اصطبل و کبوترخانه / سوژه نخستین عكس جهان!

اصطبل و کبوترخانه / سوژه نخستین عكس جهان! + عکس

آنچه تصور می‌شود كه اولین تصویر به ثبت رسیده در جهان باشد در آلمان به نمایش گذاشته شده است. این تصویر موسوم به اصطبل و کبوترخانه در سال ۱۸۲۶ ثبت شده است.

تصویر توسط ژوزف نیسه فور نیپس، مخترع فرانسوی ثبت شده كه تصور می‌شود با استفاده از یك دوربین تاریکخانه‌یی متمركز بر یك صفحه پیوتر هشت در ۱۰ اینچ با پوشش قیر یهودیه گرفته شده است.

این قیر در زمان مواجهه با نور سخت شده و قسمت‌های دیگر به شكل محلول در آب باقی می‌مانند و می‌توان آنها را با مخلوطی از نفت سفید و روغن سنبل پاك كرد. در نتیجه هشت ساعت نوردهی، نور خورشید ساختار دو سوی تصویر را روشن كرده و یك حالت نسبتا خاص و عجیب به تصویر داده است.

نیپس با وجود این دستاورد نتوانست توجه انجمن سلطنتی انگلیس را در فرآیندی كه وی آن را هلیوگرافی (نوشتار خورشید)‌ نامیده بود، جذب كند و در آخر این تصویر را به فرانسیس بائر، گیاه شناس بریتانیایی داد.

اصطبل و کبوترخانه / سوژه نخستین عكس جهان!

این تصویر برای آخرین بار در سال ۱۸۹۸ در لندن به نمایش گذاشته شده و سپس برای بیش از پنج دهه به فراموشی سپرده شد تا اینكه هلموت گرنشایم آنرا پیگیری كرده و نیپس را به عنوان مخترع عكاسی معرفی كرد.

در سال ۱۹۶۳ هری رانسوم آمریكایی مجموعه تصاویر گرنشایم را برای دانشگاه تگزاس خریداری كرده و آنرا در مركز تحقیقات علوم انسانی هری رنسام به نمایش گذاشت. موسسه حفاظت از محیط زیست گتی این تصویر را با استفاده از طیف‌سنجی فلورانس پرتو ایكس، طیف‌سنج مادون قرمز بازتاب تبدیل فوریه و دیگر شیوه‌ها در جریان یك پروژه در سالهای ۲۰۰۲-۲۰۰۳ آزمایش كرد.

دانشمندان در این آزمایشات كشف كردند كه قیر یهودیه به عنوان پوشش حساس به نور برای تصویر استفاده شده بود. به نظر می‌رسد كه نیپس این قیر را در روغن سنبل حل كرده و صفحه پیوتر را با حلال جاذب نور پوشش داده است. وی این صفحه را برای ثبت تصویر در دوربین تاریك‌خانه‌یی قرار داده و هشت ساعت بعد آن‌را بیرون آورده و با روغن سنبل برای رفع قیر باقیمانده تمیز می‌كرد. در میان دیگر ابداعات نیپس می‌توان به موتور Pyréolophore اشاره كرد كه اولین موتور احتراق داخلی جهان بوده و نیپس آنرا با كمك برادرش ابداع و تولید كرد. این تصویر اكنون در بخشی از نمایشگاه تولد عكاسی در موزه رایس انگلهورن آلمان به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *