گوگل پلتفرم جدیدی را جایگزین اس‌ام‌اس می‌کند

این سیستم به اختصار RCS نامیده شده و مخفف کلمه Rich Communications Services است. این استاندارد فیچرهای بیشتری نسبت به اپلیکیشن‌های امروزی ارسال پیامک داراست. مثلا می‌توان به کمک آنها عکس، ویدئو ارسال کرد. همچنین دارای امکاناتی نظیر گفت و گوی دسته جمعی یا اطلاع از تایپ کردن طرف مقابل است.

چنین تغییر عمده‌ای در تکنولوژی به اپراتورها امکان می‌دهد تا با سرویس‌های پیام رسانی اینترنتی (“over-the-top (OTT نظیر واتس‌آپ یا فیسبوک مسنجر رقابت کنند و بخشی از سرمایه از دست رفته‌شان را دوباره به دست آوردند.

GSMA از سال ۲۰۰۸ سیستم RCS را تبلیغ و با استفاده از برخی اپراتورها ارزیابی و این تکنولوژی را با نام‌های مختلفی عرضه کرده است. اما اطلاع رسانی جهانی آن که دوشنبه سوم اسفند صورت گرفت، بسیاری را به سوی یک سیستم جهانی و اندرویدی RCS که حاصل همکاری گوگل و اپراتورها و OEM است، سوق می‌دهد.

در حال حاضر فیسبوک پرکاربردترین و پرطرفدارترین سیستم پیام رسانی با بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال در ماه پیشتاز است. اپلیکشن‌های دیگری نظیر واتس‌اپ، وی‌چت یا QQ نیز ادعا کرده اند که بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه دارند.

پاسخ به این سوال منوط به شرایط بسیاری است اما با این وجود چنین امکانی برای اپراتورها و سرویس‌دهنده‌های تلفن همراه و پیامک یک قدم مثبت در راه درست است. اما این که اپراتورها بتوانند راهی پیدا کنند که بر سیستم‌های OTT که کاملا رایگان هستند غلبه کنند، دشوار اما شدنی است.

در حال حاضر هیچ زمان مشخصی برای تصمیم گوگل برای در دسترس قرار دادن کلاینت RCS وجود ندارد. هرچند که با توجه به اطلاعات جدیدی که گوگل درباره اندروید منتشر کرده است می‌توان چنین حدس زد که زمان زیادی تا اجرایی شدن رسمی سرویس RCS باقی نمانده است.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *