حالت استندبای اندروید چیست

حالت استندبای اندروید چیست و چگونه به کاهش مصرف باتری کمک می‌کند؟

گوگل به همراه اندروید ۶ قابلیتی به نام Doze را به منظور صرفه‌جویی در مصرف باتری معرفی کرد اما یک ویژگی دیگر بنام  App Standby هم در این نسخه از اندروید وجود دارد که با غیر فعال کردن برنامه‌هایی که هرگز باز نمی‌شوند، باعث صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود؛ البته حالت استندبای اندروید به اندازه غیر فعال کردن کامل برنامه‌ها موثر نیست اما در جای خود مفید است.

حتما می‌دانید که اپلیکیشن‌های اندروید در حالت استندبای گوشی، گاهی فعال و باعث بالا رفتن مصرف باتری می‌شوند اما آخرین نسخه اندروید، به لطف تمهیدات جدید گوگل، مدیریت بهتری بر مصرف باتری دارد؛ حتی اگر برنامه‌های زیادی روی گوشی نصب شده باشد.

App Standby چیست؟

این قابلیت تعدادی از مشکلات اندروید را برطرف می‌کند: تولید کنندگان گوشی و اپراتورها تعدادی از نرم‌افزارهای غیر قابل حذف را نصب می‌کنند؛ اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و باتری دستگاه را خالی می‌کنند، چه برنامه‌های از پیش نصب شده و چه اپلیکیشن‌هایی که خودتان نصب کرده و حتی یک بار هم باز نکرده‌اید! بهترین راه حل برای این کار غیرفعال کردن برنامه‌های از پیش نصب شده و حذف اپلیکیشن‌های غیر ضروری است. شما می‌توانید از قسمت Battery screen اندروید، دریابید که هر برنامه به چه میزان باتری مصرف کرده و نقش آن در تخلیه باتری گوشی چقدر است. مشکل کار در اینجاست که اغلب کاربران اندروید غیر حرفه‌ای هستند و این کاری را که گفتیم انجام نمی‌دهند؛ به همین دلیل گوگل در تلاش است که اندروید را هوشمندتر کند.

App Standby برنامه‌هایی را که معمولا از آنها استفاده نمی‌کنید، به حالت استندبای می‌برد؛ به طور کلی برنامه‌هایی که هیچوقت باز نشوند به حالت استندبای می‌روند اما اپلیکیشن‌هایی که اجازه دسترسی به نوتیفیکیشن‌های گوشی یا اعلان‌های صفحه قفل را دارند و همچنین برنامه‌هایی که عملکرد آنها روی اپلیکیشن‌های دیگر تاثیر دارد هیچوقت به استندبای نخواهند رفت. حالت استندبای عملکرد اپلیکیشن را محدود می‌کند و به آن اجازه فعالیت  در پس‌زمینه و یا هر کار دیگری را نمی‌دهد، اما اگر اپلیکیشن را باز کنید از این حالت خارج شده و به صورت نرمال اجرا می‌شود. در ضمن بهتر است بدانید که قابلیت App Standby فقط هنگامی عمل می‌کند که گوشی با استفاده از نیروی باتری روشن باشد؛ در غیر این صورت هر گاه که گوشی را به شارژر متصل کنید، اندروید تمامی اپلیکیشن‌ها را برای اجرا در پس‌زمینه آزاد می‌گذارد؛ همچنین اگر گوشی به مدت طولانی در حالت آماده به کار باشد و نیاز به شارژ پیدا نکند، برنامه‌هایی که در حالت استندبای هستند اجازه پیدا می‌کنند که روزانه یک بار، به منظور سینک شدن یا سایر فعالیت‌های ضروری اجرا شوند.

App Standby از جهاتی مشابه با قابلیت دیگری به نام Doze است که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم و به همین دلیل این دو ویژگی توسط برخی از افراد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود، اما در اینجا اندروید نقش هوشمندانه‌تری در زمینه اجرای برنامه‌ها ایفا می‌کند.

چگونه از رفتن برنامه‌ها به حالت استندبای جلوگیری کنیم؟!

همانطور که گفتیم این ویژگی برای مدیریت مصرف باتری کاربرد دارد، اما شاید نیازی به مدیریت مصرف باتری احساس نمی‌کنید! برنامه‌هایی که تاکنون استفاده نکرده‌اید به حالت استندبای وارد می‌شوند و تا هنگامی که آنها را راه‌اندازی نکنید از این حالت خارج نمی‌شوند، اما می‌توانید از این کار جلوگیری کنید چرا که ممکن است بخواهید یک برنامه اجازه داشته باشد در پس‌زمینه اجرا شود؛ یا می‌دانید که متوقف شدن فعالیت آن موجب تاثیر بر عملکرد کلی گوشی می‌شود؛ بنابراین می‌توانید به روش زیر App Standby را غیر فعال کنید:

از منوی تنظیمات، بهینه‌سازی باتری  (Battery optimization) را انتخاب کنید؛ همچنین می‌توانید از لیست نوتیفیکیشن‌ها (تنظیمات سریع) آیکون باتری را برای دسترسی به تنظیمات مورد نظر لمس کنید؛ سپس از سربرگ  Not optimized، منوی All apps را انتخاب و لیست اپلیکیشن‌های خود را مشاهده کنید.

برای این که از رفتن یک اپلیکیشن به حالت استندبای جلوگیری کنید، کافی است که آن را لمس کرده و در حالت Don’t optimize قرار دهید.

چگونه بدانیم که کدام اپلیکیشن درحالت استندبای قرار دارد؟!

از منوی مخفی گزینه‌های توسعه دهندگان (Developer Options)، می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را که در حالت استندبای قرار دارند مشاهده کنید. اگر آیتم  Developer Options را در تنظیمات گوشی خود پیدا نکردید، از منوی درباره تلفن (About Phone)، هفت بار به صورت پشت سرهم  Build number را لمس کنید؛ از منوی Developer Options، قسمت Apps و سپس Inactive Apps را لمس کنید تا برنامه‌های قرار گرفته در حالت استندبای را ببینید.

یک راه حل بهتر؛ اپلیکیشن‌های غیر ضروری را کاملا غیرفعال کنید!

App Standby کمک‌کننده است اما کاملا از اجرای اپلیکیشن‌ها ممانعت نمی‌کند و برای این که کاملا مانع اجرای یک اپلیکیشن شوید، ناچار به حذف آن هستید؛ هر چند که بسیاری از اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده را نمی‌توان حذف کرد و تنها راهکار ممکن غیرفعال کردن آنها است. بد نیست بدانید که در ورژن‌های اولیه اندروید، این کار مستلزم داشتن دسترسی روت بود اما در نسخه‌های اخیر این‌گونه نیست!

برای غیر فعال کردن یک اپلیکیشن، از منوی تنظیمات، Apps را انتخاب کرده، سپس اپلیکیشن را لمس و Disable را انتخاب کنید؛ با این کار اپلیکیشن مورد نظر از منوی گوشی هم حذف می‌شود و دقیقا مانند این است که آن را حذف کرده‌اید؛ البته به راستی این طور نیست و اپلیکیشن غیر فعال شده هنوز هم فضای ذخیره‌سازی گوشی را اشغال کرده است اما اجرا نمی‌شود و در نتیجه، باتری مصرف نمی‌کند. هر وقت هم که به یک برنامه غیر فعال شده نیاز داشتید به همین منو مراجعه و برنامه غیر فعال شده را Enable کنید.

کمپانی گوگل، قابلیت App Standby را برای کمک به آن دسته از کاربران که اهل ور رفتن با گوشی و کند وکاو آن نیستند قرار داده است تا برنامه‌های غیر ضروری سازندگان گوشی هوشمند، باعث افزایش مصرف باتری نشود؛ اما اگر شما یک کاربر حرفه‌ای یا به اصطلاح یک «گیک» هستید، بهتر است برنامه‌های غیرضروری را حذف، یا غیر فعال کنید!

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید

  
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *