کلسترول

واکسنی که از ابتلا به کلسترول بالا جلوگیری می‌کند

محققان با مطالعه روی موش و میمون موفق به ساخت واکسنی شده‌اند که از بالا رفتن کلسترول جلوگیری می‌کند

بدن انسان برای تولید ویتامین D، برخی هورمون‌ها و برخی مولکول‌های لازم برای هضم غذا، نیاز دارد که مرتباً کلسترول تولید کند. LDL که به نام کلسترول بد می‌شناسیم ماده‌ای چربی مانند است که در خون جریان دارد. افزایش میزان این ماده به گرفتگی عروق و در نتیجه بروز مشکلات قلبی و حتی سکته می‌انجامد.

رژیم غذایی مناسب و ورزش از مهمترین عوامل برای پایین نگه داشتن کلسترول هستند. با این حال بسیاری از افراد برای پایین نگاه داشتن کلسترول خون خود به دارو روی می‌آورند. در حال حاضر از استاتین‌ها برای جلوگیری از افزایش LDL در انسان‌ها استفاده می‌شود. اما مشکل اینجاست که این ماده عوارض جانبی زیادی دارد که شامل درد عضلانی، افزایش خطر بروز دیابت و نیز آسیب به توانایی‌های شناختی افراد می‌باشد.

واکسن جدیدی که محققان ایجاد کرده‌اند، می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای استاتین‌ها باشد. این واکسن پروتئین‌هایی که میزان کلسترول خون را کنترل می‌کنند را هدف قرار داده و LDL را کاهش می‌دهد. آزمایش این واکسن روی موش باعث کاهش کلسترول بد شده و حتی در میمونها تایر چشمگیرتری داشته است.

این واکسن در واقع پروتئینی به نام PCSK9 را که تنظیم کننده کلسترول در خون است، هدف قرار می‌دهد. این پروتئین بدن را به تجزیه گیرنده‌هایی که کلسترول به آنها متصل است، تشویق می‌کند.

احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در افرادی که ژن مربوط به این پروتئین در آنها جهش پیدا کرده، بیشتر است. در واقع واکسن جدید با هدف قرار دادن این پروتئین جلوی عملکرد آن را گرفته و در نتیجه میزان کلسترول خون کاهش می‌یابد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *