تاثیر سایز فولیکول و ضخامت دیواره رحم بر باروری

به فرایندی که یک فولیکول بالغ شده و از تخمدان رها می شود تخمک گذاری گفته می شود. راه های بسیاری برای پیدا کردن روز تخمک گذاری وجود دارد،  حالا سوال اینجاست که سایز فولیکول و ضخامت دیواره رحم بر باروری چه تاثیری دارد؟ با ما همراه شوید.

چه زمانی برای بررسی سایز فولیکول باید سونوگرافی انجام دهم؟

با توجه به طول سیکل قاعدگی تان بهتر است در میانه سیکل سونوگرافی انجام دهید تا بزرگ ترین فولیکول شناسایی و اندازه گیری شود. اگر سونوگرافی را زودتر انجام دادید و اندازه فولیکول تان مناسب نبود نگران نشوید چون تا زمان تخمک گذاری فولیکول ها وقت برای رشد کردن دارند.

سایز مناسب فولیکول برای بارداری چقدر است؟

سایز فولیکول مناسب برای باروری بدون مصرف دارو ۱۸ تا ۲۲ و با مصرف داروهای محرک تخمک گذاری ۱۸ تا ۲۴ می باشد، میزان پاسخگویی بدن هر فرد به داروها متفاوت است. کلومیفن یکی از داروهای محرک تخمک گذاری می باشد و می تواند هم تعداد فولیکول ها را افزایش داده و هم تخمک گذاری را بهبود بخشد. البته مصرف خودسرانه آن ممنوع است.

نکته: توجه داشته باشید که احتمال بارداری در هر ماه تنها ۲۵ درصد است، پس اگر با وجود سایز فولیکول مناسب باز هم باردار نشدید زود نا امید نشوید.

تاثیر ضخامت دیواره رحم بر باروری

ضخامت دیواره داخلی رحم یعنی اندومتر با آغاز قاعدگی شروع به ریزش کرده و پس از قاعدگی به مرور شروع به ضخیم شدن می کند تا در نهایت پیش از قاعدگی به ضخیم ترین حالت خود می رسد. دیواره رحم نازک احتمال خونریزی های غیرطبیعی مانند کاهش حجم خونریزی و حتی قطع قاعدگی و یا خونریزی های شدید را افزایش داده و احتمال شکست در لانه گزینی جنین را نیز بالا می برد. دیواره رحم ضخیم نیز خطر لکه بینی را بالا می برد و البته خونریزی شدید را هم می تواند باعث شود. البته طیف مشکلات قاعدگی ایجاد شده در اثر این موضوع زیاد است ولی به صورت کلی چه دیواره رحم نازک باشد و چه ضخیم، خطر اختلالات در خونریزی ها زیاد می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *