نشانه ها و درمان عفونت های بعد از زایمان در زنان

در دوران ریکاوری بعد از زایمان، بدن مستعد ابتلا به عفونت های مختلف می باشد. برخی عفونت های بعد از زایمان معمولا در طول وضع حمل آغاز می شوند، اگر چه برخی دیگر از عفونت های بعد از زایمان نیز در طول هفته ها بعد از زایمان خود را نشان می دهند. با ما در ادامه همراه شوید.

عفونت های بعد از زایمان

عفونت بعد از زایمان

از جمله موارد شایع عفونت های بعد از زایمان عبارت است از:

  1. اندومتریت: عفونتی که در لایه اندومتریوم روی می دهد. اندومتریت یکی از عفونت های بعد از زایمان می باشد که در صورت انجام سزارین احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد. همچنین در صورتی که زمان وضع حمل طولانی شود و یا زمان بین پاره شدن کیسه آب و زایمان افزایش یابد، احتمال ابتلا به اندومتریت وجود دارد. در صورت انجام زایمان واژینال اگر از ابزارهایی کمکی برای پیشبرد روند زایمان استفاده شود، احتمال ابتلا به این نوع از عفونت های بعد از زایمان افزایش می یابد.
  2. ماستیت: یکی دیگر از عفونت های بعد از زایمان می باشد که از هر ۱۰ خانم شیرده ۱ نفر به آن مبتلا می گردد. ماستیت، عفونتی است که به ندرت در زنان غیر شیرده روی می دهد. این نوع از عفونت های بعد از زایمان در صورتی روی می دهد که شیر در مجرای شیری تجمع کرده و خشک شود.
  3. عفونت در محل برش یا بخیه های ناشی از زایمان: در صورت انجام سزارین محل برش و بخیه های ناشی از سزارین ممکن است عفونی شوند. بعد از زایمان طبیعی در محل اپیزیوتومی احتمال عفونت وجود دارد. ۱۶ درصد خانم هایی که سزارین انجام می دهند، به عفونت های بعد از زایمان در محل برش دچار می شوند. عفونت محل برش زایمان در طول یک هفته بعد از زایمان روی می دهد.
  4. عفونت ادراری بعد از زایمان: بعد از زایمان فرد مستعد ابتلا به عفونت ادراری بعد از زایمان می شود، مخصوصا اگر کاتتر در مثانه یا اپیدورال قرار داشته باشد.

نشانه های عفونت بعد از زایمان

عفونت های بعد از زایمان

در مورد نشانه های عفونت بعد از زایمان باید توجه داشت تب، لرز یا احساس بیماری از جمله نشانه های عفونت بعد از زایمان می باشد.

سایر نشانه های عفونت بعد از زایمان عبارت است از:

  • درد در ناحیه پایینی شکم، ترشحات بدبو بعد از زایمان (علائم اندومتریت)
  • قرمز شدن، احساس سفتی و تورم در یکی از سینه ها همراه با تب، درد، ضعف یا سردرد (علائم ماستیت)
  • قرمزی، ترشح، تورم، احساس گرما یا حساس شدن نسبت به لمس در محل برش یا زخم های زایمان
  • دشواری در ادرار کردن، ادرار کردن دردناک، تکرر ادرار، تیره رنگ شدن ادرار

از آنجا که عفونت های بعد از زایمان به سرعت جدی و وخیم می شوند، به محض مشاهده نشانه های عفونت بعد از زایمان فورا با متخصص زنان خود تماس حاصل کنید. برای درمان عفونت های بعد از زایمان از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. اگر در دوران شیردهی قرار دارید، متخصص زنان خود را آگاه سازید، زیرا مصرف برخی آنتی بیوتیک ها در دوران شیردهی مناسب نمی باشد. برای رفع عفونت های بعد از زایمان استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی کافی می باشد، اما در برخی موارد لازم است از آنتی بیوتیک های تزریقی نیز استفاده شود. حتی در برخی موارد به انجام جراحی نیز نیاز خواهد بود. برای مثال زمانی که زخم های ناشی از زایمان عفونی شود، برای تخلیه ترشحات ناشی از زخم ها انجام جراحی الزامی خواهد بود.

  • برای رفع عفونت های بعد از زایمان لازم است دوره مصرف آنتی بیوتیک به طور کامل طی شود. در طول این دوران آب و مایعات کافی بنوشید تا از دهیدراته شدن اجتناب شود و به اندازه کافی استراحت کنید تا بدن قدرت کافی برای مبارزه با عفونت را داشته باشد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *