اهدای خون چه مزیتی برای سلامتی انسان دارد؟

اهدای خون چه مزیتی برای سلامتی انسان دارد؟

اکثر مردم به این دلیل اقدام به اهدای خون میکنن که کمکی به دیگران کرده باشن. در واقع اهدای خون میتونه در یک زمان واحد جان سه نفر رو نجات بده. با این حال تعدادی از افراد هستن که شرایط لازم برای اهدای خون رو دارا هستن. باید بدونیم که اهدای خون نه تنها از خون و قوت بدن کم نمیکنه، بلکه مزایای زیادی برای سلامتی بیشتر هم داره و اگر این موضوع رو بدونیم همیشه برای اهدای خون عجله هم خواهیم داشت.

به گزارش بهداشت نیوز، اکثر مردم به این دلیل اقدام به اهدای خون میکنن که کمکی به دیگران کرده باشن. در واقع اهدای خون میتونه در یک زمان واحد جان سه نفر رو نجات بده. با این حال تعدادی از افراد هستن که شرایط لازم برای اهدای خون رو دارا هستن. باید بدونیم که اهدای خون نه تنها از خون و قوت بدن کم نمیکنه، بلکه مزایای زیادی برای سلامتی بیشتر هم داره و اگر این موضوع رو بدونیم همیشه برای اهدای خون عجله هم خواهیم داشت.

۱۵ ترفند خانگی برای کاهش قند خون

تعادل سطح آهن در خون
به نظر مهمترین مزیت اهدای خون، این مسئله اس که با اهدای هر یک واحد خون، حدود یک چهارم از یک گرم آهن رو از دست خواهید داد. این اتفاق در ابتدا ممکنه بد به نظر برسه. چراکه آهن کم در بدن میتونه منجر به خستگی، کاهش ایمنی بدن و یا کم خونی و فقر آهن بشه. که در خانوم ها قبل از یائسگی و کودکان شایع هست.

ولی باید این رو هم بدونیم که خطر وجود آهن بیش از حد بیشتر از فقر آهنه. کسانی که آهن زیادی در خونشون دارن، خطر ابتلا به سکته قلب حا یا MI رو زیاد میکنه و میتونه خطر خیلی بزرگتری باشه.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، کسانی که اهدای خون داشته باشن ۸۸ درصد کمتر به حملات قلبی دچار میشن.

مطلب مرتبط: با ۱۰ خوراکی فوق العاده برای پاکسازی رگهای خونی آشنا شوید!

جریان خون بهتر
مصرف بیش از حد شکر، سیگار کشیدن، امواج رادیویی و سایر نیروهای سمی الکترومغناطیس، استرس و فشار روحی، اضطراب، کلسترول بالا و سطح اسید اوریک بالا در خون همگی باعث انعقاد خون و حرکت آهسته خون در عروق میشه که میتونه باعث ایجاد لخته خون و سکته مغزی بشه. اهدای خون میتونه این خطرات رو کم کنه و جریان خون رو بهتر میکنه و همچنین باعث رقیق شدن نسبی خون میشه.

چیزی که روشنه اینه که اهدا کنندگان خون به نظر میرسه  که کمتر به حملات قلبی و سکته مغزی و سرطان دچار میشن و به طور کلی کمتر راهی بیمارستان و بستری میشن.

آزمایش های مداوم
خون هر اهدا کننده خون باید آزمایش بشه تا از سلامتش اطمینان حاصل بشه. به همین دلیل با اهدای خون، فشار خون، نبض، هموگلوبین و بیماری های عفونی مثل HIV، هپاتیت B و C و… روی خون شما آزمایش میشه و میتونید به طور مداوم از سلامت خودتون هم اطمینان پیدا کنید.

اهدای خون میتونه جایگزینی برای مراقبت های پزشکی شما باشه و بطور رایگان از سلامتتون مطمئن خواهید بود.

بطور کلی افرادی که اهدای خون رو در طول زندگیشون به طور مداوم دنبال میکنن عمر طولانی تری دارن و در زندگی از سلامت بیشتری برخوردار هستن.

شروع سلامت در سال جدید در هفت روز با رعایت این ۱۲ نکته!!

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *