تراز سفیدی یا White balance در عکاسی به چه معناست؟

تراز سفیدی یا White balance در عکاسی به چه معناست؟

حتما همه شما عزیزانی که از گوشی های ویندوزی استفاده می کنید متوجه شده اید که خوشبختانه یکی دیگر از پارامترهایی که تلفن های همراه شما اجازه تنظیم آن را می دهد، تراز سفیدی در عکس یا همان White balance معروف است که با نشان WB در اپلیکیشن دوربین دیده می شود.

اما قبل از آن که به مبحث جدید بپردازیم، پیشنهاد می کنم اگر مطلب پیشین از سری دوم آموزش عکاسی را نخوانده اید، با مراجعه به لینک زیر آن را مطالعه کنید:

۱-مروری بر مفاهیم پایه در عکاسی

 دمای رنگ

در عکاسی پیش از هرچیزی یک مسئله را باید در مورد نور در نظر داشته باشید، فارغ از آن که سوژه شما چه چیزی است. تمامی نورها با هم در رنگی که ایجاد می کنند، یکسان نیستند. این مبحث جدا از کیفیت نور است. در واقع نورهایی که شما همه آن ها را به رنگ سفید می شناسید، در واقع یک رنگ نیستند. نورهای سفید تابیده شده از منابع مختلف تفاوتی در رنگ خود دارند که این تفاوت در میان عکاسان به تفاوت در دمای نور مشهور است. اما این تفاوت دما در نورهای مختلف را چگونه اندازه گیری می کنند. از آنجایی که اندازه گیری دما و جنس منبع نوری مورد استفاده برای به دست آوردن تراز سفیدی عملی نیست، نیاز داریم تا یک منبع نوری دائمی را که دمای ایجاد نور آن را می دانیم و آن منبع نوری همیشه به یک شکل می تابد را انتخاب نموده تا دیگر دماها را با مقایسه با آن نور منبع به دست بیاوریم.

و چه منبع نوری دائمی بهتر از خورشید می توان یافت؟ در دوربین های عکاسی نور خورشید در بعد از ظهر (که به اسم نور خورشید یا Sunlight شناخته می شود) به عنوان دمای استاندارد در نور شناخته می شود و دیگر نورها با آن مقایسه می شوند. دمای نور خورشید معمولا در حدود ۵۹۰۰ کلوین (کلوین با علامت K نشان داده می شود و مانند سانتی گراد یک واحد اندازه گیری دما است) است. اما دمای رنگ ها یا یا وایت بالانس و فهمیدن آن چرا اهمیت دارد؟ بهتر است بدانید که زمانی که شما به یک سطح سفید نگاه می کنید، آن سطح را سفید می بینید زیرا مغز شما این گونه دستور می دهد! و مغز شما رنگ ها را با توجه به دمای نور می فهمد. اگر به همان سطح سفید نوری مثل نور یک مهتابی قوی تابیده شود ممکن است شما در آن رگه های آبی ببینید یا اگر آن سطح را در زیر نور پر رنگ غروب آفتاب نظاره گر باشید ممکن است یک رنگ نارنجی عمیق در آن مشاهده کنید.

پس بسیار مهم است که دمای نورها را بدانیم و از آن مهمتر این است که یک عکاس به واسطه قدرتی که دوربین در اختیار وی قرار می دهد م تواند دمای کلی نورها را در جهت ایجاد فضا یا حس مورد نظر خود تغییر دهد. بهتر است بدانید که هرچه دمای منبع نوری بالاتر باشد نور شما به سمت رنگ های سردتر (یا به سمت آبی) و هرچه که دمای منبع از سطح استاندارد پایینتر باشد، نور ما به اصطلاح گرمتر (یا به سمت نارنجی) می رود.

اما زمانی که یک عکاس قصد دارد تصویری ثبت کند کار به همین سادگی نیست. معمولا در هنگام ثبت تصویر رنگهای محیط تنها برگرفته از یک نور نیستند و در بسیاری از موارد، منابع نوری مختلفی در حال تابیدن به یک سوژه هستند. به تصویر زیر بالا نگاه کنید

همان طور مشاهده می کنید در حالی که بالای این میز احتمالا از یک لامپ تنگستن معمولی استفاده شده است، نور معمولی خورشید نیز از پنجره به داخل محل عکاسی تابیده شده و یک نور ترکیبی را در محل عکاسی ایجاد نموده است. حتی یک منبع نوری نیز ممکن است در حالات مختلف دمای متفاوتی ارائه کند. در یک لحظه از روز ممکن است خورشید مستقیم به سوژه بتابد و تنها چند دقیقه بعد خورشید پشت ابری پنهان شده و رنگها کلا دچار تغییر گردند. پس یک عکاس آکادمیک به اولین مسئله ای که قبل از فشردن کلید شاتر فکر می کند، منبع نور و تغییرات آن است.

وایت بالانس یا تراز سفیدی چیست؟

حالا که دمای رنگ را به خوبی متوجه شده اید، توضیح تراز سفیدی بسیار ساده تر است. همان طور که از اسم این مؤلفه مشخص است، معنی آن تراز کردن یا ایجاد تعادل میان دمای رنگ های موجود در تصویر ثبت شده است. اما این کار به چه صورت انجام می پذیرد؟ دوربین شما در واقع در صورتی که رنگ های محیط به سمت خاصی گرایش داشته باشد، مثلا به سمت گرمی یا سردی باشد، به تصویر میزانی از رنگ مخالف را اضافه می کند تا عکس نهایی با نور استاندارد به نظر برسد. اگر شما سردی یا گرمی و شدت آن را در دمای رنگ ها به درستی تشخیص داده باشید و وایت بالانس مناسب را برای آن برگزیده باشید، عکس نهایی بایستی با نور طبیعی ثبت شده باشد.

تنظیم وایت بالانس

اکثر دوربین های عکاسی و برخی از تلفن های همراه به شما اجازه تنظیم وایت بالانس را می دهند. بیش تر این تنظیمات دارای شرایط از پیش تعیین شده ای همچون Day light ،Cloudy ،fluorescent و… (نور روز، ابری، فلورسنت و…) هستند. بیش تر دوربین های عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای، حتی به شما اجازه می دهند که به صورت دستی، دمای رنگ ها را در واحد کلوین مشخص کنید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

تراز سفیدی یا White balance در عکاسی به چه معناست؟

در تصویر سمت چپ به خوبی می بینید زمانی که دوربین محدوده وایت بالانس را به اندازه نور طبیعی خورشید در نظر می گیرد، لامپ تا چه حد نارنجی دیده می شود. اما زمانی که در تصاویر سمت راستی وایت بالانس را در حالت لامپ تنگستن قرار می دهیم، نور لامپ کاملا طبیعی به نظر می رسد. در اینجا شما به اهمیت تراز سفیدی در ثبت تصاویر و نحوه نمایش رنگها در آن به خوبی می توانید پی ببرید. یعنی یک عکاس ممکن در زمان، مکان، نوردهی و جایگیری مناسبی باشد، اما با اشتباه در تنظیم (و یا تنظیم نکردن) وایت بالانس، به راحتی تصویری را ثبت کند که از رنگ مناسبی برخوردار نیست. برای درک بیش تر مفهوم به تصاویر زیر نگاه کنید:

تراز سفیدی یا White balance در عکاسی به چه معناست؟

تصاویر زیر با دوربین DSLR گرفته شده است که به کاربر اجازه می دهد، میزان دقیق دمای رنگ محیط را تنظیم کنید. در تصویر سمت چپ به دوربین گفته شده است که محیط در نور استاندارد یا نور روز قرار دارد و همان طور که می بینید رنگ ها به صورت واقعی ثبت شده اند. اما در تصویر وسط به اشتباه در تنظیمات دمای رنگ ۳۰۵۰ کلوین در نظر گرفته شده است. در این حالت دوربین با احتساب این که رنگ ها گرم هستند، مقداری رنگ آبی به تصویر اضافه کرده است. در تصویر سمت راست نیز دمای رنگ ها در ۵۵۵۰ کلوین تنظیم شده است، در حالی که در تصویر سمت راست ما رنگ های گرم داریم. به همین خاطر دوربین به اشتباه رنگ زرد به تصویر اصافه کرده است. پس تنظیمات برای عکس وسط و عکس سمت راست برعکس اعمال شده اند.

دوربین های آماتوری و دوربین های موبایل اصولا به شما اجازه تنظیم دمای دقیق را نمی دهند و شما در این وسایل تنها کافی است منبع نوری صحیح را از میان منابع از پیش تعیین شده، انتخاب نمایید تا تصاویر را رنگ دقیق ثبت شوند.

سخن پایانی

منابع نوری مخلوط می توانند باعث خطا در عکاسان شوند. در تصویر برداری با تلفن همراه به دلیل محدودیت در تنظیم دمای رنگ ها (به وسیله تراز سفیدی)، ایجاد یک تصویر با رنگ مناسب با دشواری هایی همراه است. به یاد داشته باشید که نکته مهم در فراگیری عکاسی ۳۰ درصد مطالعه و فراگیری است و اما ۷۰ درصد به تمرین و تکرار باز می گردد. پس هیچ فرصتی را جهت عکاسی از دست ندهید. هیچ گاه از کار کردن با تنظیمات مختلف دوربین غافل نشوید زیرا مطالعه تئوریک هرچند غنی باشد، اما نمی تواند ماحصل تجربه را برای شما فراهم آورد. شما باید در منابع نوری متفاوت بسیار به عکاسی بپردازید تا بتوانید به درستی صحیح ترین و نزدیک ترین تنظیمات برای تراز سفیدی در هر نوری را کشف کنید. از آن جایی که در دوربین تلفن همراه نمی توانید دمای رنگ ها را به صورت دقیق معین کنید، لذا بایستی نزدیک ترین تراز سفیدی به هر نور محیطی را به درستی تشخیص بدهید و این امر تنها با تمرین و تمرین امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که گاهی عکاسان حرفه ای به عمد برای القای یک فضا، دست به اغراق (Exaggeration) در دمای رنگ ها می زنند. آن ها گاهی رنگ ها را به صورت غیر طبیعی به گرمی یا سردی می برند تا پیام یا حس خاصی را به مخاطب منتقل نمایند. باید توجه داشته باشید که این عمل موجب گمراهی شما در کم اهمیت دانستن توانایی ایجاد نور طبیعی، نشود. زیرا تا به این درجه از مهارت دست پیدا نکرده اید، هرگز نخواهید توانست نور را همچون موم در دستان خود داشته باشید و به آن شکل دلخواه را ببخشید.

مطلب مرتبط : چطور با استفاده از تکنیک عکاسی BURST عکس‌های متفاوت بگیریم؟

منبع

برای اطلاع از جدیدترین مطالب سایت به کانال تلگرام روژان بپیوندید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *