تکلیف نرخ اینترنت روشن شد

در طول یک سال گذشته سه مصوبه برای نرخ اینترنت که در خرداد ماه امسال مصوبه شماره ۲۳۷، در آذر ماه مصوبه۲۴۸ و در بهمن ماه مصوبه ۲۵۱  می باشد، تعرفه استفاده از خدمات ارتباطی در شبکه ملی اطلاعات محاسبه و تعیین شده است.

بر این اساس مصوابات و با سررسید مهلت داده شده  ،رگولاتوری برای اجرای آن، اپراتورهای ارتباطی ملزم  شدن تا ترافیک اینترنت را از خود اینترنت تفکیک به صورت شفاف آن را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

قابل ذکر است؛ شرکت زیر ساخت در این مصوبه موظف به ایجاد لایه ملی ترانزیت IP طی یک ماه آینده شده که به وسیله آن ترافیک ارتباطات داخلی به صورت مجزا از ترافیک بین الملل با تعرفه معادل حداکثر یک دهم تعرفه اینترنت در اختیار اپراتورهای ارائه دهنده این خدمات قرار گیرد.

در آخرین جلسه ای که در کمسیون تنظیم مقررات صورت گرفته است  مفاد مربود به مصوبه آذرماه به شماره ۲۴۸ اصلاح شدو بر این اساس به تمامی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت تا ۳۰ دی ماه مهلت داده شده بود که امکان تفکیک ترافیک داخل و بین الملل را به نحوی برای همه کاربران ایجاد کنند که تعرفه و سرعت دسترسی به این سرویس متفاوت باشد.

در جدید ترین مصوبه کمسیون تنظیم مقررات مصوب شده  که سقف تعرفه ارتباطات داخلی ۵۰ درصد سقف مصوبه تعرفه ارتباطات بین الملل تعریف شده و این تفاوت باید در حجم‌های خریداری شده از سوی کاربر و بسته‌های تعریف شده اینترنت به صراحت و به صورت تفکیک شده، رعایت شود ضمن اینکه کمسیون تنظیم مقررات ارتباطات کف تعرفه ترافیک داخلی را  ۱۰ درصد سقف تعرفه قبلی و کف تعرفه ترافیک بین الملل ایران را ۶۰درصد سقف تعرفه مصوب تعیین کرد.

بر اساس جلسه های صورت گرفته کمسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کرد که محاسبه حجم اینترنت کاربران بر اساس مجموع ترافیک ارسال و دریافت تیین خواهد شد.

منبع

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *