یادداشتی بر مستند BEFORE THE FLOOD دی کاپریو

یادداشتی بر مستند BEFORE THE FLOOD دی کاپریو

فیلم جدید لئوناردو دیکاپریو به نام «پیش از سیل» BEFORE THE FLOOD نگاهی همه‌جانبه به پدیده‌ی تغییر اقلیم است

«سیاره‌ی زمین قایق کوچکی است که اگر غرق شود، همه‌ی ما باهم غرق خواهیم شد». این‌ها جملاتی است که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در ابتدای فیلم مستند جدید لئوناردو دیکاپریو به نام پیش از سیل می‌گوید.

این جملات کوتاه که بان تقریباً زمزمه می‌کند، بن‌مایۀ این مستند را مشخص می‌کند که در ۹۰ دقیقه، تقریباً تمام جنبه‌های تغییر اقلیم را پوشش می‌دهد: از استخراج سوخت از شن‌های نفتی در آلبرتای کانادا گرفته تا ذوب‌شدن کلاهک‌های یخی در قطب شمال، تا آلودگی صنعتی در پکن تا بخش‌های روستایی هند (که جمعیت مردمان بدون برقش به اندازۀ جمعیت آمریکا، یعنی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر است). این فعال-بازیگر به کف اقیانوس می‌رود تا سفیدشدگی مرجان‌ها را ببیند، بالای مزارع درخت نخل اندونزی پرواز می‌کند که جایگزین جنگل‌های بارانی طبیعی شده‌اند؛ جنگل‌هایی که ریه‌ها و مخزن کربن این سیاره بودند و با دقت بررسی می‌کند که چیزهایی که می‌خوریم، چگونه بر همۀ این‌ها اثر می‌گذارد.

این فیلم به سفر سه‌سالۀ دیکاپریو در مقام پیام‌آور صلح سازمان ملل متحد می‌پردازد. او در این سفر دور دنیا رفت و تقریباً با هر کسی که فکرش را بکنید مصاحبه کرد؛‌ از مردم محلی گرفته تا دانشمندان اقلیم، سیاست‌مداران، فعالان اقلیم و جزیره‌نشینان، کشاورزان و اساتید – حتی الون ماسک بنیان‌گذار تسلا.

نقد و بررسی انیمه When Marnie Was There

این فیلم از نظر عمق و گستره خیره‌کننده و هراس‌آور است.

دیکاپریو به گذشته هم برمی‌گردد، به ۵۰ سال پیش که تصمیم گرفتیم استفاده از سوخت‌های فسیلی ارزان برای تولید انرژی آسان‌تر است، گرچه همان موقع هم ارتباط بین دی اکسید‌کربن و افزایش دمای جهانی را می‌دانستیم. واقعاً فوق‌العاده است که می‌بینیم دیکاپریو در سال ۲۰۰۰ دربارۀ گرمایش زمین صحبت می‌کند و البته این موضوع که تغییر خاصی هم اتفاق نیفتاده است. در واقع، همه‌چیز بدتر شده است، چون نسبت به ۱۶ سال پیش، از ppm ۳۶۶ دی‌اکسید کربن در اتمسفر به ppm ۴۰۰ رسیده‌ایم.

در میان همۀ این‌ها هم البته انکارکنندگان تغییر اقلیم هم هستند. دکتر مایکل مان دانشمند اتمسفر در ایالت پن است که اولین مدل «چوب هاکی» تغییر اقلیم را منتشر کرد که گرمایش زمین را به مقدار دی‌اکسید کربن ربط می‌داد. او می‌گوید: «متأسفانه ما باید با لشکرکشی عظیم اطلاعات دروغ بجنگیم که سعی در گیج‌کردن مردم دارند. این آدم‌ها می‌دانند که مجبور نیستند در مباحثات علمی منطقی پیروز شوند. فقط کافی است که بین مردم تفرقه بیندازند و در واقع، تمام این نفرت و ترس از سوی چند بازیگر اصلی سازمان‌دهی و تأمین مالی می‌شود».

انگار که کلاً خود ایجاد تغییر به قدر کافی سخت نیست که وقتی پای ایمن و سالم نگه‌داشتن سیاره برای مردم به میان می‌آید، شرکت‌ها و دولت‌هایی وجود دارند که فعالانه سد راه پیشرفت در این مسیر می‌شوند.

وقتی به پایان این فیلم دیوانه‌وارانه رسیدم که همه‌چیز را در ۹۰ دقیقه چپانده بود، احساس کردم اطلاعاتم بیشتر شده است، اما با دیکاپریو موافق بودم که «واقعیت این است که هرچه بیشتر دربارۀ تغییر اقلیم و چیزهای دخیل در آن یاد می‌گیرم، بیشتر می‌فهمم که چیزی نمی‌دانم».

اگرچه من ۱۸ سال پیش، در دوران تحصیلم در زمین‌شناسی، دربارۀ تغییر اقلیم آموختم و در طول ۱۵ سال گذشته بی‌وقفه دربارۀ مسائل زیست‌محیطی نوشته‌ام، باز هم در این فیلم جنبه‌های جدیدی از این مشکل برایم فاش شد.

تصویر چندان زیبایی نیست، اما باید بدانیم که در سال ۲۰۱۶ کجا ایستاده‌ایم و دیکاپریو در پیش از سیل دقیقاً اینجا را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید:

نقد و بررسی فیلم The Florida Project / پروژه فلوریدا

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *