پاسپورت تلگرام Telegram Passport چیست و چگونه می توان آن را فعال نمود؟

در تازه ترین بروز رسانی اپلیکیشن پیام رسان تلگرام، شاهد معرفی قابلیتی به نام Telegram Passport یا پاسپورت تلگرام هستیم که کارایی های مختلفی داشته و می تواند به عنوان یک نقطه عطف در طول حیات این مسنجر فوق العاده محسوب شود. پاسپورت تلگرام دقیقا شبیه به یک پاسپورت منتها از نوع مجازی است که با استفاده از آن می توان فرایند احراز هویت و ثبت نام در سایر وب سایت ها را تسهیل بخشید. در ادامه ما به معرفی این قابلیت خواهیم پرداخت و کاربردهای مختلف پاسپورت تلگرام را شرح خواهیم داد. با ما همراه شوید.

پاسپورت تلگرام چیست؟

Telegram Passportاگر بخواهیم خیلی ساده این قابلیت جدید را تعریف کنیم، باید بگوییم که پاسپورت تلگرام همانند یک مدرک هویتی در فضای مجازی است. به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به پشت سر گذاشتن مراحل مختلف ثبت نام، ارسال مدارک و یا سایر موارد، از سرویس های مختلف اینترنتی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند، استفاده کنید.

یک نمونه ساده از این گونه پاسپورت ها را می توان حساب گوگل تلقی کرد. اگر شما یک حساب گوگل داشته باشید، می توانید از سرویس های مختلف گوگل، همچون گوگل پلی، جیمیل، گوگل درایو، گوگل مپ و سایر سرویس های این شرکت و همچنین سایر شرکت ها که از حساب گوگل پشتیبانی می کنند استفاده کنید. پس با استفاده از حساب گوگل می توانید از صد ها سرویس مختلف، بدون نیاز به ثبت نام دوباره استفاده کنید و تنها کاری که باید برای دریافت سرویس های مختلف انجام دهید این است که اطلاعات حساب گوگل خود را وارد نمایید.

پاسپورت تلگرام

پاسپورت تلگرام قابلیتی است که با استفاده از آن می توانید در سایر سرویس ها ثبت نام کنید.

پاسپورت تلگرام نیز تقریبا به همین شکل عمل می کند. یعنی شما یک بار در تلگرام احراز هویت می شوید، مدارک خود را ارسال می کنید و حساب تلگرامی خود را فعال می نمایید، سپس در هر سرویس و یا وب سایتی که نیاز به ثبت نام دارید، می توانید با لاگین کردن به حساب تلگرامی خود، از آن استفاده کنید.

اما نکته مهمی که در خصوص پاسپورت تلگرام وجود دارد، حوزه عملکردی آن است. به عبارت ساده تر، پاسپورت تلگرام بیشتر برای امور مالی و اقتصادی در نظر گرفته شده است و با استفاده از آن می توان در سرویس های مختلف مالی، درگاه های پرداخت، وب سایت های خرید و فروش و صرافی های مختلف، لاگین شد.

فعال سازی پاسپورت تلگرام

طبق آنچه در وبلاگ رسمی تلگرام، در رابطه با پاسپورت تلگرام آمده است، راه اندازی این سرویس جدید کار چندان پیچیده ای نبوده و به سادگی می توان از آن استفاده نمود. برای استفاده از این سرویس تنها نیاز است که اپلیکیشن تلگرام خود را به آخرین نسخه موجود بروز رسانی کنید. پس از بروز رسانی تلگرام، می توانید در قسمت تنظیمات به این بخش مراجعه نمایید.

همانطور که اشاره شد برای فعال سازی قابلیت پاسپورت تلگرام، ابتدا باید مدارک هویتی خود را برای تلگرام ارسال کنید. پس از آن، تمامی مدارک شما به صورت رمزنگاری شده در فضای ابری تلگرام ذخیره شده و شما می توانید در هر زمانی به آن ها دسترسی داشته باشید. این قابلیت برای دو سیستم عامل اندروید و آی او اس، در مسیر زیر قرار گرفته است:

  • اندروید : Settings/Privacy and Security/Telegram Passport
  • آیفون : Settings/Telegram Passport

فعال سازی پاسپورت تلگرام

نحوه فعال سازی پاسپورت تلگرام

پس از وارد شدن به بخش مورد نظر، حال باید چند مورد از مدارکی که قصد ارسال آن ها را دارید، علامت زده و سپس گزینه آپلود و ارسال را انتخاب کنید تا مدارک شما به سرورهای ابری تلگرام ارسال گردد. در ضمن شما می توانید در هر زمانی که بخواهید دوباره به این صفحه بازگشته و اطلاعات خود را تغییر و یا مدارک جدیدی را ارسال نمایید. برای مشاهده مدارک و اطلاعات وارد شده در پاسپورت تلگرام باید از طریق مسیر های بالا، دوباره به همین بخش مراجعه نمایید. همچنین برای آگاهی از تعداد سرویس ها و وب سایت هایی که با استفاده از پاسپورت تلگرام به آن ها لاگین شده اید، می توانید از بخش Logged in with Telegram در همان صفحه Privacy and Security اقدام نمایید.

علاقه مندان باید توجه داشته باشند که این سرویس در حال حاضر برای همه افراد در دسترس قرار نگرفته و ممکن است حتی با دریافت نسخه جدید تلگرام نیز، هنوز برای آنان فعال نشده باشد. اگر این سرویس برای شما فعال نشده است، بهتر است چند روزی صبر کنید تا مراحل فعال سازی آن برای همه کاربران تلگرام به پایان برسد.

مدارک پاسپورت تلگرام

نمونه ای از انتخاب مدارک و اطلاعات برای ارسال

امنیت پاسپورت تلگرام

از آنجا که استفاده از Telegram Passport مستلزم ارسال مدارک هویتی به سرورهای ابری تلگرام است، طبیعی است که افراد نسبت به امنیت آن نگرانی هایی داشته باشند. تلگرام این نگرانی ها را با استفاده از رمزنگاری سرتاسر (End to End) خود حل کرده است و به کاربران پاسپورت تلگرام این اطمینان را داده است که تمامی اطلاعات و مدارک ارسالی آن ها در هنگام ارسال رمزنگاری شده و هیچ کس به غیر از خود ارسال کننده به آن ها دسترسی نخواهد داشت.

در حقیقت در همان ابتدا برای ارسال مدارک خود، نیاز دارید که یک پسورد مطمئن برای خود انتخاب کنید. پس از انتخاب پسورد، تلگرام به شما اجازه انتقال اطلاعات را خواهد داد. پس از موفقت آمیز بودن ارسال مدارک، تمامی مدارک شما با استفاده از همان پسوردی که انتخاب کرده اید، رمز خواهد شد و هیچکس جز خود شما به آن دسترسی نخواهد داشت.

در هنگام لاگین به وب سایت هایی که از پاسپورت تلگرام استفاده می کنند نیز تنها نیاز است که یک بار پسورد خود را برای بازگشایی مدارک وارد کنید تا وب سایت مورد نظر شما بتواند به اطلاعاتی که تعیین شده است، دسترسی داشته باشد و پس از آن، دوباره تمامی اطلاعات رمز خواهد شد.

تلگرام 4.9.0

در آپدیت تلگرام ۴٫۹ شاهد ارائه امکان پاسپورت تلگرام هستیم که می توان با استفاده از آن از خدمات سایر وب سایت ها استفاده نمود.

کاربردهای پاسپورت تلگرام

همانطور که اشاره شد، مهمترین کاربرد پاسپورت تلگرام برای لاگین شدن و ثبت نام در وب سایت هایی است که از این قابلیت پشتیبانی می کنند. در حال حاضر وب سایت ePayments.com که در زمینه انجام تراکنش های مالی در بریتانیا فعالیت می کند، از این سیستم پشتیبانی می کند و می توان در آن بدون نیاز به ارسال مدارک دوباره، با استفاده از پاسپورت تلگرام ثبت نام به عمل آورده و از خدمات آن بهره مند شد.

تلگرام از همه شرکت ها و سازمان هایی که تمایل به استفاده از سیستم احراز هویت تلگرام را دارند درخواست کرده تا هر چه سریعتر درخواست های خود را برای دریافت API ارسال کنند تا مطابق با خواسته های آنان، این سیستم در اختیار آن ها قرار بگیرد. در حال حاضر پشتیبانی از این سیستم هیچگونه هزینه مالی در بر نداشته و کاملا رایگان می باشد.

بیشترین کاربرد پاسپورت تلگرام برای وب سایت ها و سرویس هایی است که دارای خدمات مالی و تجاری هستند. این سرویس ها می توانند همانند ICO ها، درگاه های پرداخت، صرافی های آنلاین و یا سایر موارد تجاری نیز باشند.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *