چگونه در ویندوز، لینوکس و اندروید اتصال SSH ایجاد کنیم؟

چگونه در ویندوز، لینوکس و اندروید اتصال SSH ایجاد کنیم؟

برای اتصال SSH در سیستم عامل ویندوز می‌توانید از برنامه‌ی Putty استفاده نمایید. این برنامه را می‌توانید از طریق این لینک دانلود و اجرا نمایید.

چگونه در ویندوز، لینوکس و اندروید اتصال SSH ایجاد کنیم؟

در برنامه‌ی Putty در قسمت Host Name می‌توانید آی‌پی‌ سرور خود (یا نام دامنه‌ای که به آن آی‌پی اشاره نماید) را وارد نمایید.

پورت پیش‌فرض جهت اتصال SSH به سرور، پورت شماره ۲۲ می‌باشد. اما اگر آن را تغییر داده‌اید، در کادر جلویی آن می‌توانید این پورت را تغییر دهید.

سپس با زدن Open می‌توانید به سرور SSH نمایید. توجه داشته باشید که اگر در کادر Saved Sessions نام دلخواهی وارد کرده و گزینه‌ی Save را بزنید، تنظیمات شما (مانند آی‌پی و پورت و …) ذخیره گردیده و در دفعات بعد می‌توانید آن تنظیمات را از کادر پایین آن انتخاب نمایید تا سریع‌تر به سرور خود SSH نمایید.

اگر اولین باری باشد که به سروری SSH می‌نمایید، طبق تصویر زیر پیغامی مبنی بر افزودن host key به شما نمایش داده خواهد شد.

چگونه در ویندوز، لینوکس و اندروید اتصال SSH ایجاد کنیم؟

 × اگر شما بر روی کامپیوتر مطمئنی قرار دارید و بعدها نیز می‌خواهید از طریق همین رایانه اتصال SSH برقرار نمایید، می‌توانید بر روی Yes کلیک نمایید.

 × اگر شما می‌خواهید فقط یک‌بار اتصال SSH را برقرار نمایید، می‌توانید بر روی No کلیک کرده تا host key ذخیره نگردد.

 × اگر شما به این رایانه‌ای که از آن استفاده می‌نمایید اطمینان ندارید بر روی Cancel کلیک نمایید تا از برقراری اتصال جلوگیری شود.

سپس در پنجره‌ی باز شده می‌توانید نام کاربری خود را وارد کرده و پس از آن، از شما رمز عبور پرسیده خواهد شد.

چگونه در ویندوز، لینوکس و اندروید اتصال SSH ایجاد کنیم؟

در صورتی که به محیط ترمینال سرور خود وارد شده‌اید و می‌خواهید از آن خارج شوید، کافی است از دستور exit استفاده نمایید.

در لینوکس:

در کلیه توزیع‌های گنو/لینوکس به راحتی می‌توانید از طریق پنجره‌‌ی ترمینال اقدام به برقراری ارتباط SSH با سرور نمایید.

جهت این کار کافی است یک ترمینال (خط فرمان) باز کرده و با استفاده از دستور ssh USER_NAME@IP اقدام به برقراری ارتباط SSH نمایید. در این دستور به جای USER_NAME بایستی نام کاربری خود بر روی سرور (مثلا root) و به جای IP بایستی آی‌پی سرور یا آدرس دامینی که به آن آی‌پی اشاره نماید را جای‌گذاری نمایید.

در صورتی که پورت SSH خود را بر روی سرور خود تغییر داده‌اید، می‌توانید از سوییچ p جهت تعیین شماره پورت استفاده نمایید. یعنی با استفاده از دستور ssh -p PORT_NUMBER USER_NAME@IP می‌توانید به سرور خود متصل شوید. در این دستور به جای PORT_NUMBER بایستی از شماره پورت مورد نظر استفاده نمایید.

در اندروید:

در دستگاه‌های تلفن‌ همراه و تبلت‌های دارای سیستم عامل Android نیز می‌توانید با استفاده از برنامه‌ی ConnectBot به راحتی با دادم نام کاربری و آی‌پی سرور مورد نظر، یک اتصال SSH برقرار نمایید. 

نصب ConnectBot از کافه بازار

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *