آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker

آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز ۱۰ با استفاده از BitLocker

محافظت از اطلاعات شخصی در کامپیوتر یکی از دغدغه‌های اساسی کاربران مختلف است؛ از همین رو برنامه‌های متعددی در این زمینه برای رمزگذاری و محافظت بخش‌های مختلف ویندوز ساخته شده است. عملکرد این برنامه‌ها با هم متفاوت بوده و هرکدام با روش خاصی اقدام به محافظت از اطلاعات شما می‌کنند. اما در سیستم عامل ویندوز برنامه خاصی با نام BitLocker به صورت پیش‌فرض قرار گرفته که توسط آن می‌توانید به بالاترین سطح امنیتی برای درایو‌های موجود در ویندوزتان دسترسی پیدا کنید. در این مقاله نحوه رمزگذاری داریو های ویندوز ۱۰ با بهره گیری از قابلیت فوق را به شما آموزش خواهیم داد پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

BitLocker چگونه کار می‌کند؟

در ابتدا بهتر است بدانید عملکرد BitLocker با همه اپ‌هایی که در این زمینه می‌بینید، متفاوت است. سطح امنیتی که توسط این برنامه برقرار می‌شود بسیار بالا بوده و به زبان ساده کاملا خیال‌تان را از بابت حفظ اطلاعات راحت می‌کند.

به طور کل BitLocker اطلاعات موجود در هارددیسک شما را غیرقابل خواندن می‌کند و در این صورت تا زمانی که رمز تعیین شده را وارد نکنید، این بخش از هارد شما همچنان غیرقابل دسترسی خواهد ماند. توسط BitLocker حتی اگر کامپیوتر شما به سرقت برود و فرد سارق بتواند وارد کامپیوتر‌تان شود، به اطلاعات موجود در درایوی که از سیستم رمزگذاری BitLocker استفاده کرده‌اید، دسترسی نخواهد داشت. علاوه بر این‌ها حتی با نصب ویندوز جدید و یا فرمت کلی دستگاه، درایو قفل شده شما همچنان غیرقابل دسترس خواهد بود. همین موارد است که BitLocker را خاص‌تر از سایر اپ‌های موجود در زمینه رمزگذاری و محافظت کرده است.

چگونه از BitLocker استفاده کنم؟

برای فعال کردن BitLocker به صورت مجزا در هر درایو، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

بر روی منوی استارت کلیک کنید و در بخش جست‌و‌جو عبارت BitLocker را تایپ کنید. گزینه Manage BitLocker را که در صفحه نتایج جست‌و‌جو نمایان شده، انتخاب کنید.

درایوی را که می‌خواهید رمزگذاری شود، برگزینید و از آن‌جا بر روی گزینه Turn on BitLocker کلیک کنید.

آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker

در این مرحله باید نحوه باز شدن سیستم رمزگذاری را انتخاب کنید. معمولا دو روش استفاده از رمزعبور و یا کارت هوشمند برای انتخاب وجود دارد. در صورت انتخاب روش رمزعبور، عبارت مورد نظرتان را دوبار وارد کنید.
آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker
آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker

در این قسمت باید یک فایل ریکاوری از بازگشایی رمز را ذخیره کنید. بهتر است این فایل ریکاوری را در یک حافظه خارجی مثل فلش دیسک قرار دهید.
آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود تا بین دو روش رمزگذاری کل فضای درایو و یا رمزگذاری بخش‌های پر شده، یکی را انتخاب کنید.
آموزش رمزگذاری درایو ها در ویندوز 10 با استفاده از BitLocker

در مرحله آخر بر روی گزینه start encrypting کلیک کنید تا عملیات رمزگذاری آغاز گردد.

برای نتیجه بهتر به نکاتی که در ادامه قرار داده‌ایم توجه زیادی بکنید.

معمولا تا تکمیل شدن فرآیند رمزگذاری، مدت زیادی را باید صبر کنید. این مدت زمان به حجم کلی درایو و حجم داده‌های شما بستگی دارد.

در صورت استفاده از درایو با ویندوز‌ در نسخه‌های قدیمی مانند XP، همچنان رمز عبور از شما خواسته می‌شود.

سرعت خواندن و انتقال اطلاعات در درایو مربوطه پس از رمزگذاری، کم‌تر از گذشته می‌شود.

با نصب ویندوز جدید، درایوی که آن را رمزگذاری کرده‌اید همچنان قفل و غیرقابل دسترس خواهد بود.

بهتر است در مرحله ۵ گزینه کل فضای درایو را برای رمزگذاری کنید. البته این مورد نیاز به زمان بیشتری دارد.

سعی کنید فایل ریکاوری رمزعبور را در محلی که افراد دیگر بتوانند به آن راحت دسترسی داشته باشند، قرار ندهید. بهتر است آن را در یک حافظه خارجی دیگر نگه‌داری کنید.

منبع

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *