آیا چنگیزخان واقعاً ۱۷۴۸۰۰۰ نفر را طی یک ساعت کشته است؟

حالا که جنگ سرد تمام شده، بار دیگر جشن بزرگداشت چنگیز خان مغول بعنوان پدر مغولستان برگزار می‌شود. زمانی که مغولستان تحت سلطه‌ی شوروی بود، مغول‌ها حتی حق نداشتند نام چنگیز را با صدای بلند ببرند. بهر حال حالا مغول‌ها می‌توانند بدون مزاحمت از قبر تاز کشف شده‌ی چنگیز دیدن کنند.

این مسئله باعث شده که برخی مردم در مورد شخصیت چنگیز خان تجدید نظر کنند که آیا وی یک کافر تشنه به خون بوده یا یک سیاستمدار عادل. در ضمن حالا که سلطنت وی هیچگونه مصنوعات ملموس مثل معماری و هنر برجای نگذاشته، آیا توانسته بعنوان یک قهرمان دیپلماسی برای مغول‌ها میراثی در باب بردباری مذهبی، حقوق زنان و .. از خود به جای بگذارد؟ و این افسانه‌های خونین باور نکردنی در مورد او چه می گوید؟

هیچ شخصیت تاریخی در جهان نیست که مانند چنگیزخان این همه قتل عام در پرونده‌ی خود داشته باشد. از لیست بلند بالای قتل‌ها و کشتارهای چنگیز که بگذریم، وی تنها یکبار در عرض ۱ ساعت ۱۷۴۸۰۰۰ نفر را قتل‌عام کرده است. البته برای اینکه شخصی این مقدار قتل انجام دهد زمان زیادتری نیاز است و چنگیز باید هر دقیقه ۲۹۱۳۳ نفر را بکشد تا به رقم فوق برسد ولی در اینکه چنگیز انسان خونخواری بوده شکی نیست و احتمالاً دستور آن قتل‌ها با وی بوده است. و در اینکه میراثی از خود چه فرهنگی و چه هنری باقی نگذاشته هم شکی نیست.

منبع
2 thoughts on “آیا چنگیزخان واقعاً ۱۷۴۸۰۰۰ نفر را طی یک ساعت کشته است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *