جراحی کاهش وزن اعتیاد مغز به شیرینی‌جات را کاهش می‌دهد

جراحی چاقی موفقیت زیادی در درمان و وزن کم کردن افراد چاق داشته است. حالا مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که این روش هوس قند مغز را کاهش می‌دهد.

در حال حاضر چهار روش برای جراحی چاقی وجود دارد که همه‌ی آنها سابقه‌ی قدرتمندی دارند. ۸۰ درصد از اینگونه اعمال جراحی موفقیت آمیز بوده ولی هنوز مسیر دقیقی که این روش برای رسیدن به نتیجه مورد نظر طی می‌کند، مشخص نیست.

تعداد زیادی مکانیزم با هم برای ایجاد نتایج مثبت در این جراحی، کار می‌کنند که سوء جذب و محدودیت دو تا از بارزترین آنها هستند.

سوء جذب (کاهش جذب مواد غذایی) و کاهش کل ماده‌‌ی غذایی مصرفی در کنار هم جوابگو هستند ولی هیچکدام به تنهایی نمی‌تواند بیانگر دستاورد چشمگیر جراحی چاقی باشد. بیماران پس از اعمال جراحی تغییر در جذب انواع مواد غذایی مصرفی را گزارش کردند ولی مکانیزمی که موجب این تغییرات شده بود، مشخص نیست.

تحقیق جدید که توسط ایوان د ارئوجو از دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه یل، بخشی از این تغییرات را مشخص کرده است. تحقیقات نشان می‌دهد که جذب کالری بعنوان قسمتی از سیستم پاداش دوپامین که در جسم مخطط مغز وجود دارد، انجام می‌گیرد. اشتهای سیری ناپذیر به قند به خاطر ماهیت اعتیاد آور شیرینی به خاطر فعال شدن گیرنده‌های قند در دوازدهه و ایجاد یک حلقه اعتیاد آور با فعال کردن مسیر دوپامین در جسم مخطط مغز بوجود می آید.

ایوان نتیجه گرفت که بعد از عمل جراحی با کاهش ترشح دوپامین اشتهای به قند و در نتیجه جذب آن به میزان زیادی کاهش می‌یابد. البته این تحقیق نیاز به مطالعه بیشتری دارد. در واقع ارئوجو امیدوار است به راهی برای درمان دیابت بدون عمل جراحی برسد.

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *