Device Association Framework Provider Host

پروسه‌ dpupdchk در ویندوز ۱۰ چیست؟

در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که پروسه‌ی dpupdchk در ویندوز چیست و با آن نام نامفهومش، چه نقشی را در کامپیوتر شما ایفا می‌کند. با روژان همراه شوید.

شرح پروسه‌ی dpupdchkdpupdchk

به نظر می‌رسد که این پروسه از طرف Microsoft IntelliPoint مسئولیت بررسی به‌روزرسانی‌های خودکار را بر عهده دارد، البته این توضیح بر اساس تمام اطلاعاتی است که از این پروسه ما در اختیار داریم و این اطلاعات را این گونه به دست آوردیم:

اگر سیستم عامل شما ویندوز ویستا است، در تسک منیجر روی dpupdchk کلیک راست کنید و روی Open File Location کلیک کنید.

با این کار، پوشه‌ای که فایل اجرا کننده‌ی این پروسه در آن قرار دارد برای شما باز می‌شود و در آن جا می‌توانید همانند سایر اپلیکیشن‌ها، مشخصات کامل این پروسه را با رفتن به قسمت Properties بررسی کنید. ولی! در پنل Properties، هیچ گونه اطلاعاتی از این پروسه و فایل اجرا کننده‌ی آن درج نشده است.dpupdchk

به همین دلیل مجبور شدیم که برای بررسی بیشتر، از ریجستری استفاده کنیم. با استفاده از ابزار Process Monitor (برای ورود به صفحه‌ی دانلود، روی این لینک کلیک کنید) فهمیدیم که این پروسه با بخشی از ریجستری با نام Intellipoint Pro Auto Update سر و کار دارد. به راحتی از نام این واحد ریجستری می‌توان فهمید که فعالیت این پروسه به نوعی به‌روزرسانی در ویندوز مربوط می‌شود.

در منوی استارت نیز کلید میانبری با عملکردی مشابه وجود دارد که روی آن Check for Updates نوشته شده است. این یکی از میانبرهای خاصی است که نمی‌توان هدف نهایی فعالیت آن را در ویندوز فهمید. واقعاً این چیزها کاربر را به فکر وا می‌دارد که چرا باید این قدر آن را پیچیده کنند.

چگونه می‌توان dpupdchk.exe را غیر فعال کرد؟

قبل از انجام هر چیزی به خاطر داشته باشید که حذف کردن یا غیر فعال کردن بخش‌هایی از ویندوز یا نرم افزارهای مایکروسافت بدون اطلاع داشتن از عملکردشان کار درستی نیست و به هیچ عنوان توسط هیچ کسی در هیچ سطحی نباید انجام شود.

برای غیر فعال کردن این پروسه، از دو روش زیر می‌توانید استفاده کنید.

  1. از طریق کنترل پنل، IntelliPoint را حذف کنید. این کار باعث از کار افتادن برخی از عملکردهای ماوس می‌شود.
  2. فایل exe این پروسه را با یک فایل بدلی بدون هیچ قابلیتی جایگزین کنید.

چرا به جای حذف فایل dpupdchk.exe باید آن را با یک فایل بدلی جایگزین کرد؟

مشکل این است که اگر در ویندوز فایل اجرا کننده‌ی پروسه‌ی dpupdchk.exe را حذف کنید، هر بار که پنل تنظیمات ماوس را باز کنید ارورهای وحشت آوری ظاهر می‌شوند. به همین دلیل، در این مطلب برای شما فایل بدلی لازم برای انجام این کار را قرار داده‌ایم که قادر به انجام دادن هیچ کاری در ویندوز نیست و می‌توانید آن را جایگزین فایل اصلی کنید.

ابتدا به این آدرس در سیستم عاملتان بروید:

C:Program FilesMicrosoft IntelliPoint

حال نام فایل dpupdchk.exe اصلی را به چیز دیگری تغییر دهید.

پس از تغییر نام فایل اصلی این پروسه، فایل بدلی را از طریق این لینک دانلود کنید و در همان آدرس قرار دهید. این فایل در ویندوز هیچ کاری را انجام نمی‌دهد چرا که خالی از دستور العمل‌های لازم است، ولی برای اطمینان بیشتر، می‌توانید آن را با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس اسکن کنید.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *