چه مواد غذایی برای کاهش عوارض دوران یائسگی مفیدند؟

وقتی یائسگی به سراغ تان می آید، فقط و فقط به دنبال یک راه فرار از حالات ناراحت کننده ای هستید که وقت و بی وقت به سراغ تان می آید. شاید بتوانید با رعایت نکات تغذیه ای و غذاهایی مناسب، عوارض یائسگی را کاهش دهید.

عوارض یائسگی و علائم آن را با آنچه مصرف می کنید می توانید کاهش دهید. به بیان دیگر این امر سبب می شود تفاوت واقعی حالات تان را حس کرده و عوارض یائسگی تان را مدیریت کنید.

فیتو استروژن ها مواد مغذی گیاهی هستند که آثار استروژن را در بدن کاهش داده و در سالهای اول یائسگی مفید هستند. لازم است حتما این ترکیبات با ارزش گیاهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

خوردن سویا

شما می توانید این مواد مغذی را در غذاهای گیاهی از قبیل کتان سویا، محصولات سویا تخمیر شده (مانند تاماری) و همچنین در لوبیا و عدس و کلم، پیدا کنید. بدن این ترکیبات گیاهی را با کمک باکتری های خوب روده به ترکیباتی استروژنی تبدیل می کند که در حفظ سلامت روده هم موثر هستند.

در واقع سویا به عنوان یک منبع فیتو استروژن شناخته شده زیرا تخمیرآن باعث تجزیه ترکیبات طبیعی سویا شده و این امر سبب می شود که بدن برای دسترسی به مواد معدنی سویا راحت تر عمل کند.

بعد از یائسگی ریسک بیماریهای قلبی افزایش می یابد،  سعی کنید مواد غذایی مفید در کاهش عوارض یائسگی را دو تا چهار بار در هفته مصرف کرده، آنها را بخار پز کرده و در فر بدون روغن بپزید.

طرز تهیه سالاد خوشمزه برای کاهش عوارض یائسگی

عدس

سرشار از آهن و مولیبدنوم، همچنین دارای ویتامین های ب، که به تنظیم سیستم عصبی و مدیریت میزان هورمون بدن کمک می کند.

هویج

منبع خوبی از کاروتنوئیدها که از آسیب اکسیداتیوهای مرتبط با افزایش سن جلوگیری می کند.

شاهی

سرشار از ویتامین K و کلسیم، هر دو از عوامل اصلی سالم و قوی نگه داشتن استخوانها است.

گل کلم

 

سرشار از ترکیب دی ایندولیل متان که کمک به سم زدایی می کند و به ویژه برای مدیریت میزان استروژن مفید و کاهش عوارض یائسگی است.

کرفس

سرشار از ترکیبات کومارین که به کاهش فشار خون، حفظ تعادل آب بدن و کاهش خطر لخته شدن خون کمک می کند.

پیازچه و سیر

هر دو دارای گوگرد هستند که به مدیریت میزان استروژن و نیز سم زدایی کبد کمک می کنند.

گوجه فرنگی ها

سرشار از کاروتنوئیدها و پتاسیم که برای اعصاب و سلامت قلب مفید است.

تخم مرغ

از معدود غذاهایی که سرشار از ویتامین د است که به حفظ سلامت استخوان کمک می کند. برای بهینه سازی از مزایای تغذیه، تخم مرغ را آپ پز کنید.

روغن کلزا

سرشار از امگا ۳ و پایدار در دمای بالا. این روغن برای قلب مفید است.

سس تاماری

فراورده های تخمیر شده ی سویا، مانند تاماری شامل یک نوع کربوهیدرات هستند که به عنوان سوخت برای باکتری های مفید روده عمل می کنند.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *