود است، باید به مواردی همچون ۲ عدد کیسه هوا ( راننده و سرنشین که در برخی منابع عنوان شده است که نمونه‌های اولیه این مدل فاقد کیسه هوا هستند و پس از گذشت چند سال، ایربگ‌ها بر روی این خودرو نصب شده است)، سیستم ترمز ضد قفل، قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل، فرمان هیدرولیک، رادیو و پخش CD‌ با چهار باند، تنظیم دستی صندلی‌های جلو و صندلی راننده در ۴ جهت، شیشه بالابر جلو و عقب برقی، آینه‌های جانبی برقی (در نمونه اتوماتیک)، مه شکن عقب و .. اشاره کرد.

مطلب مرتبط: با بودجه ۶۰ میلیون تومان چه خودرویی در بازار داخلی بخریم؟ / اردیبهشت ۹۷

 

۵-استهلاک و هزینه‌های جانبی هیوندای ورنا دست دوم

پیرامون هزینه‌های جانبی و استهلاک ورنا می‌توان گفت که این خودرو در هر ۴۹۰۰ الی ۵۴۰۰ کیلومتر مسیر طی شده، نیازمند بررسی و سرویس‌های دوره‌ای بوده که هزینه وارد در این بخش در حدود ۱۱۰ الی ۱۴۰ هزار تومان در نمونه دستی و ۱۲۰ الی ۱۵۰ هزار تومان در نمونه اتوماتیک اعلام شده که در این کلاس خودرویی، معقول و رضایت بخش است.

در رابطه با دیگر هزینه‌های جانبی ورنا، میبایست بدین نکته اشاره کرد که قیمت هر جفت لاستیک این خودرو در حال حاضر برابر با ۳۳۰ الی ۳۶۰ هزار تومان توسط شرکت‌های تایر ساز ایرانی همچون بارز، کویر، دنا، یزد و … اعلام شده است. همچنین، نرخ بیمه شخص ثالت این مدل در صورت عدم تخفیف و خرید مجدد توسط مالک برای مدت زمانی برابر با یکسال و پوشش مالی ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، برابر با یک میلیون و ۶۵۰ الی یک میلیون و ۶۹۰ هزار تومان اعلام شده است.

۶-قیمت در بازار

همانگونه که در ابتدای این مطلب گفته شد، ورنا حدودا ۷ سال پیش از خط تولید خارج شد و علاقمندان این مدل تنها می‌توانند نمونه‌های دسته دوم این مدل را در بازار داخلی کشور خریدای کنند.

در این رابطه، اگر شخصی بخواهید ورنا را در نمونه دنده دستی و با مدل ساختاری ۱۳۸۹ با کارکردی کمتر از ۱۰۰ هزار کیلومتر و در بهترین شرایط فنی و ظاهری و موارد جانبی (بیمه، لوازم جانبی و …)، خریداری کند، باید مبلغی برابر با ۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را پرداخت نماید و اگر همان شخص بخواهد ورنا را در نمونه اتوماتیک و با همین مشخصات تهیه کند، می‌بایست مبلغی برابر با ۴۸ میلیون تومان را صرف نماید.

نتیجه گیری

سرانجام، نوبت به نتیجه گیری در رابطه با این مدل می‌رسد که به نظر ما، خرید نمونه دنده دستی این مدل با توجه به در نظر گرفته تمامی جوانب، در شهرهای بزرگ کشور با توجه به مدل ساختاری جدید تر ( ۱۳۸۶ به بعد) و کارکردی کمتر از ۱۲۰ هزار کیلومتر، پیشنهاد می‌شود. زیرا در شهرهایی همچون تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و .. قطعات مصرفی و یدکی این مدل یافت میشود و با توجه به هزینه استهلاک کم این خودرو در مقایسه با نمونه اتوماتیک خود، خریداران می‌توانند برای استفاده کوتاه مدل و چندین ساله به عنوان اتومبیلی شهری آن را خریداری نمایند.

شرایط فروش ایکس تریل ۲۰۱۸ با جدیدترین قیمت اعلام شد / اردیبهشت ۹۷

لازم به یاداوریست که برخی از مالکان ورنا در شهرهای کوچک تر این نکته را یاد آور شده‌اند که این مدل در زمینه تهیه لوازم جانبی و مصرفی دچار کمبود یا همان نبود قطعات است و خودروسازی راین که مسئول سرویس دهی به این خودرو به شمار می‌رود، در برخی از شهرهای کشور نمایندگی خدمات پس از فروش را دارا نیست.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *