با یک بار قلیان کشیدن ۱۲۵ برابر دود بیشتر از یک نخ سیگار وارد ریه می‌شود

در مورد مضرات سیگار خیلی شنیده‌ایم و خیلی‌ها کشیدن قلیان را بهتر از سیگار می‌دانند و حتی برخی آنرا جایگزین سیگار می‌کنند. آنها بر این باورند که آب موجود در کوزه قلیان، سموم دود تنباکو را می‌گیرد ولی پژوهش‌های جدید نشان می دهند، نه تنها این وسیله تدخین برای سلامتی مضر بوده بلکه مضرات آن چندین برابر سیگارهای موجود در بازار است.

حالا همه دیگر با قلیان آشنا هستند یا آنرا دیده‌اند یا آنرا کشیده‌اند. تنباکوی آن نیز حالا مدرن شده و با طعم‌‌های مختلف از سیب و نعناع و هندوانه گرفته تا آدامس در بازار موجود است. تاریخچه‌ی این وسیله که به عنوان غلیان، نارگیله یا شیشا نیز شناخته می‌شود به هند و کشورمان ایران برمی‌گردد و معمولاً بصورت گروهی استعمال می‌شود.

چایخانه‌هایی که در آن قلیان سرو می‌شود نیز روز به روز در سراسر جهان، در کشورهای مثل بریتانیا، فرانسه، آمریکا و روسیه محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند. اگرچه مصرف سیگار در جهان رو به کاهش است ولی استعمال تنباکو با قلیان رو به افزایش می‌رود.

در جدیدترین پژوهش، محققان ۵۴۲ مقاله‌ی علمی مرتبط با سیگار و قلیان را مورد بازبینی قرار دادند سپس این تعداد را به ۱۷ مقاله با دیتای کافی برای تخمین میزان سموم موجود در دود سیگار و قلیان را انتخاب کردند.

نتیجه اینکه که یکبار قلیان کشیدن یا به اصطلاح یک سر قلیان، ۱۲۸ برابر دود بیشتر، ۲۵ برابر قطران بیشتر، ۲٫۵ برابر نیکوتین بیشتر و ۱۰ برابر مونواکسیدکربن بیشتر از یک نخ سیگار دارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *