با بودجه 70 میلیون تومان جک j5 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو استپ وی

با بودجه ۷۰ میلیون تومان جک j5 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو استپ وی

بی شک، بازار خودرویی ایران را می‌توان یکی از عجیب ترین نقاط برای خرید و انتخاب انواع اتومبیل نام نهاد. زیرا در این بازار، مشتریان اولویت خود را همواره بر امکانات رفاهی و ظاهر خودروها معطوف کرده‌اند و مقایسه دو خودرو هم رده در این عرصه، صرفا با توجه به مشخصات یکسان صورت نمی‌گیرد، بلکه مقایسه آن‌ها به صورت ارزش قیمتی انجام می‌شود! در همین رابطه، حال در این بررسی قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که با بودجه‌ای در حدود ۷۰ میلیون تومان، خرید ساندرو استپ وی اتوماتیک معقول تر است، یا اینکه جک j5 اتوماتیک انتخاب مناسب تر و بهتری است؟

برای پاسخ به این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۱-معرفی کلی

حال در اولین گام، به سراغ معرفی کلی این دو خودرو می‌رویم و این‌گونه می‌توان گفت که جک j5 یک سدان اقتصادی به شمار می‌آید و نخستین بار در اواخر سال ۱۳۹۱ توسط گروه صنعتی کرمان خودرو و با همکاری کمپانی چینی جک وارد بازار داخلی کشور شد. همچنین، این مدل به عنوان یکی از محصولات چینی موفق و پر فروش در بازار خودرویی ایران محسوب می‌شود.

مقایسه فولکس واگن تیگوان آلمانی تاز وارد با رنو کلئوس فرانسوی

اما در سوی دیگر، رنو ساندرو استپ وی را می‌توان یکی از جدیدترین محصولات عرضه شده به بازار خودرویی کشور توسط پارس خودرو قلمداد کرد. در واقع این مدل نمونه ارتقاع یافته (کراس) ساندرو معمولی بوده و به عنوان یک هاچ بک اقتصادی شناخته می‌شود. لازم به یاداوریست که استپ وی در حال حاضر یکی از پر تقاضا ترین خودروها در بازار داخلی کشور به شمار می‌آید.

۲-طراحی ظاهری

در رابطه با طراحی ظاهری دو خودرو همان گونه که در مطالب قبلی گفته شد، نمی‌توان به صورت قطعی قضاوت کرد که کدام یک از خودروها زیبا تر هستند، زیرا طراحی بیرونی هر مدل رابطه مستقیمی با نظر مشتریان دارد و امری سلیقه‌ای است. اما همانطور که میدانید،‌ طراحی جک j5  توسط کمپانی پنین فارینای ایتالیا انجام گرفته است و نسبت به رنو ساندرو استپ وی بسیار زیباتر و البته متناسب تر است، به همین دلیل جک در این بخش به عنوان پیروز شناخته می‌شود.

۳-طراحی داخلی

حال نوبت به مقایسه این دو خودرو در بخش طراحی داخلی و کابین می‌رسد که در این قسمت نیز جک j5 به دلیل دارا بودن کابینی زیبا تر به واسطه ادوات بیشتر بر روی داشبورد و … خودرو برتر در زمینه طراحی داخلی به شمار می‌رود. اما این نکته نیز لازم به یاداوریست که کیفیت کابین استپ وی در رده بالایی قرار داشته و در استفاده‌های طولانی مدت، نسبت به جک j5 دارای افت کیفیت کمتری خواهد شد.

۴-مشخصات فنی

حال نوبت به بررسی مشخصات فنی این دو خودرو می‌رسد که در این بخش، جک j5 اتوماتیک دارای یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱.۸ لیتر بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۴۰ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۶۵ نیوتن است که این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

مطلب مرتبط: مقایسه پژو ۵۰۸ با رنو تلیسمان /دو خودروی فرانسوی بیش از ۲۰۰ میلیون بازار ایران

پیرامون عملکرد این مدل نیز می‌توان گفت که جک j5 اتوماتیک در زمانی در حدود ۱۰.۳ الی ۱۰.۶ به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق می‌رسد و حداکثر سرعت آن تقریبا برابر با ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است. همچنین، مصرف سوخت جک j5 اتوماتیک در هر صدکیلومتر مسیر جاده‌ای به صورت مجموع (شهر و اتوبان) برابر با ۷.۶ الی ۷.۹ لیتر بنزین اعلام شده و استاندارد آلایندگی آن یورو۴ است. (گنجایش باک این خودرو برابر با ۵۵ لیتر است)

در سوی  دیگر این میدان، رنو ساندرو استپ وی از یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱.۶ لیتر بهره می‌برد که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۴۰ نیوتن متر است که این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می‌شود.

پیرامون عملکرد این مدل نیز می‌توان گفت که استپ وی در زمانی در حدود ۱۱.۳ الی ۱۱.۷ به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق می‌رسد و حداکثر سرعت آن تقریبا برابر با ۱۷۵ کیلومتر در ساعت است. همچنین، مصرف سوخت استپ وی در هر صدکیلومتر مسیر جاده‌ای به صورت مجموع (شهر و اتوبان) برابر با ۸.۲ الی ۸.۵ لیتر بنزین اعلام شده و استاندارد آلایندگی آن یورو۴ است. (گنجایش باک این خودرو برابر با ۵۰ لیتر است)

حال با توجه به مشخصات و مقایسه انجام شده مابین این دو خودرو در این بخش، با قاطعیت کامل می‌توان گفت که جک j5 اتوماتیک با توجه به قدرت بیشتر موتور، مصرف سوخت کمتر، شتاب اولیه بهتر و حداکثر سرعت بیشتر، پیروز این قسمت است.

۵-امکانات رفاهی

در بخش امکانات رفاهی نیز همانند چند بخش قبلی، باید این‌گونه گفت که جک j5 اتوماتیک با دارا بودن امکاناتی همچون کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، سیستم صوتی با قابلیت پخش CD‌ و MP3 به همراه ۶ بلندگو، گیربکس ۴ سرعته خودکار تیپ ترونیک، سیستم خودکار تهویه مطبوع، رینگ ۱۶ اینچی اسپرت آلومینیومی، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، چراغ‌های هالوژنی جلو و عقب، شیشه‌های بالابر جلو و عقب برقی، آینه‌های جانبی برقی، روکش چرمی صندلی‌ها و فرمان، صندلی جلو با قابلیت تنظیم در ۸ جهت، آینه‌های جانبی دارای گرمکن، سنسور نور (روشن و خاموش شدن چراغ‌ها)،  اخطار دهنده فشار باد لاستیک‌ها، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، سانروف، خروجی سیستم تهویه مطبوع برای سرنشینان عقب، ریموت کنترل و … خودرویی بهتر و کامل تر نسبت به رنو ساندرو استپ وی به شمار می‌آید. در واقعا محصولات داچیا اصولا خودروهایی ساده و فاقد امکانات رفاهی خاصی هستند!

۶-استهلاک و هزینه نگهداری

پیرامون هزینه‌های نگهداری این دو خودرو این‌گونه باید گفت که رنو ساندرو اسپ وی با دارا بودن هزینه بررسی و سرویس‌های دوره‌ای در حدود ۹۰ الی ۱۲۵ هزار تومان در هر ۵۲۰۰ الی ۵۷۰۰ کیلومتر و قطعات مصرفی ارزان تر نسبت به جک j5 اتوماتیک که با دارا بودن هزینه سرویس دوره‌ای و بررسی در حدود ۱۰۵ الی ۱۴۰ هزار تومان در هر ۵۳۰۰ الی ۵۸۰۰ کیلومتر، خودرویی مقرون به صرفه تر و کم خرج تر است.

مقایسه کوئیک اتوماتیک با برلیانس H220 اتوماتیک / کدام پیروز است؟

۷-قیمت در بازار

حال بهتر است نگاهی به قیمت این دو خودرو در بازار ازاد بی‌اندازیم، جک j5 اتوماتیک در بازار داخلی کشور با مدل ساختاری ۱۳۹۶ و نمونه صفر کیلومتر، قیمتی در حدود ۷۰ میلیون تومان را دارا بوده و در سوی دیگر، رنو استپ وی نیز در بازار خودرویی کشور قیمتی در حدود ۶۷ میلیون را با مدل ساختاری ۱۳۹۷ و نمونه صفرکیلومتر به خود اختصاص داده است.

نتیجه گیری

سرانجام، نوبت به نتیجه گیری در رابطه با انتخاب یکی از این دو خودرو می‌رسد. همانطور که دیدیم هر دو خودرو دارای محاسن و معایبی هستند که برخی از آنها برای خریداران مهم و برخی از آنان قابل چشم پوشی است.

ساندرو استپ وی یکی از پر تقاضاترین خودروها در بازار داخلی بوده و در خطوط تولید پارس خودرو تا سالیان آینده نیز حضور خواهد داشت و نمونه‌های دسته دوم این مدل دارای افت قیمت بسیار کمی هستند. پس اگر استهلاک کم و کیفیت بالای موتور برایتان مهم بوده و از فقر امکانات رفاهی خودرو دلخور نیستید، استپ وی انتخابی معقول و بی دردسر است.

از سوی دیگر جک جی ۵ نیز هم اکنون یکی از پرتیراژ ترین خودروهای کرمان موتور محسوب شده گویا دیگر خط تولید آن در کرمان موتور فعال نخواهد شد، اما اکثر مشکلات در خصوص تامین قطعات آن حل شده است و طبق قانون کمپانی تولید کننده باید تا ۱۰ سال تامین قطعات محصول خود را تضمین نماید. پس اگر طراحی خودرو برایتان مهم است و امکانات داخلی نظیر سانروف و … برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و البته با افت قیمت بالای خودروی خود مشکلی ندارید، جک جی ۵ می‌تواند انتخاب جذابی برای شما باشد.

 

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *