کرم‌های انگلی احتمال باروری را افزایش می‌دهند

در تحقیقی جدید که در مجله‌ی Science منتشر شده، پژوهشگران نشان دادند که چگونه کرم‌های انگلی روی احتمال باروری زنان تاثر گذارند و حتی گونه‌ای خاص از آنها احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

تیم محققان به رهبری آرن بلک‌ول متوجه شدند که مختلف کرم‌های انگلی روده روی بارداری هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی دارند.

عفونت کرم‌های روده‌ای در کشورهای جهان سوم گسترش زیادی دارد. این عفونت‌ها از طریف تخم‌هایی که در مدفوع انسان وجود دارد، در مناطقی که بهداشت کمتری دیده می‌شود خاک را آلوده کرده و به دیگران انتقال می‌یابد. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که بیش از دو میلیارد نفر در سراسر دنیا به عفونت‌های انگلی انتقالی از خاک مبتلا هستند.

این پژوهش زمانی آغاز شد که یکی از مولفان این مقاله به نام ملانی مارتین که به همراه همسرش برای تحقیقات در مورد کرم‌های انگلی وارد بولیوی شده بود.

وی به محض ورود به این کشور در حالی که مشکوک به عفونت روده‌ای بود، باردار شد. در همین راستا پروفسور بلک‌ول در طول ۹ سال اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل ۹۸۶ زن را از یک جمعیت بومی بولیوی بررسی کرد. محققان تعداد بارداری‌های هر زن و احتمال عفونت با دو کرم انگلی رایج که یکی کرم‌های غول‌پیکر گرد (آسکاریس) و دومی کرم قلابدار (نکاتور آمریکانوس) بود را برای وجود رابطه بین آنها مورد بررسی قرار دادند.

این گروه دریافتند که حدود ۷۰ درصد از زنان با عفونت کرمی در طول عمر خود به طور متوسط ۹ کودک داشتند و همچنین احتمال بارداری در زنانی که با کرم‌های گرد آلوده شده بودند نسبت به زنانی که عفونت کرم‌های قلابدار را داشتند، بیشتر بود. در واقع زنان مبتلا به عفونت قلابدار سه فرزند کمتر از زنان سالم داشته در حالیکه زنان مبتلا به کرم‌های گرد ۲ فرزند بیشتر از زنان سالم داشتند. در واقع کرم‌های قلابدار فاصله بین بارداری‌ها را افزایش داده است.

تیم پرفسور بلک‌ول معتقد است که این کرم‌ها با اثر روی سیستم ایمنی تاثسر مثبت و منفی روی بارداری دارند. در واقع عفونت‌های کرمی تاثیرات قابل توجهی روی الگوهای جمعیتی جوامع در حال توسعه دارند و بسیاری از مشکلات باروری به اختلالات خود ایمنی مربوط می‌شود.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *