مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ و بررسی تفاوت های میان اندروید Pie و Oreo

همانطور که احتمالا بدانید، طی روزهای گذشته به طور رسمی، جدیدترین نسخه از سیستم عامل اندروید، توسط گوگل معرفی و برای گوشی های پیکسل گوگل، قابل دریافت و نصب گردید. اندروید ۹ که بنام کیک پای نام گذاری شده است، دارای ویژگی های مثبت بسیاری نسبت به نسخه پیشین خود، یعنی اندروید ۸ یا Oreo می باشد. در این بخش ما به بررسی تفاوت های این دو نسخه خواهیم پرداخت و به مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ می پردازیم. با ما همراه شوید.

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸

اندروید ۸ در مقایسه با اندروید ۷ پیشرفت های خوبی داشت اما این پیشرفت ها آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفتند و اینک گوگل با معرفی سیستم عامل اندروید ۹ قصد دارد تا این کاستی ها را جبران نماید. اندروید ۹ در مقایسه با اندروید ۸ پیشرفت های بسزایی داشته است و می توان این نسخه از اندروید را یک نسخه تقریبا کامل از سیستم عامل اندروید دانست.

در ادامه ما به بررسی مهمترین تفاوت های بین نسخه جدید و نسخه پیشین اندروید خواهیم پرداخت و در مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ ، تمام پیشرفت های جدیدی که حاصل شده است را در نظر خواهیم گرفت.

Android pie Vs Android oreo

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ طراحی

اندروید ۹ نسبه به نسخه های پیشین اندروید، از رنگ ها، شکل ها و منحنی بیشتری در طراحی خود استفاده نموده است و سعی نموده خود را با گوشی هایی که دارای حالت edge هستند نیز مطابقت دهد. به عنوان مثال ما در اندروید ۹ شاهد اضافه شدن رنگ های متنوع به گزینه های موجود در تنظیمات هستیم. همچنین منوی کشویی تنظیمات سریع نیز از حالت بی روح خود در آمده و با دایره های آبی رنگ، شکل ظاهری زیباتری را به خود گرفته است. نوار نوتیفیکیشن ها نیز شکل بهتری نسبت به اندروید Oreo به خود گرفته است و از آن ظاهر سفید و یک دست خود در آمده است.

طراحی اندروید پای

طراحی اندروید پای در مقایسه با اندروید اوریو تفاوت هایی دارد

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ برنامه های سلامتی

در اندروید ۹ ما شاهد یک قابلیت ویژه به نام داشبورد هستیم که اطلاعات جالبی را به کاربران ارائه می دهد. شما با استفاده از داشبورد می توانید مشاهده کنید که جه مقدار زمان را در طول روز صرف کار با گوشی خود می کنید، از زمانی که از خواب برخواسته اید، تاکنون چندبار گوشی تلفن همراه خود را چک کرده و صفحه آن را آنلاک کرده اید! چه تایمی را در اینستاگرام گذرانده اید و امروز چه تعداد پیام دریافت کرده و یا ارسال کرده اید.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا میزان استفاده از شبکه های اجتماعی و کار با تلفن همراهتان را مدیریت کرده و در نتیجه زمان خود را برای صرف کارهای مهمتری ذخیره نمایید. همچنین در این بخش همچون اندروید ۸، می توانید میزان استفاده از باتری برنامه های مختلف را مشاهده کرده تا در صورت نیاز برنامه های پر مصرف را غیر فعال نمایید.

در اندروید ۹ ویژگی ای قرار داده شده است که با استفاده از آن می توان یک تایمر برای استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن ها تنظیم نمود. این تایمر هر روز مدت زمان استفاده مجاز شما از اپلیکیشن های مختلف نظیر اینستاگرام، فیس بوک و یا حتی بازی های مختلف را یادآوری می کند و در صورتی که نزدیک به اتمام تایمر استفاده از برنامه قرار داشته باشید، برنامه به شما هشدار می دهد. پس از تمام شدن مهلت استفاده از اپلیکیشن، آیکون آن به رنگ خاکستری در خواهد آمد و بدان معنی است که امروز به اندازه کافی از اپلیکیشن مورد نظر خود، استفاده کرده اید.

داشبورد در اندروید 9

داشبورد در اندروید ۹ بسیار هوشمندانه طراحی شده است.

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ حالت شب

همانطور که می دانید نور آبی که از صفحه نمایش های تلفن های همراه ساتع می شود، باعث ایجاد اختلالات خواب در افراد می شود. ما در اندروید ۸ شاهد قابلیتی بودیم که در شب هنگام، صفحه نمایش گوشی نور آبی را به حداقل می رساند و در نتیجه تمام رنگ ها تنها با دو نور زرد و نارنجی نمایش داده می شد.

در اندروید ۹ این ویژگی پیشرفته تر شده است و در حالت شب، ما شاهد حذف نور آبی نخواهیم بود. در این حالت گوشی، رفته رفته که کاربر به زمان خواب نزدیک تر می شود، از نور آبی خواهد کاست و به تدریج صفحه را به صورت سیاه و سفید در خواهد آورد تا کاربر کمترین اختلال خواب را داشته باشد و به چشم او نیز آسیبی وارد نیاید. این ویژگی نیز در تکمیل ویژگی های سلامتی اندروید پای (Pie) ارائه شده است که در بالا چند مورد از آن ها ذکر شد.

حالت شب در اندروید 9

حالت شب در اندروید ۹

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ کنترل روشنایی

ما در اندروید ۸ شاهد قابلیتی بودیم که با روشن کردن آن نور صفحه نمایش گوشی، متناسب با نور محیط تغییر می کند. این ویژگی که به Auto Brightness معروف است، تقریبا در تمامی گوشی های هوشمند وجود دارد. اما آنچه که اندروید Pie را در این زمینه متفاوت می کند، هوشمند عمل کردن این ویژگی می باشد.

در اندروید ۹ قابلیت روشنایی خودکار، هوشمند تر شده و می تواند الگویی را از نوری که کاربر در مواقع مختلف درخواست می کند، بدست بیاورد تا پس از مدتی، دقیقا همان نوری را به کاربر ارائه دهد که کاربر از آن می خواد.

روشنایی خودکار در اندروید 9

روشنایی خودکار در اندروید ۹

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ مدیریت باتری

اندروید پای هم مانند نسل های قدیمی اندروید از قابلیت Battery saver برای کاهش میزان مصرف باتری اپلیکیشن ها و برنامه های گوشی استفاده می کند. اما در اندروید ۹ شاهد یک ویژگی دیگر به نام Adaptive Battery هستیم که قابلیت های بیشتری را در زمینه کاهش مصرف باتری دارد. با فعال سازی این حالت، برنامه هایی که به ندرت از آن ها استفاده می کنیم در پشت زمینه گوشی به حالت نیمه بسته در آمده و به صورت دوره ای چک می شوند تا در صورت دریافت اعلان، کاربر از آن آگاه شود. این حالت ممکن است باعث شود تا اعلان های این برنامه ها دیرتر به کاربر نمایش داده شود اما در عوض میزان مصرف باتری آن ها بسیار کاهش می یابد.

ضمنا در این نسخه از اندروید، کاربر از دست بازتری در خصوص مشاهده برنامه های استفاده کننده از باتری دارد و می تواند از طریق داشبورد این برنامه ها را مستقیما متوقف سازد.

Adaptive Battery در اندروید پای

Adaptive Battery در اندروید پای

مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ از لحاظ رابط کاربری

اندروید ۹ در مقایسه با اندروید ۸ از هوشمندی بیشتری برخوردار است. قبل از این که بخواهید به دنبال اپلیکیشنی بگردید، رابط کاربری اندروید ۹ آن را در جلوی چشمان شما قرار خواهد داد. این پیش بینی بسته به رفتارهای شما در گذشته تغییر خواهد کرد. با وصل کردن هدفون ممکن است برنامه پخش موزیک در دسترس شما قرار بگیرد و یا هنگامی که در خیابان گوشی خود را باز می کنید، برنامه گرفتن تاکسی در جلوی شما قرار گیرد.

این قابلیت که از طریق هوش مصنوعی و روش های یادگیری ماشین حاصل شده است، خوشبختانه باعث می شود تا کاربر سرعت بیشتری را در کار با تلفن همراه خود بدست آورد و در سریع ترین زمان ممکن به آن چه که مورد نیازش است، دست پیدا کند.

رابط کاربری اندروید 9

رابط کاربری اندروید ۹ بسیار پویا تر از قبل طراحی شده است.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در مقایسه اندروید ۹ با اندروید ۸ گفته شد، چنین بنظر می رسد که در اندروید ۹ یا همان Pie ما شاهد هوش مصنوعی بیشتری خواهیم بود و تلفن همراه ما هوشمندتر از گذشته عمل خواهد نمود. این نسخه از اندروید با قابلیت های هوشمندانه ای که به کاربران خود ارائه می دهد می تواند خیلی زود نظر مثبت افراد را جلب کرده و دارندگان گوشی های مختلف را به سمت دریافت این بروز رسانی بکشاند.

غیر از مواردی که گفته شد، ما در اندروید ۹ شاهد قابلیت های دیگری نیز همچون بهینه تر شدن بحث اجرای اپلیکیشن ها، تغییر در عملکرد کلید های افزایش و کاهش صدا، بهبود در عملکرد کپی و پیست در متون نوشتاری و همچنین بهبود در عملکرد مسیریابی اشاره داشت. در حال حاضر این نسخه از اندروید تنها برای گوشی های پیکسل گوگل قابل دریافت است اما به زودی سایر گوشی های تلفن همراه اندرویدی نیز توانایی بروز رسانی به این نسخه از اندروید را خواهند داشت.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *