چگونه کی لاگر را شناسایی و از ویندوز حذف کنیم؟

چگونه کی لاگر را شناسایی و از ویندوز حذف کنیم؟

Keylogger کی لاگر یک نرم‌افزار مخرب یا سخت‌افزار است که روی کامپیوتر نصب می‌شود تا هر آنچه تایپ می‌کنید شامل رمزعبورها و اطلاعات دیگر را بدست آورد. در برخی سازمانها و شرکت‌ها، روی کامپیوتر کاربران این نرم‌افزار نصب است. اگر کی‌لاگر روی کامپیوتر شما نصب باشد هر آنچه تایپ می‌کنید به دست شخص نفوذگر می‌رسد و در نتیجه می‌تواند وارد حساب‌های آنلاین یا بانکی شما شود، از هویت شما سو استفاده و حتی اقدام به باج خواهی کند. در این مقاله نحوه شناسایی و حذف یک کی لاگر Keylogger از ویندوز را به شما آموزش دهیم.

اقدامات اولیه

مطمئن شوید که سیستم عامل و نرم‌افزارها به روز هستند و هیچ آسیب‌پذیری ندارند.

مطمئن شوید که خودتان و سایر کاربران این کامپیوتر هرگز روی پاپ‌آپ‌ها و لینک‌های مشکوک کلیک نکرده‌اید

حتما روی سیستم عاملتان یک آنتی‌ویروس و آنتی‌نرم‌افزار مخرب مطمئن و به روز شده نصب کنید

شناسایی و تشخیص Keylogger

برنامه مدیریت کارها (Task Manager) را باز کنید -با فشردن دکمه‌های Alt+Ctrl+Delete- : برنامه‌های در حال اجرا را بررسی کنید و اگر برنامه‌ی مشکوکی در لیست بود نام آن را جستجو کنید تا مطمئن شوید نرم‌افزار مخرب نباشد.

در نوار جستجوی منوی Start عبارت msconfig را تایپ و اینتر را کلیک کنید. از برنامه باز شده وارد تب Startup شوید. برنامه‌های این قسمت را چک کنید تا مطمئن شوید هیچ برنامه مخربی در لیست نباشد. اگر نسبت به برنامه‌ای مشکوک بودید، نام آن را دراینترنت جستجو کنید.

دوباره بررسی کنید‌: برخی Keylogger‌ها خودشان را مخفی می‌کنند. یعنی نه در برنامه Task Manager و نه در msconfig نمی‌توانید آنها را پیدا کنید. با استفاده از برنامه ضد نرم‌افزار مخرب مورد اعتماد و به روز شده‌ای که روی سیستم نصب کرده‌اید، سیستم عاملتان را اسکن کنید.

اگر از کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌کنید، ممکن است Keylogger  سخت‌افزاری روی آن باشد. محل اتصال سیم کیبورد به کیس را بررسی کنید تا مطمئن شوید قطعه اضافی‌ای بین محل اتصال نباشد.

حذف کردن Keylogger

اگر کی‌لاگر توسط برنامه‌های معمول گفته شده پیدا شود، در Control Panel قابل مشاهده خواهد بود و گزینه Uninstaller را هم دارد. به راحتی می‌توانید این برنامه حذف کنید.

از گزینه Uninstaller خود Keylogger استفاده کنید. در  برخی کی‌لاگر ها مانند Logixoft’s Revealer ، از خود برنامه نصبشان می‌توان آنها را حذف کرد. به راحتی می‌توانید این برنامه نصب کی‌لاگر را دانلود کنید و از آن برای حذف کردن Keylogger استفاده کنید. سپس با یک ضد نرم‌افزار مخرب به روز شده سیستم عاملتان را اسکن کنید.

برای برخی برنامه‌‌های خاص، حتما در اینترنت جستجو کنید: حذف کردن برخی Keylogger ها مانند Refog به سادگی نیست. در فروم‌های اینترنتی مانند BleepingComputer جستجو کنید تا ببینید چطور می‌توانید این برنامه مخرب را پاک کنید.

در نظر بگیرید شاید نیاز باشد سیستم عاملتان را دوباره نصب کنید.

در برخی موارد حذف کردن Keylogger به راحتی نیست و شما مجبور می‌شوید سیستم عاملتان را دوباره نصب کنید.

اگر روی لپ‌تاپ یا کامپیوتری که برای انجام کارهای خاصی مانند کارهای بانکی و غیره در نظر گرفته‌ بودید، Keylogger پیدا کردید، توصیه می‌کنیم حتما سیستم عاملتان را دوباره نصب کنید.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *