ربات چیست و چگونه می‌توان ربات تلگرام را از گروه حذف کرد؟

ربات چیست و چگونه می‌توان ربات تلگرام را از گروه حذف کرد؟

اگر ربات ها در گروه شما عضو شده اند و نگران هک شدن اعضاء هستید حتماً مطلب زیر که روش تشخیص عضویت ربات ها در گروه، نحوه بلاک کردن ربات ها و حذف ربات ها از گروه را توضیح می دهد را از دست ندهید.

ربات تلگرام چیست؟

روبات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت اتوماتیک پیام طراحی شده است. کاربران میتوانند با ارسال دستورات گوناگون با ربات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط میتواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما میتوانید ربات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست های HTTPS مدیریت کنید.

تفاوت های ربات تلگرام با افراد

ربات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آنها نمایش داده میشود.

ربات ها فضای محدودی برای ذخیر اطلاعات داردند و پیام های قدیمی تر پس از پردازش توسط شما حذف میشوند.

ربات تلگرام نمیتواند شروع کننده مکالمه با کاربران باشد، تنها زمانیکه کاربر ربات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد امکان ارسال پیام از طرف ربات وجود خواهد داشت.

در انتهای نام کاربری ربات همیشه کلمه bot حضور دارد.

با اضافه شدن ربات به گروه، همه پیام ها توسط ربات دریافت و تحلیل نمیشود مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.

ربات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمیشوند!

کاربردهای ربات تلگرام

در واقع میتوان گفت که ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد! نحوه استفاده از آنها به خلاقیت شما و الگوریتم هایی که برای آن تعریف میکنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آنها به شرح زیر است:

ارتباط با وب سرویس ها: یک ربات تلگرام میتواند فعالیت های شما را کوتاه و بهینه کند، بعنوان مثال شما میتوانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت ارسال شد، مستقیما در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل های خود را به حساب تلگرام خود منتقل کنید.

ساخت بازی های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با ربات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد میکند که به سرعت پاسخ های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان میدهد بازی های گوناگونی را طراحی و پیاده سازی نمایید.

ابزارهای کاربردی: ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح ریزی میکنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح و سرگرمی هرکدام نمونه های موفقی از کاربرد ربات تلگرام هستند.

روشنگری

دوستان عزیز ربات ها همه بد نیستند و ربات های خیلی خوبی داریم که کارهای بسیار مفید و جالبی می توان از آنها خواست تا انجام دهند. متاسفانه سرعت رشد شایعات و دامن زدن به آنها در همه شبکه های اجتماعی بسیار بالا است و درصد بالایی از افراد بدون کمی تحقیق و کسب آگاهی از واقعیت ماجرا اقدام به انتشار اخبار نگران کننده در مورد یک موضوع می کنند. بنظر خودم بخاطر سوء استفاده از امکان جالب و نوآورانه ساخت ربات در تلگرام و ساخت ربات های مستهجن و … دیدگاه مردم در مورد ربات ها از همان اول بد شد و شایعات دزدی اطلاعات توسط ربات های خرابکار و ویروسی شدن گروه ها و چندین شایعه دیگر مثل این موارد باعث شد دیدگاه مردم نسبت به ربات ها بدتر هم بشود.

اما این موضوع که برخی ربات ها رفتاری هنجار شکنانه دارند یک واقعیت است و متاسفانه در هر گروه ممکن است افرادی دانسته یا ندانسته اینگونه ربات ها را به گروه اضافه کنند در چنین مواقعی اگر بخواهیم ربات را از گروه اخراج کنیم ابتدا باید ربات را بدرستی شناسایی کنیم. برای این موضوع اول باید با مفهوم نام کاربری (Username) یا همان آی دی (ID) در تلگرام آشنا شویم.

باید بدانیم عبارت هایی که با @ شروع میشوند ربطی به ربات ندارید و این عبارت ها شناسه هر فرد در تلگرام می باشند که می توان از آنها برای برقراری ارتباط بدون اینکه شماره شخص را داشته باشیم استفاده کرد. تعیین شناسه برای حساب تلگرام اجباری نیست و در صورت تمایل می توان آن را تعیین کرد برای همین در یک گروه خیلی ها ممکن است شناسه یا همان آی دی (ID) نداشته باشند.اگر سوال دارید که چگونه باید برای خود آی دی درست کنید؟ مطلب «آموزش تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام» را مطالعه کنید.

ربات چون شماره مشخصی ندارد باید حتما یک آی دی داشته باشد که بتوان با آن ارتباط برقرار کرد. اما فرق بزرگ شناسه ربات ها در این است که در آخر شناسه همه ربات ها عبارت (bot) وجود دارد.

اگر در هنگام تایپ یک پیام کرکتر (علامت) @ را تایپ کنید لیست افرادی که در گروه شناسه دارند ظاهر می شود که می توانید یکی از افراد را انتخاب کرده و وی را خطاب قرار دهید تا بقیه گروه متوجه شوند که پیام شما خطاب به آن شخص بوده و ربطی به بقیه افراد گروه ندارد. به این عمل در انگلیسی mention کردن می گویند.

مثلا شخصی در گروه با شناسه @ab به من سلام می کند و من برای اینکه جواب سلام وی را بدهم طوری که بقیه دچار سوء تفاهم نشوند و فکر نکنند که به آنها سلام کرده‌ام با خطاب قراردادنشناسه فرد مورد نظر جواب سلام را می دهم.

ربات چیست و چگونه می‌توان ربات تلگرام را از گروه حذف کرد؟

پس باید بدانیم اگر در گروهی افرادی دارای نام کاربری باشند دلیلی بر این نیست که آنها ربات هستند و ممکن است گروه و افراد داخل آن راهک کنند. همانطور که گفته شد درآخر نام کاربری ربات ها کلمه bot وجود دارد و این بهترین نشانه برای تشخیص ربات از افراد عادی است. همچنین اگر لیست اعضاء گروه را باز کنید همواره ربات ها در انتهای لیست نمایش داده می شوند.

نحوه توقف و حذف یک ربات

اگر رباتی را در گروه پیدا کردید و می خواهید آن را از گروه خارج کنید باید ابتدا فعالیت ربات را متوقف و بعد آن را از گروه حذف کنید برای متوقف کردن ربات ابتدا باید وارد پروفایل اطلاعات آن شده و از منوی تنظیمات گزینه Stop bot را انتخاب کنید تا ربات متوقف شود.
ربات چیست و چگونه می‌توان ربات تلگرام را از گروه حذف کرد؟

پس از متوقف کردن ربات می توانید آن را از گروه حذف کنید.

آیا ربات تلگرام می تواند حساب ما را هک کند؟

یکی از شایعاتی که در مورد ربات ها تلگرام گفته میشود آن است که به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند و ممکن است برای جاسوسی از شما بکار گرفته شوند، اگر یک نگاه سطحی به خروجی های API داشته باشید متوجه خواهید شد که امکان هک کردن کاربران از طریق ربات تلگرام وجود ندارد.

اولا ربات ها تنها زمانی به شما دسترسی خواهند داشت که با آنها ارتباط برقرار کرده باشید، یعنی پیامی با آنها ارسال کرده باشید. ثانیا از هر کاربر نام، نام خانوادگی، شناسه کاربری و آی دی کاربری برای ربات قابل دسترس خواهد بود، این اطلاعات تنها برای ایجاد ارتباط ربات با شما در دسترس آن می باشد. علاوه بر اینها ربات ها به تصویر شما نیز دسترسی دارند، البته امکان ذخیره آن از روی سرورهای تلگرام را نخواهند داشت و تنها میتوانند تصویر را برای شما یا کس دیگری ارسال کنند.

پس تمامی اطلاعاتی که به ربات تلگرام ارسال میشود، به راحتی و با افزودن شماره تماس شما به لیست مخاطبان یک فرد قابل دسترسی است. هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گوشی، مکالمات شما با دیگران و یا هر نوع دیتای دیگری برای ربات ها وجود ندارد.

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *