زیردریایی در اندازه اتم که با سرعت خطرناکی حرکت می‌کند

هنوز نانورباتی ساخته نشده تا بتواند در جریان خون ما حرکت کرده و سرطان و دیگر بیماری‌ها را پیدا و نابود کند هرچن تلاش‌هایی شده ولی به اندازه‌ی کافی خوب نبوده است. حالا محققان دانشگاه رایس موفق به ساخت زیردریایی در “اندازه‌ی مولکول” شده‌اند که قدمی مثبت در این سفر ماجراجویانه تلقی می‌شود. این زیردریایی در همان آزمایشگاهی ساخته شده که نانواتومبیلی با اندازه‌ی ۲۴۴ اتم توسعه داده شده است. موتور این دستگاه با نور ماوراء بنفش کار می‌کند و یک میلیون دور در دقیقه چرخش دارد که سرعتی معادل ۱ اینچ بر ثانیه گرفته که سرعتی بسیار خطرناک می‌باشد.

به گفته جیمزتور، مدیر پروژه، این زیر دریایی پرسرعت‌ترین مولکولی است که با این سرعت می‌تواند در آب حرکت کند. طرح نیروی محرکه این مولکول نزدیک به یک دهه قبل در آزمایشگاهی در هلند توسعه داده شده و خیلی مبتکرانه است. وقتی که نور ماوراء بنفش به یک مولکول برخورد می کند، پیوند یگانه‌ای که اتم موتور را نگه داشته به پیوند دوگانه تبدیل شده و یک چهارم دور ایجاد می کند. سپس یک ربع دور دیگر برای برگشتن به حالت انرژی کمتر می‌زند و این فرآیند تا زمانی که نور وجود دارد، ادامه پیدا می کند. به خاطر اینکه این مولکول به سرعت حرکت می کند، میکروسکوپ اسکن تونلی نانواتومبیل نتوانست آنرا ردیابی کند. به جای برای ردیابی این نانو زیردریایی از میکروسکوپ کانفوکال استفاده شد.

برنامه آینده برای این مولکول استفاده برای انتقال دارو و دیگر درمان‌های پزشکی استفاده شود ولی طبق معمول نیاز به پژوهش های بیشتر برای جهت‌دهی مناسب و بسیاری مسائل دیگر وجود دارد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *