چگونه بوی بد ماشین مثل بوی سیگار، شیر و نم را رفع کنیم؟

چگونه بوی بد ماشین مثل بوی سیگار، شیر و نم را رفع کنیم؟

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که روی صندلی ماشین خود شیر یا مایعات دیگری ریخته باشید، دوستان سیگاری خود را سوار ماشین کنید، حیوان خانگی شما داخل ماشین را کثیف کرده باشد و یا مواد خوراکی را در داخل خودرو جا بگذاراید که همه این موارد باعث ایجاد بوی نامطبوع و زننده در ماشین شود! امروز در قصد داریم در مورد از بین بردن بوی بد ماشین و رفع بوی بد سیگار، شیر، نم و.. صحبت کنیم.

روش های از بین بردن و رفع بوی بد شیر، سیگار، نم و.. از داخل ماشین

تجربه یک سفر در ماشینی که بو می دهد واقعا آزار دهنده است. هیچ کس دوست ندارد سوار خودرویی شود که بو می دهد قطعا خود راننده هم از نشستن پشت فرمان چنین خودرویی ابا دارد. امروز  قصد داریم در مورد اینکه چگونه بوی بد شیر، سیگار، نم و.. را از ماشین از بین ببریم راهکارهایی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید بسیار سریع از بوی بد  ماشین خود خلاص شوید.

مرحله اول : از بین بردن بوی ماشین با بررسی اولیه محل های رایج

قبل از استفاده از هر نوع شوینده، پاک ‌کننده و ضدعفونی ‌کننده روی سطح داخلی خودرو با دقت توصیه‌ های نوشته شده روی آنها را بخوانید، مبادا با جنس خودروی شما ناسازگار باشد. مقداری شامپوی پاک کننده را در سطل آبی بریزید و سطح خارجی ماشین را بشویید.

زیر صندلی‌ها را بررسی کنید و هر نوع خوراکی که در حال فاسد شدن است را جمع کنید.

جیب‌ های پشت صندلی را خالی کنید. اگر بچه دارید، حتما حواستان به انواع آب نبات های چسپنده، آدامس باشد.

اگر در خودروی خود صندلی بچه دارید، محفظه‌ های نگهدارنده آبمیوه و و زیر پوشش صندلی را نگاهی بیندازید. ممکن است خوراکی یا نوشیدنی به هر کدام از این قسمت‌ ها نفوذ کرده باشد. صندلی را از خودرو خارج کنید تا بعد​ تمیزش کنید.

صندوق عقب یادتان نرود. بخصوص اگر عادت به حمل خریدهای خانه در صندوق عقب دارید. یک سیب کوچک خیلی زود می‌تواند به منبع تولید بوی بسیار ناخوشایندی تبدیل شود.

مرحله دوم : رفع بوی بد داخل ماشین با تمیز کردن

از یک دستمال تمیزکاری نرم (دستمال‌های میکروفایبر) برای پاک کردن تمام سطوح چوبی، شیشه‌ ای و فلزی داخل خودرو استفاده کنید. اگر قصد دارید علاوه بر آب گرم از شوینده هم استفاده کنید، از شوینده‌ های همه کاره استفاده کنید. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان دستمال‌ های میکروفایبر را با شوینده‌ ها استفاده نکنید، هم عمر دستمال بشدت کاهش می‌ یابد، هم زدودن کثیفی‌ های ترکیب شده با شوینده از این دستمال‌ ها کار بسیار سختی است.

هر چه درون جعبه داشبورد است را خارج کنید و سپس بخوبی آن را تمیز کنید.

مرحله سوم : برس کشیدن کفپوش برای رفع بوی بد ماشین

قبل از کشیدن جاروبرقی، کفپوش را خوب برس بکشید. سعی کنید از برس‌ های نرم استفاده کنید که خیلی زبر نباشد. استفاده از برس باعث می‌شود کثیفی‌ ها از سطح جدا شده و بهتر توسط جاروبرقی مکیده شود. همیشه از آب تمیز استفاده کرده و حتما هر از گاهی تعویضش کنید. آب اضافه را با پارچه از کف جمع کرده و بیرون فشار دهید تا هیچ آبی داخل خودرو نماند.

داخل ماشین را و صندلی ها را جارو برقی بکشید.

مرحله چهارم : رفع بوی بد صندلی و کف پوش ماشین

هر کدام از کفپوش‌ها را که می‌توانید، در بیاورید. کفپوش و صندلی‌ ها را جارو برقی بکشید. نوک جارو برقی را تا جای ممکن به تمام مجراهای بین پشتی‌ ها وارد کنید تا هر چه گرد و خاک هست، زدوده شود.

توصیه می‌کنیم اسپری ضد بوی مناسبی از فروشگاه‌های لوازم خودرو تهیه کنید. آن را روی کفپوش بپاشید، بگذارید به اندازه زمان توصیه شده بماند و بعد جارو برقی بکشید. اگر منبع بو از درون خودرو باشد، این کار تا حد زیادی از آن خواهد کاست.

صندوق عقب را هم جارو بکشید.

مرحله پنجم : از بین بردن بوی نم ماشین

بعد از کشیدن جارو برقی از یک بوزدا همراه با دستگاه بخارشوی استفاده کنید. کفپوش و روکش‌ های صندلی را بسابید تا خاک حبس شده لا به‌ لای منافذ آنها آزاد شود. از یک شوینده خودرو یا بوزدای آنزیمی مناسب استفاده کنید و با اسفنج این عمل را انجام دهید.

مراقب باشید آب زیادی استفاده نکنید چون روکش ها دیرتر خشک می شوند و از طرفی، آب‌ هایی که درست خشک نشو​ند، بوی ناخوشایندی به جا می‌گذار​ند.

این فرآیند را برای لکه‌های ماندگار تکرار کنید. ممکن است همین لکه‌ها منبع بوی بد خودرو باشد. این لکه‌ها شامل گرد و خاک، غذا، نوشیدنی و حتی لکه‌ های آب روی شیشه‌ ها می‌شو​د.

در پایان این فرایند باید روکش ها کمی مرطوب باشند و اگر رطوبت زیاد بود، با بخارشوی آب اضافی را بگیرید تا زودتر خشک شوند.

مرحله ششم : از بین بردن بوی سیگار داخل ماشین

اگر باز هم ماشین بو می دهد باید بو را تشخیص دهید:

باکتری : ناشی از پسمانده میوه‌ ها و گیاهان (مثلا بقایای چسبیده به ته کفش سرنشینان) است. ابتدا میوه یا گیاه را بردارید، سپس با استفاده از یک ماده ضدعفونی‌ کننده محل را تمیز کنید.

دود سیگار : برای حذف این بو، دو حوله را در دو کاسه بگذارید و کاسه را با سرکه سفید پر کنید. برای خودروهای بزرگ کاسه‌ های بیشتری بگذارید. یکی را دم زیرسیگاری و دیگری را روی صندلی عقب بگذارید. روش دیگر پاشیدن جوش شیرین و بوزدا روی روکش‌ها و کفپوش است. چند ساعت بگذارید بماند، بعد با جارو برقی خودرو را تمیز کنید.

دود آتش : اگر به هر نحوی خودرو بوی دود آتش گرفته است، از روش سرکه استفاده کنید.

بوی کپک : رها کردن لباس خیس یا عرق کرده در خودرو، آب به جا مانده از کفش خیس، میوه خراب و…  باعث ایجاد کپک و ایجاد بوی ناخوشایند می شود. پیش از هر اقدامی منافذ خودرو را چک کنید که مبادا رطوبت به داخلش نفوذ کرده باشد. اگر مشکل از منافذ نبود، کفپوش را با کپک‌زدا اسپری و تمیز کنید.

استفراغ حیوان خانگی یا انسان – این منبع بو باید بسرعت تمیز شود وگرنه اسید معده درون آن به بافت‌ های درون خودرو چسبیده و به آنها آسیب خواهد زد.

ادرار بچه یک منبع بوی دیگر است که باید در اسرع وقت از ماشین خارج شود. ابتدا با استفاده از لکه بر و یک بوزدای مناسب محل مورد نظر را پاکسازی کنید توجه داشته باشید که از سابیدن زیاد بپرهیزید تا به الیاف روکش‌ ها آسیبی نرسد.

از بین بردن بوی شیر گندیده : برای روکش چرم، پارچه‌ای را نم دار کرده و شیر اضافه را جذب کنید و بچلانید. حتما تمام منافذ را پاک کنید. بگذارید خشک شود، سپس با پاک‌کننده‌ چرم تمیز کنید. اگر روی کفپوش ریخت، در صورت جدا شدن، در آورید و تمیز کنید. در غیر این صورت، آب تمیز روی آن ریخته و پارچه جذب کننده مثل پارچه‌ های پنبه‌ای را روی محل بفشارید تا آب را جذب کند، سپس بچلانید و این کار را بارها تکرار کنید. بگذار ید خودش خشک شود. اگر از خشک‌کننده استفاده کنید، شیر به خورد کفپوش می‌ رود و بوی بدی به جا می‌گذارد.

 

مرحله هفتم : از بین بردن بوی بد ماشین با بوزدایی کلی

پس از تمیز کردن همه خودرو، نوبت یک بوزدایی کلی است. خودرو را به محلی با تهویه مناسب (ترجیحا بیرون) ببرید و در کاپوت را باز کنید. ترمز دستی را بکشید و ماشین را روشن کنید. سیستم تهویه هوای خودرو را روشن کرده و روی بیشترین قدرت تنظیم کنید.

جلوی خودرو بایستید. محفظه ورود هوا را پیدا کنید. بوزدا را آزادانه به داخل آن اسپری کنید.

بعد از چند اسپری، سر را داخل خودرو کرده و بو کنید تا مطمئن شوید بوزدا در حال گردش در سیستم تهویه خودروست.

در صورت لزوم اسپری را تکرار کنید. سپس بخاری را روی آخرین دمای گرما و تهویه هوا را روی گردش بگذارید. دوباره روند اسپری را تکرار کنید. روند اول قسمت‌هایی مانند تبخیرکننده، دمنده و هواکش و روند دوم بقیه جاهایی که ذره‌های بوزا جمع می‌شو​د را بوزدایی خواهند کرد.

مرحله هشتم : تعویض فیلتر برای رفع بوی بد ماشین

اگر خودرویتان دارای فیلتر هواست، عوضش کنید. تغییر محسوسی را موجب خواهد شد.

مرحله نهم : از بین بردن بوی بد ماشین به کمک متخصصان

اگر باز هم بوی ماشین بو می دهد به متخصصان کارواش مراجعه کرده و از آنها کمک بگیرید.

مرحله دهم : پیشگیری از ایجاد بوی بد ماشین

برای اینکه مشکلاتی از قبل ایجاد بوی بد ماشین برای تان پیش نیاید به نکات زیر توجه داشته باشید:

    هر مدت یکبار ماشین خود را وارسی کنید و مواد غذایی و غیر غذایی بو زدا را خارج کنید.

    هر چند وقت یکبار روکش های خوردرو را خارج کنید و بشویید.

    قبل از این کودک خود را داخل ماشین ببرید زیر آن ملحفه ای بندازید.

    هفته ای یکبارماشین خود را تمیز کنید.

    وقتی داخل خودرو نیستید شیشه ها را بالا دهید تا از کثیفی جلوگیری شود.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *