کرمی که یونولیت را به خاک بارور تبدیل می کند

دانشمندان موفق به یافتن روشی شده اند که در آن می توان با استفاده از نوع خاصی از کرم ها، زباله هایی پلاستیکی مانند یونولیت را به خاک های قابل زرع تبدیل کرد.

محققان به تازگی موفق به کشف راه حلی برای ۳۳ میلیون تن زباله پلاستیکی شده اند که هر ساله در ایالات متحده تولید می شود. تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد با همکاری محققان دانشگاه بی هنگ چین موفق به کشف نوع خاصی از کرم های خاکی شده اند که می تواند تمام عمر خود از پلاستیک و فوم هایی مانند یونولیت تغذیه کند و در عین حال سلامت بمانند.

همان طور که می دانید مواد پلاستیکی به عنوان مواد تجزیه ناپذیر شناخته می شوند و دفع آنها در طبیعت به معضل زیست محیطی بزرگی تبدیل شده است. اما این کرم ها علاوه بر این که می توانند این نوع پلاستیک ها را هضم کنند قادرند آنها را به گاز CO2 و ضایعاتی تبدیل کنند که می تواند به عنوان خاک محصولات زراعی به کار برده شود.

این نوع از کرم ها مسلما دستگاه گوارش خارق العاده ای ندارند. تحقیقات قبلی نشان داده اند که میکرو ارگانیزم های موجود در شکم حشراتی به نام  میل مات ( لارو نوعی سوسک) هندی می توانند پلی اتیلن های به کار رفته در ساخت کیسه های زباله را هضم کنند. اکنون قرار است محققان این نوع از باکتری ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و ببینند که آیا این باکتری می توانند پلاستیک هایی که موجب آلودگی آب می شوند را نیز تجزیه کنند یا خیر.

هدف از انجام این تحقیق این است که  تمام واسطه ها از بین برده شوند و بیو آنزیم هایی که توسط این باکتری ها برای هضم پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند شناسایی شوند. استفاده از این روش مسلما باعث کاهش ضایعات پلاستیکی موجود در طبیعت می شود و همچنین می تواند به تولید پلاستیک های زیستی جدیدی منجر شود که در زمین و دریاها انباشته نمی شود.

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *