نگاهی به همه آمار‌های فینال جام جهانی ۲۰۱۸

فرانسه با پیروزی مقابل کرواسی برای دومین بار قهرمان جهان شد. قهرمانی فرانسه به معنای آن است که دیدیه دشان بعد از ماریو زاگالوی برزیلی و فرانتز بکن بائر آلمانی به سومین فردی تبدیل می‌شود که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان سرمربی قهرمان جهان می‌شود. اما این تنها نکته جذاب فینال نبوده است. ما با استفاده از آمار اوپتا به سایر نکات جالب فینال جام جهانی ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت:

-فرانسه بعد برزیل ۱۹۷۰ (برتری ۴-۱ مقابل ایتالیا) به نخستین تیمی تبدیل شد که در مسابقه فینال جام جهانی ۴ گل به ثمر می‌رساند.

-بعد از فینال جام جهانی ۱۹۶۶ که با برتری ۴-۲ انگلیس مقابل آلمان غربی همراه شد، فینال جام جهانی ۲۰۱۸ پر گل ترین فینال جام های جهانی بوده است.

-کیلیان ام‌باپه با ۱۹ سال و ۲۰۷ روز سن به دومین بازیکن جوانی تبدیل شد که موفق به گلزنی در فینال جام جهانی می‌شود. رکورد جوان ترین گلزن فینال جام های جهانی همچنان در اختیار پله است که در فینال جام جهانی ۱۹۵۸ با ۱۷ سال و ۲۴۹ روز سن در مقابل سوئد گلزنی کرد.

-آنتوان گریزمن اکنون ۱۰ گل در رقابت های معتبر (جام جهانی+یورو) گلزنی کرده است. در تیم ملی فرانسه تنها ۳ بازیکن آمار بهتری نسبت به گریزمن در این زمینه دارند؛ میشل پلاتینی (۱۴)، ژوست فونتین (۱۳) و تیری آنری (۱۲)

-پل پوگبا به نخستین بازیکن تاریخ باشگاه منچستریونایتد تبدیل شد که در فینال های جام جهانی گلزنی می‌کند. همچنین بعد از امانوئل پتی (گل به برزیل در فینال ۹۸) پوگبا نخستین بازیکن لیگ برتری است که در یک فینال جام جهانی موفق به گلزنی می‌شود.

-گل خارج از محوطه جریمه پوگبا به کرواسی اولین گل خارج از محوطه فینال ها بعد از گل مارکو تاردلی در فینال ۱۹۸۲ مقابل آلمان غربی بود.

-بعد از هلند ۱۹۷۴ (شکست ۲-۱ به آلمان غربی) کرواسی نخستین تیمی است که در اولین تجربه حضور در فینال شکست می‌خورد.

-ایوان پریشیچ با زدن گل در فینال از داوور شوکر گذشت و حالا هیچ بازیکنی به اندازه او روی گل های کرواسی در رقابت های معتبر اثرگذار نبوده است. (۷ گل و ۴ پاس گل)

-پریشیچ بعد از مارکو ماتراتزی در فینال جام جهانی ۲۰۰۶، دومین بازیکن تاریخ مسابقات است که در یک فینال جام جهانی هم پنالتی می‌دهد و هم گل می‌زند.

-ماریو ماندژوکیچ بعد از ارنی برندتس هلندی (مقابل ایتالیا در جام جهانی ۱۹۷۸) دومین بازیکن تاریخ مسابقات است که در یک مسابقه هم دروازه حریف را باز می‌کند و هم دروازه تیم خودی را.

-مانژوکیچ بعد از فرانس پوشکاش، زولتان ژیبور، گرد مولر و زین الدین زیدان پنجمین بازیکن تاریخ است که هم در فینال لیگ قهرمانان/جام باشگاه های اروپا و هم در فینال جام جهانی موفق به گلزنی می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *