آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز ۱۰ از طریق موبایل

مایکروسافت در نسخه بروز رسانی شده ویندوز در تاریخ ۱۱ آوریل چند قابلیت به سیستم عامل اضافه کرده و یک دسته توابع جدید را به ویندوز اضافه کرده است. یکی از ویژگیهای جدید اضافه شده قفل پویا می باشد. قفل پویا عملکرد جالبی دارد.این قابلیت بسیار مفید است؛ چرا که ممکن است گاهی فراموش کنید که به طور دستی سیستم خود را قفل کنید. این ویژگی، ریسک دزدیده شدن اطلاعات شما را به حداقل می رساند. اجرای این ویژگی هیچ زحمتی ندارد به محض آن که شما از سیستم خود دور شوید به طور اتوماتیک قفل خواهد شد. در این مقاله نحوه اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز ۱۰ از طریق گوشی را به شما آموزش خواهیم داد پس در ادامه با ما همراه شوید

روش اضافه کردن یک لایه امنیتی بیشتر به ویندوز ۱۰ روش استفاده از قفل پویا

پیش از فعال نمودن مکانیسم امنیتی قفل پویا در ابتدا باید تلفن همراه خود را به‌منظور شناسایی با رایانه شخصی جفت کنید. اگر دستگاه مورد استفاده لپ‌تاپ می‌باشد که کار بسیار ساده است (زیرا بسیاری از لپ‌تاپ‌ها به‌صورت خودکار از ماژول سخت‌افزاری بلوتوث بهره‌مند می‌باشند)، اما رایانه‌های شخصی اغلب به دلیل عدم برخورداری از ماژول‌های سخت‌افزاری بلوتوث در حالت پیش‌فرض نیازمند تهیه نمودن دانگل‌های خارجی که معمولاً به درگاه‌های یو اس بی متصل می‌گردند جهت استفاده از قابلیت مذکور می‌باشند.

اکنون پس از روش نمودن بلوتوث تلفن همراه و قرار دادن آن در حالت قابلیت شناسایی توسط دیگر دستگاه‌های مجاور و در محدوده قابل پوشش، منوی استارت را گشوده و سپس بر روی گزینه Settings کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که رابط تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز نمایان می‌گردد.

دقت داشته باشید که حتما باید دانگل بلوتوث را ابتدا به کامپیوتر متصل کنید سپس تنظیمات را انجام بدهید.

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

برای اتصال بلوتوث بین دو دستگاه می توانید اول از طریق تلفن همراه اینکار را انجام بدهید.

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

در صورت موفقیت آمیز بودن پیام زیر نمایش داده می شود.

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

پس از اینکه کامپیوتر و تلفن خود را با موفقیت پیوند دادید، تنها کاری که باید انجام دهید، فعال کردن قفل پویا در رایانه شما است. برای انجام این کار باید به «تنظیمات -> حسابها» بروید و روی گزینه «ورود به سیستم» در پانل سمت چپ کلیک کنید. شما باید پایین (تقریبا به پایین صفحه) پیمایش کنید تا تنظیمات پویای قفل را پیدا کنید که در آن شما باید جعبه “مجاز بودن ویندوز را برای تشخیص زمانی که دور هستید و به طور خودکار دستگاه را قفل می کنید” انتخاب کنید. “

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

لازم به ذکر است که احتمال دارد گزینه‌ای که به آن اشاره کردیم قابل فعال شدن نباشد، این امر به این معناست که فرآیند اتصال گوشی از طریق بلوتوث به ویندوز ۱۰ به خوبی انجام نشده است.

همان‌گونه که در این منو مشاهده می‌کنید گزینه‌ای برای انتخاب بلوتوث دستگاهی که قرار است قفل داینامیک ویندوز از آن استفاده کند وجود ندارد، این امر به این معناست که قفل دینامیک ویندوز ۱۰ تنها می‌تواند با گوشی همراه سازگاری داشته باشد.

لازم به ذکر است که در آینده ممکن است سایر دستگاه‌‌های هوشمند الکترونیکِ دارای بلوتوث نیز بتوانند با قفل دینامیک ویندوز ۱۰ سازگار شوند، چرا که در مستندات مایکروسافت صراحتاً اشاره شده است که قفل داینامیک باید حتما از طریق بلوتوث به گوشی همراه متصل شود، اما در قسمت تنظیمات این اپلیکیشن اشاره به دستگاه‌هایی شده است که می‌توانند به ویندوز از طریق بلوتوث متصل شوند. با این حساب چه بسا که در آینده شاهد سازگاری قفل داینامیک ویندوز ۱۰ با ساعت‌های هوشمند نیز باشیم.

به این نکته نیز باید اشاره کنیم که پس از فعال کردن قفل داینامیک ویندوز ۱۰ با گوشی همراه، گوشی شما باید حتما همانند موس و صفحه‌کلید در کنار کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما نمایش داده شود.

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

تا به این مرحله که کار سختی نبود. همان‌گونه که در ابتدا هم اشاره شد عملکرد قفل داینامیک ویندوز ۱۰ بسیار راحت‌ و آسان است، برای این کار کافی است تا گوشی همراه خود را از کنار کامپیوتر دور کنید، با انجام این کار متوجه می‌شوید که پس از گذشت چیزی حدود ۱ دقیقه، ویندوز ۱۰ به صورت خودکار قفل می‌شود. لازم به ذکر است که میزان برد سیگنال بلوتوث دستگاه‌های مختلف با یکدگیر متفاوت است و در این فرآیند بسته به گوشی‌های مختلف ممکن است به لحاظ فاصله تفاوت داشته باشد.

جالب اینجاست که حتی اگر گوشی همراه شما در کنار کامپیوتر باشد ولی بلوتوث گوشی را خاموش کنید، پس از حدود یک دقیقه ویندوز ۱۰ قفل می‌شود. دلیل این امر نیز کاملاً روشن است چرا که پس از خاموش کردن بلوتوث گوشی، سیگنالی از بلوتوث به کامپیوتر منتقل نمی‌شود و در نتیجه ویندوز ۱۰ فکر می‌کند که گوشی از فاصله معین دور شده است.

آموزش اضافه کردن ویژگی قفل ویندوز 10 از طریق موبایل

حالا برای ورود باید از رمز حساب کاربری استفاده کنید. این روش تا حد قابل ملاحضه ای امنیت سیستم عامل و اطلاعات را افزایش میدهد.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *