شروع به کار کامپیوترهای کوانتومی تا ۱۰ سال آینده

مایکروسافت پیش بینی کرده که کامپیوترهای کوانتومی تا ۱۰ سال آینده شروع به کار خواهند کرد. طبق مقاله ای که اخیراً توسط لابرتوار مایکروسافت منتشر شده، اولین کامپیوتر کوانتومی طی ۱۰ سال آینده توسعه داده خواهد شد.

“با توجه به پیشرفتهای اخیر در کنترل سیستم های کوانتومی، به نظر می رسد ساخت نهایی کامپیوتر کوانتومی در دهه ی اخیر امکان پذیر است.” این قسمتی از مقاله مایکروسافت است که در Arxiv منتشر شد. این مقاله به جزییات این موضوع می پردازد که  چگونه ترکیب الگوریتم های کوانتومی و محاسبات متعارف به تنهایی برای  تجزیه و تحلیل ساختارهای الکترونیکی بسیار بزرگ و پیچیده به کار گرفته شده است.

این مقاله به ویژه قابل توجه برخی از محققانی است که نسبت به معماری کوانتومی موجود، مانند آنچه که اخیرا توسط D-Wave در  آزمایشگاه کوانتومی گوگل  ارائه شده، شک و تردید دارند. دو نفر از نویسندگان مقاله این هفته، در مقاله منتشر شده قبلی نیز که D-Wave 2 را مورد مطالعه قرار داده و هیچ شواهدی از یک مزیت محاسباتی معماری های پردازنده مرکزی نیافته بود، مشارکت داشتند. البته D-Wave هنوز هم مورد بحث محافل علمی است.

اما این مقاله جدید نشان می دهد که محاسبات کوانتومی حتی در شکل ناقص آن، هنوز هم می تواند مزایایی داشته باشد. جفت شدن با معماری معمولی می تواند مانع بسیاری از مشکلات کامپیوترهای کوانتومی فعلی شود. ساخت معماری کوانتومی با توجه به بودجه تحقیقاتی قابل توجه مایکروسافت در ایستگاه گروه Q، سرمایه گذاری گوگل در آزمایشگاه هوش مصنوعی با ناسا، شرکت D-WAVE و همچنین یک تیم جداگانه از UC Santa Barbara، به یک مسابقه تسلیحاتی در میان شرکتهای فناوری تبدیل شده است . اوایل سال جاری، آزمایشگاه هوش مصنوعی یکی از اولین کامپیوترهای D-Wave 2X را نصب کرد که زنجیره ای بیش از ۱۰۰۰ کیوبیت را به هم متصل می کرد و تنها در دمای ۱۵ میلی کلوین بالاتر از صفر مطلق کار می کرد.

 

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *