بازی با آبرو / اشک های دخترانی که قاضی را به یک گفتگو واداشت

اشک های دخترانی که قاضی را به یک گفتگو واداشت :کاربران فضای مجازی که صفحات مختلف تلگرام و اینستاگرام را رصد می کنند اغلب با برخی کلمات آشنا روبه رو می شوند؛ کلماتی که در کنار عکس یک دختر جوان بدون حجاب یا لباس های نیمه برهنه قرار گرفته اند. گاهی اوقات شماره تلفن در کنار عکس این اشخاص دیده می شود. عکس هایی که باورش برای هر ایرانی سخت است که بپذیرد خود آن دختر در فضای مجازی منتشر کرده است. با روژان در ادامه همراه شوید.

پرونده هایی با مضمون توهین، تهدید به ضررهای شرفی و انتشار تصاویر خصوصی از طریق سامانه های رایانه ای در دادسراها آمار بالایی را تشکیل می دهند.

دستگاه قضایی بدون شک در راستای برخورد با افرادی که حیثیت و آبروی افراد و خانواده ها را به بازی می گیرند از هیچ کوششی دریغ نمی کند اما رفتن آبروی افراد همچون آبی است که وقتی به جوی رفت باز نمی گردد.

نکته قابل تأمل در پرونده های متعددی که در این باره تشکیل شده است بی توجهی افراد و خانواده های شان در قرار دادن عکس های خصوصی شان در فضای مجازی است.

بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد که بارها شاهد اشک ریختن پدر و مادر و دخترانی است که آبروی شان نزد اقوام و آشنایان رفته است در این باره می گوید: با وجود تذکرات متعدد درباره خصوصی قلمداد نکردن گوشی و فضاهای مجازی متأسفانه برخی بانوان و حتی آقایان با بی توجهی به این هشدارها عکس های نامتعارف و بی حجاب خود یا نزدیکان شان را در صفحه شخصی خود، پروفایل یا گروه های شان منتشر می کنند.

این افراد با این اقدام با دست خود شرایط لازم را برای سوء استفاده دیگر افراد و بدخواهان خود فراهم می کنند. بازپرس «بهراد» با بیان این که دستگیری متخلفانی که با انتشار تصاویر خصوصی و نوشتن کلمات خلاف عفت با آبروی افراد در فضای مجازی بازی می کنند به دلیل قرار داشتن سرورهای تلگرام  و اینستاگرام  در خارج از کشور سخت است، می افزاید: با این وجود دستگاه قضایی با شیوه های فنی برای شناسایی متخلف تلاش می کند اما برخورد با متخلف نیز نمی تواند آثار سوء این گونه رفتارها را برطرف کند و آبرو و جایگاه اجتماعی اشخاص و خانواده ها را بازگرداند.

وی تصریح می کند: با وجود دسترسی سخت به افرادی که با آبروی افراد بازی می کنند هم استانی ها تصور نکنند دسترسی به این متخلفان در فضای مجازی غیر ممکن است و به این علت از شکایت چشم پوشی کنند زیرا هر فردی که با عمل و رفتار خود باعث ورود ضرر مادی یا معنوی به دیگران شود، مکلف به جبران این زیان است.

وی خاطرنشان می کند: ماده ۷۴۴قانون مجازات اسلامی در این خصوص تکلیف را روشن و بیان کرده هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد و بر اساس تبصره این ماده چنان چه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *