گرم کردن اجسام به اندازه هسته‌ی خورشید

محققان کالج امپریال لندن روشی برای رسیدن به انرژی نامحدود ابداع کرده‌اند. آنها روش تئوری بسیار سریع حرارتی ابداع کردند که می‌تواند مواد خاص را در کمتر از یک میلیون میلیونیوم از ثانیه به ۱۰ میلیون درجه از گرما برساند. با این روش که با استفاده از لیزر انجام می‌گیرد می‌توان مواد را با درجه حرارتی گرمتر از دمای مرکز خورشید و تنها در ۲۰ کوآدریلیون از یک ثانیه گرم کنند.

این روش می تواند شاخه‌ای جدید در تحقیقات انرژی همجوشی گرما باشد، که در آن دانشمندان به دنبال تکرار توانایی خورشید برای تولید انرژی پاک می‌گردند. میزان گرمایش این روش حدود ۱۰۰ برابر سریع‌تر از میزانی است که هم‌اکنون در آزمایشات همجوشی با استفاده از پرانرژی‌ترین سیستم لیزر در جهان در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور کالیفرنیا دیده می‌شود. محققان چندین سال است که بعنوان بخشی از تلاش خود برای ایجاد انرژی همجوشی، وری استفاده از لیزرهای پرقدرت برای داغ کردن مواد استفاد می‌کنند.

در گرم کردن لیزر برای مواد مختلف، انرژی لیزر اول الکترون‌های هدف را گرم می‌کند. این روش گرم کردن ، روند حرارت‌دهی را نسبت به زمانیکه یون‌ها را به طور مستقیم حرارت می‌دهیم آهسته تر می‌کند. پس محققان فهمیدند که با تاباندن لیزر با شدت بالا در نوع خاصی از مواد به دلیل شوک الکترواستاتیک ایجاد شده، یون‌ها به طور مستقیم گرم می‌شوند.

مولف ارشد این تحقیق در این مورد گفت”:این یک نتیجه کاملا غیر‌منتظره است. یکی از مشکلات پژوهش همجوشی، گرفتن انرژی لیزر در جای مناسب و در زمان مناسب است. این روش انرژی را مستقیما در یونها به‌کار می‌برد.”

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *