چگونه فایل‌های قفل شده در ویندوز را حذف و جا به جا کرده و تغییر نام دهیم؟

چگونه فایل‌های قفل شده در ویندوز را حذف و جا به جا کرده و تغییر نام دهیم؟

در حالت عادی در ویندوز شما مجاز به ایجاد تغییر در فایل‌هایی که توسط یک برنامه در حال استفاده است، نیستید. احتمالا پیش آمده که هنگام حذف یک فایل پیغامی مبنی بر اینکه این فیل توسط یک نرم افزار دیگر در حال استفاده است ، دریافت کرده باشید. به این حالت اصطلاحاً قفل شدن فایل می گویند و باید فایل را از حالت قفل شدن در بیاورید. همیشه نمی توان تشخیص داد که این فایل توسط کدام برنامه در حال اجرا است و شاید اجرای آن تمام شده ولی از حالت قفل در نیامده باشد. در این مقاله نحوه حذف و جا به جایی و تغییر نام فایل‌های قفل شده در ویندوز را به شما آموزش خواهیم داد پس در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از Process Explorer برای خارج کردن فایل از حالت قفل

با استفاده از این برنامه شما می‌توانید یک فایل را از حالت قفل بیرون بیاورید. Process Explorer یک برنامه قابل حمل است و نیازی به نصب کردن آن نیست. تنها نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که این برنامه را با سطح دسترسی مدیر سیستم (Administrator) اجرا کنید. برای این منظور روی آیکون برنامه کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.

پس از اجرا شدن برنامه، در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، بر روی گزینه File کلیک کرده و Show Details for All Processes را انتخاب نمایید.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

بر روی Find کلیک کنید. سپس گزینه Find Handle or DLL را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با فشردن کلید‌های ترکیبی Ctrl+F مستقیما به این قسمت وارد شوید.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

نام فایل یا پوشه قفل شده را وارد کرده و گزینه Search را کلیک کنید.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

پس از کلیک بر روی فایل یا پوشه قفل شده، در پایین صفحه برنامه اصلی، همین فایل یا پوشه به‌صورت برجسته (Highlight) به شما نمایش داده می‌شود.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

روی آن کلیک کرده و گزینه Close Handle را انتخاب کنید. اگر فایل مورد نظر شما بیش از یک بار در لیست نمایش داده شده است، می‌بایست برای همه موارد این کار را تکرار کنید.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

اکنون می‌توانید تغییرات مورد نظر را بدون هیچ مشکلی در فایل اعمال کنید.

اعمال تغییرات روی فایل‌های قفل شده ویندوز با استفاده از برنامه IObit Unlocker

این برنامه یک ابزار سودمند برای بیرون آوردن فایل‌ها از حالت قفل است. IObit Unlocker رایگان بوده و می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید.

پس از نصب برنامه، بر روی فایل یا پوشه قفل شده مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه IObit Unlocker را انتخاب کنید تا این فایل توسط برنامه باز شود.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

لیستی از برنامه‌ها و فرآیند‌هایی که فایل یا پوشه مورد نظر را قفل کرده‌اند، برای شما نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه Unlock، فایل به سرعت از حالت قفل خارج می‌شود. این روش فایل را از قفل بیرون می‌آورد، ولی برنامه یا فرآیند همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

اگر گزینه Forced Mode را تیک بزنید و سپس Unlock را انتخاب کنید، بدون در نظر گرفتن این‌که آیا برنامه در حال حاضر باید به فایل دسترسی داشته باشد یا خیر، فایل را از حالت قفل خارج می‌کند. در این صورت، اطلاعات ذخیره نشده بر روی فایل در برنامه در حال اجرا، از دست خواهند رفت.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

پس از اینکه فایل از قفل خارج شد، می‌توانید آن را حذف کرده، جابجا کنید یا نام آن را تغییر دهید. می‌توانید این کار را در خود برنامه IObit Unlocker نیز انجام دهید. بر روی فلش رو به پایین که در مقابل گزینه Unlock قرار دارد کلیک کنید. برای حذف فایل، گزینه Unlock & Delete، برای تغییر نام فایل گزینه Unlock & Rename و برای تغییر مکان فایل گزینه Unlock & Move را انتخاب کنید.

کامپیوتر خود را Restart کنید

معمولا پس از راه‌اندازی مجدد سیستم (Restart کردن) فایل‌ها قفل نخواهند بود. مگر اینکه برنامه‌ای که فایل را قفل کرده است در Startup سیستم قرار داشته باشد. در این حالت به محض ورود به ویندوز، برنامه اجرا می‌شود و فایل را در اختیار گرفته و آن را قفل می‌کند.

به هر حال اگر می‌خواهید یک فایل را از قفل بیرون بیاورید و قصد ندارید از دو برنامه‌ای که پیش از این توضیح داده شد استفاده کنید، سیستم خود را Restart کنید. به محض بالا آمدن مجدد ویندوز قادر خواهید بود که فایل مورد نظر را حذف یا جابجا کرده یا نام آن را به نام دلخواه تغییر دهید.

اگر فایل مورد نظر شما توسط یک برنامه که در Startup سیستم قرار دارد، قفل شده است، می‌توانید سیستم را در حالت Safe Mode بالا بیاورید و آن را حذف کنید. برای راه‌اندازی سیستم در حالت Safe Mode می‌بایست ابتدا سیستم را Restart کنید و در هنگام بالا آمدن سیستم، کلید F8 را فشار دهید. در صفحه‌ای که به شما نشان داده می‌شود گزینه Safe Mode را انتخاب نمایید. پس از این‌که سیستم در حالت Safe Mode بالا آمد، فایل مورد نظر را حذف کرده یا تغییر نام دهید و مجددا سیستم را Restart نمایید.

فایل‌های قفل شده در ویندوز

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *