آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز ۱۰

در کنار تمامی امکانات و بهینه‌سازی‌هایی که به‌روز‌رسانی فال‌کریترز ویندوز ۱۰ با خود به‌همراه داشت، پنجره خط‌ فرمان ویندوز نیز پس از ۲۰ سال یک نوسازی اساسی در رنگ‌بندی دریافت کرد. شما از حالا می‌توانید با پنجره خط فرمان ویندوز ۱۰  در رنگ‌بندی‌های کاملاً جدید کار کنید و ما در این آموزش روش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز ۱۰ را قدم‌به‌قدم توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

در نسخه جدید خط فرمان، مایکروسافت جهت خوانا‌تر شدن متون‌ روی مانیتور‌های مدرن امروزی که دارای کنتراست بالا هستند، تنظیمات پیش‌فرض رنگ‌بندی را تغییر داده است. همچنین برای مدرن‌تر شدن شمایل خط فرمان این امکان به وجود آمده است تا انواع رنگ‌بندی‌های کاملاً جدید را روی آن اعمال کرد.

تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که تنظیمات رنگ‌بندی‌ جدید به‌صورت پیش‌فرض فقط در زمانی که نسخه فال‌کریترز را به‌صورت Clean Install (نصب تمیز) انجام داده باشید فعال می‌باشد و اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر به این نسخه به‌روز‌رسانی کرده‌اید همان رنگ‌بندی قدیمی فعال است. اما مایکروسافت یک ابزار برای اینکه بتوانید رنگ‌بندی جدید و سایر قابلیت‌های شخصی‌سازی را نصب کنید منتشر کرده است.

در این آموزش ما قدم‌به‌قدم با شما برای اینکه چطور خط فرمان ویندوز را شخصی سازی کنید و اینکه حتی چگونه می‌توان طرح‌های مختلف را از اینترنت دریافت و بر خط فرمان اعمال کنید با شما همراه خواهیم بود.

چگونه رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز را عوض کنیم؟

    ابزار ColorTool مایکروسافت را از سایت GitHub دریافت کنید. (روی colortool.zip کلیک کنید تا ابزار دانلود شود)

    به پوشه‌ای که فایل فشرده zip در آن بارگیری شده رفته و توسط نرم‌افزار WinZip یا WinRAR یا …. آن را از حالت فشرده خارج (UnZip) و در درایو C قرار دهید. اگر از طریق مرورگر فایل ویندوز به پوشه ساخته شده colortool در درایو C بروید، فایل اجرایی colortool.exe و پوشه schemes که شامل فایل‌های رنگ‌بندی است را مشاهده خواهید کرد. به پوشه schemes در ادامه نیاز خواهید داشت.

    کلید استارت صفحه‌کلید را بزنید و cmd را تایپ کنید سپس با ماوس روی برنامه Command Prompt کلیک راست کرده و Run as administrator را بزنید.

    در پنجره خط فرمان دستور زیر را تایپ کنید تا به پوشه colortool که در درایو C ایجاد کردید برسید. (در صورتی که فایل را در درایو C از حالت فشرده خارج کرده باشید دستور به شکل زیر می‌باشد)

Cd c:\colortool

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10

  1. این دستور شما را در پوشه colortool که فایل اجرایی برنامه در آن است قرار می‌دهد پس از آن دستور زیر را وارد نمایید.

Colortool -b نام فایل رنگ‌بندی

نام فایل رنگ‌بندی را از پوشه schemes که در ردیف ۲ این آموزش به آن اشاره شد بخوانید و در ادامه فرمان تایپ کنید. (برای راحتی می‌توانید نام کامل فایل رنگ‌بندی را از خود فایل کپی Ctrl+C کرده و با زدن کلید Ctrl+V در خط فرمان paste کنید.)

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10

گزینه b- اجباری نیست ولی اگر در فرمان قید شود باعث می‌شود رنگ‌بندی همان لحظه اعمال و بعنوان رنگ‌بندی پیش‌فرض انتخاب شود.

در حال حاضر ۸ رنگ‌بندی‌ زیر توسط مایکروسافت ساخته شده است:

مطلب مرتبط: چطور مشخصات سیستم خود را از طریق خط فرمان ویندوز ۱۰ بدست آوریم؟

    campbell.ini

    campbell-legacy.ini

    cmd-legacy.ini

    deuteranopia.itermcolors

    OneHalfDark.itermcolors

    OneHalfLight.itermcolors

    solarized_dark.itermcolors

    solarized_light.itermcolors

  1. در پایان می‌بایست روی نوار تیتر (Title Bar) خط فرمان کلیک راست کرده و روی properties بزنید. سپس در پنجره باز شده بدون هیچ تغییری فقط کلید Ok را بزنید.

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10

پس از انجام مراحل فوق هر زمان خط فرمان ویندوز را اجرا کنید با رنگ‌بندی منتخب شما به نمایش درمی‌آید.

هر زمان خواستید به رنگ‌بندی قدیمی خط فرمان بازگردید، cmd-legacy.ini را به‌عنوان رنگ‌بندی انتخاب کنید.

چگونه رنگ‌بندی‌های بیشتری دریافت و استفاده کنیم

اگر‌چه ابزار Colortool تعدادی رنگ‌بندی با خود به همراه داشت اما می‌توان با پیدا کردن فایل‌های رنگ‌بندی itermcolors. در اینترنت به تعداد بیشتری دسترسی پیدا کرد.

پیشنهاد مایکروسافت رنگ‌بندی‌های iTerm2 که یک پروژه متن‌باز در سایت GitHub و شامل ۱۵۰ رنگ‌بندی مختلف است می‌باشد.

اگر می‌خواهید از این رنگ‌بندی‌ها استفاده کنید مراحل زیر را انجام دهید:

    فایل فشرده iTerm2-Color-Schemes-master را از سایت GitHub دریافت کنید. (ابتدا روی دکمه سبز رنگ Clone or download  سپس روی  Desktop ZIP کلیک کنید)

    فایل دریافت شده را به وسیله نرم‌افزار‌های WinRAR، WinZip یا …. از حالت فشرده خارج کنید(UnZip).

    در فایلی که UnZip کردید پوشه schemes را پیدا کرده و تمامی فایل‌های موجود در آن را با زدن Ctrl+a انتخاب و با زدن Ctrl+c کپی و در پوشه schemes که در ردیف ۲ آموزش اول ذکر شد Paste Ctrl+v نمایید.

آموزش تغییر رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز 10حالا با انجام مراحلی که در ابتدای مقاله ذکر شد  و استفاده از نام رنگ‌بندی‌های جدیدی که اضافه شده مانند:

    Batman.itermcolors

    Pandora.itermcolors

    Spiderman.itermcolors

    UnderTheSea.itermcolors

رنگ‌بندی خط فرمان ویندوز را شخصی‌سازی کنید.

همچنین بخوانید:

آموزش دانلود فایل از طریق خط فرمان لینوکس

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *