با کاهش تعرفه خودرو وارداتی ارزانی خودرو در راه است؟

با ممنوعیت واردات خودروهای خارجی عملا بحثی که پیرامون تعرفه خودرو وارداتی وجود داشت به حاشیه رانده شد و در حالیکه گفته میشد با ورود دیوان عدالت اداری عملا کاهش قیمت زیادی را در بازار خودروهای خارجی خواهیم داشت ولی این موضوع با افزایش نرخ ارز به حاشیه رفت و جهش عظیم قیمت خودروهای خارجی رخ داد که همه چیز را بهم ریخت ولی حالا صحبت از کاهش تعرفه خودرو وارداتی وجود دارد که اعداد و ارقام بسیار پایینی برای آن ذکر می‌شود. با روژان همراه شوید.

تعرفه خودرو وارداتی در حالی در نیمه دوم سال گذشته با افزایش شدیدی روبرو شد که دیوان عدالت اداری به ورود به قضیه آن را در معرض شکست قرار داد ولی به دلیلی که گفتیم مسکوت ماند ولی در حال حاضر به دلیل نوسانات موجود در بازار خودروهای وارداتی، مجلسی‌ها به دنبال کاهش تعرفه خودرو وارداتی هستند که در صورت تصویب چیزی در حدود ۳۰ درصد در کاهش قیمت خودروهای خارجی موثر خواهد بود.

خودروهای خارجی خدمات فروش خودروولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در گفتگویی پیرامون وضعیت خودروهای خارجی گفت: با طرحی که از سوی برخی از نمایندگان برای مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو به مجلس ارائه شد مخالفت کردیم و شخصا به عنوان نماینده کمیسیون وارد ماجرا شدم و دلایل مختلفی را برای رد این مخالف بیان کردم که مجلس نیز با مسکوت ماندن طرح ساماندهی مخالفت کرد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون چرایی مخالفت مجلس با طرح مسکوت ماندن این طرح گفت: واردات خودرو مساله‌ایست که نباید جلوی آن را گرفت و بایستی تعرفه‌ای که به بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود به صورت سالانه کاهش پیدا کرده و هر سال با کاهش ۵-۱۰ درصدی آن بتوانیم این بازار را مدیریت کنیم. ما به دنبال کاهش این تعرفه به صورت سالانه هستیم تا در سال ۱۴۰۰ به تعرفه ۲۰ درصدی برسیم.

خودروهای خارجی مرد هزار چهره بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در ادامه گفت: ما این طرح را در زمستان سال گذشته مطرح کردیم و به دنبال اجرایی کردن آن بودیم و در کمیسیون نیز مطرح شده بود. در آن زمان صحبتی از بحث تعرفه‌ها در پیش نبود و دولت به یکباره اقدام به افزایش تعرفه نمود و پس از آن بحث ارز و آمریکا و برجام پیش آمد که وضعیت صنعت خودرو و دیگر بخش‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد که دولت ابتدا به ممنوعیت واردات حکم داد و بعد از آن نیز شرکت‌ها اعلام کردند که امکان همکاری با ایران برایشان وجود ندارد!

در ادامه بعضی از کارشناسان صنعت خودرو می‌گویند که دولت اگر امکان مدیریت خودروسازان را ندارد و خودروسازان نیز قادر به تنظیم بازار نیستند واردات خودرو آزاد شود که قطعا به بهبود وضعیت فعلی بازار خودرو کمک خواهد کرد. مهم نیست که این واردات از چین انجام می‌شود یا محصولات معتبر بین‌المللی وارد کشور می‌شوند بلکه صرف واردات می‌تواند به بهبود خرید خودرو توسط مردم کمک کرده و بازار پرنوسان فعلی را مدیریت نماید و حداقل مشکل کمبود عرضه را جبران نماید.

خودروی خارجی خودروهای خارجیوضعیت بازار به گونه‌ای پیش رفته که قدرت خرید مردم کاهش یافته و در صورت کاهش تعرفه وارداتی شاید بتوان برای بهبود این وضعیت استفاده کرد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *